Poznávanie tejto časti Pohronského Inovca začneme pri Kostole sv. Alžbety v dolnej časti mesta Nová Baňa (224 m). Po červenej značke (0804) sa vydáme po Cintorínskej ulici. Asi po 50 metroch odbočíme doprava a mierne vystúpime popri cintoríne. Pokračujeme v neustálom stúpaní po Záhrbskej ulici k smerovníku Záhrb (340 m).
Od smerovníka pôjdeme po lúčnom chodníku šikmo traverzujúcom svah a vojdeme do lesa. Odbočíme mierne doprava a vystúpime najprv strmšie, potom miernejšie lesnou cestou. Onedlho sa dostaneme do malého sedla na okraji lúky, v ktorom stojí kríž. Prekrížime nespevnenú cestu a pokračujeme mierne dole. Neskôr pôjdeme po vrstevnici a nakoniec v dlhom stúpaní lesom (na niektorých miestach aj polootvorenou krajinou) prídeme k prvým domom osady Bukovina (600 m).
Osada je typickým príkladom roztrateného osídlenia. Pôjdeme otvorenou krajinou po poľnej ceste priamo do osady, v ktorej prejdeme okolo Kostola sv. Márie Goretti z roku 1994. O chvíľu prídeme k autobusovej zastávke na konci osady. Zídeme z červeno značkovanej trasy a pokračujeme neznačkovanou asfaltovou cestou, ktorá vedie vpravo do lesa a klesá na rázcestie pri rekreačnom zariadení Odborár. Na rázcestí odbočíme doprava a onedlho prídeme do osady Stará Huta (460 m), kde sa pri autobusovej zastávke začína Náučný chodník Vojšín.
Z informačného panelu č. 1 sa dozvieme o minulosti kedysi slávnej sklárskej osady (v roku 1630 tu vznikla jedna z najstarších sklární v Uhorsku), ktorá je dnes mestskou časťou Novej Bane. Aby sme mohli pokračovať po trase náučného chodníka, musíme sa vrátiť o niekoľko desiatok metrov späť, odbočiť doprava a pomedzi domy v miernom stúpaní smerovať do lesa. Chodník označený zelenobielymi značkami vedie k národnej prírodnej pamiatke Starohutský vodopád (470 m). Vznikol tektonickým poklesom krýh, čím sa vytvorila skalná stena vysoká 10 metrov. Vlastný vodopád dosahuje výšku päť metrov.
Od vodopádu pokračujeme strmým stúpaním po trase náučného chodníka. Viacerými serpentínami vystúpime na vrchol Jašekovej skaly (506 m). Pred nami sa otvorí nádherný pohľad na Bukovinu, vpravo uvidíme archeologickú lokalitu Zámčisko, ktorá je známa hradiskom zo staršej železnej doby. Za ďalším panelom nás ešte čaká krátke stúpanie, potom pokračujeme lesnými cestami. Na tomto úseku treba pozorne sledovať pomerne riedko umiestnené orientačné značky náučného chodníka.
Trasa smeruje na sever, sprava obchádza masív Volovej jamy a v dolnej časti lúky sa juhovýchodne od lyžiarskeho vleku v lokalite Pod Sedlovou skalou (700 m) spája so zeleno značkovaným chodníkom (5121). Od tohto miesta sa začína posledné stúpanie na vrchol Sedlovej skaly (778 m), najvyššieho bodu trasy. Po krátkom oddychu pri informačnom paneli č. 4 zídeme tou istou cestou, avšak Pod Sedlovou skalou (700 m) odbočíme doprava na zeleno značkovaný chodník. Severným svahom Sedlovej skaly klesneme okolo studničky na poľanu, z ktorej vidieť novobanské usadlosti a osady (tzv. štále). Prejdeme popod Viničný vrch k samote Hricovci a odtiaľ pokračujeme po zelenej značke západným okrajom lesa.
Prídeme k prvým domom Novej Bane a spevnenou cestou klesneme na križovatku. Pokračujeme priamym smerom Ulicou Hrádza k nádhernému chránenému stromu - sekvoji obrovskej. Odtiaľto je len pár metrov k farskému kostolu v historickom centre mesta Nová Baňa (224 m).
(Úryvok z časopisu Krásy Slovenska
č. 7-8/2005 - rubrika TIP NA VÝLET)