Prichádzajúce zimné mesiace pre mnohých znamenajú nádej na bohatú snehovú nádielku a teda aj výborné lyžiarske podmienky v slovenských strediskách.
Na severe Slovenska si je z čoho vyberať: od menších, lokálne významných lyžiarskych stredísk až po tie, ktoré sú známe aj v zahraničí. Mnohí mieria za zimnou dovolenkou alebo víkendom stráveným mimo domova práve na Liptov, ktorý je pre turistov atraktívny nielen v lete, ale i v chladnejších mesiacoch.
Na lyžiach tam, kde jazdí aj Vlhová
Jasná v Nízkych Tatrách, ktorá je domovským lyžiarskym strediskom Petry Vlhovej, ponúka viac ako 50 kilometrov zjazdoviek a 23 vlekov a lanoviek zo severnej aj južnej strany Chopku. Na svoje si teda prídu úplní začiatočníci, rodičia s malými deťmi ale aj skúsení profesionáli či adrenalínoví nadšenci, ktorí vyhľadávajú čierne zjazdovky a freeride. Počas zimy je Jasná prepojená bezplatnými skibusmi s takmer celým Liptovom. Okrem Liptovského Mikuláša, premávajú z kúpeľov Lúčky, Bešeňovej ale aj z Liptovského Jána. Turisti sa tak vedia do Jasnej pohodlne prepraviť z rôznych častí regiónu.
Po tom ako Petra Vlhová vyhrala veľký krištáľový glóbus, najprestížnejšie ocenenie pre zjazdových lyžiarov, pomenovali po nej v stredisku zjazdovku. Podľa hovorcu Tatry Mountain Resort Mariána Galajdu spája to najlepšie z Jasnej.

„Zjazdovka pomenovaná po Petre Vlhovej predstavuje kombináciu dvoch zjazdoviek, na ktorých sa konali preteky Svetového pohára,“ vysvetľuje Galajda a dodáva, že ide teda o trať preverenú tými najlepšími pretekárkami z celého sveta. „Úspech na tejto trati pomohol Peti nabrať novú energiu a doviesť celú sezónu do toho najkrajšieho konca – celkového víťazstva v Svetovom pohári a zisku veľkého krištáľového glóbusu. Symbolická jednotka v stredisku tak patrí našej jednotke.“
Prípravy na zimnú sezónu sú na Liptove v plnom prúde už teraz. Najväčšiu novinku môžu lyžiari očakávať práve v Jasnej.
„Najzásadnejšou novinkou bude určite nová lanovka, ktorá spojí Bielu púť s Priehybou,“ hovorí Galajda a dodáva, že je to obrovská investícia, ktorá odstráni komplikácie a rady pri doprave výťahom Lienka na Priehybu.

Dodáva, že v Jasnej je prioritou lyžovanie vo všetkých jeho podobách - zjazdové lyžovanie, freeride, obľúbený večerný skialp výšľap či bežecké lyžovanie na novovybudovaných okruhoch pri zasnežovacích nádržiach Zadná voda.
K tomu všetkému návštevníci nájdu potrebnú infraštruktúru – servisy či požičovne lyží, snowboardov a potrebných doplnkov, prípadne detské školy a inštruktorov lyžovania. V stredisku ponúkajú aj fresh track, ktorý umožňuje vychutnať si jazdenie na svahu ešte pred oficiálnym štartom dennej prevádzky strediska.
Počas lyžovačky aj po nej dobre padne ponuka v Apreski baroch alebo večerná jazda ratrakom. Trvá 30 minút a na jednom ratraku sa môžu zviezť dve osoby.
Ako chutí Chopok?
Najnavštevovanejší vrch v Nízkych Tatrách, Chopok, na ktorý sa dá poľahky dostať aj lanovkou, ponúka zaujímavé zážitky aj v oblasti gastronómie a ubytovania. Na vrchole stojí panoramatická reštaurácia Rotunda, a o poschodie nižšie sa dá prenocovať v najvyššie položenom hoteli v strednej Európe.
Ak si pobyt na Liptove chcete spestriť niečím nevšedným, počas letnej i zimnej sezóny sa tu môžete vybrať na gastro event Chopok chutí. Je to zážitok, ktorý začína vývozom lanovkami na Chopok do výšky viac ako 2 tisíc metrov nad morom.

„Podvečerné výhľady dokážu hostí správne naladiť už počas cesty lanovkou hore a to je len začiatok veľkolepého gastronomického divadla priamo pred očami hostí,“ hovorí Galajda.
Na vrchole na vás čaká zážitková 6-chodová večera pripravená šéfkuchárom, ktorá je spojená s ochutnávkou vín a vystúpeniami hudobných hostí, vysvetľuje Galajda a dodáva, že hostia tak majú možnosť zažiť čarovný večer s dobrým jedlom na výnimočnom mieste.
„Večerný Chopok má magické čaro a preto sa nemôžeme čudovať, že priamo počas tejto akcie sme už zažili aj žiadosti o ruku - samozrejme s pozitívnou odozvou.“
Surfovanie na Liptove
Po lyžovačke či po turistike dobre padne zrelaxovať svaly v termálnej vode. Na Liptove sa ponúka hneď niekoľko možností, kde sa tak dá urobiť – okrem liečebných kúpeľov Lúčky či termálnych prameňov v Liptovskom Jáne sú populárne vodné parky Bešeňová a Tatralandia vzdialené od seba iba 16 minút jazdy autom.
Vo vodnom parku Bešeňová čaká na návštevníkov deväť celoročných bazénov a 18 letných. Sedem z nich má termálnu vodu, ktorá má vo vonkajších priestoroch typické hnedé zafarbenie. V Tatralandii je 13 bazénov prístupných počas leta, a z nich je deväť otvorených celoročne. Nájdete tu aj bazény s morskou vodou, či divoké vlny, ktoré slúžia ako simulátor surfovanie.

„Možnosť vyskúšať si pocity surferov a dostať sa tomuto športu takpovediac pod kožu bez toho, aby ste museli cestovať za vlnami na druhý koniec sveta, je veľkým lákadlom pre malých aj veľkých,“ hovorí Galajda.
Na surfovaciu dosku dokážu vďaka plnej kontrole nad technológiou a skúseným inštruktorom postaviť aj deti od štyroch rokov.
Michaela Záhorská s rodinou navštevujú striedavo oba vodné parky vždy, keď sa vyberú na Liptov.
„Kúpanie si vychutnávame cez leto rovnako ako cez zimu,“ hovorí Záhorská. „Kým cez leto je viac atrakcií otvorených aj vonku, v zime má zase kúpanie v horúcej vode úplne inú atmosféru.“
Deti si podľa jej slov najviac užívajú tobogány a bazén s umelými vlnami, kým dospelí radi navštívia aj vírivky a saunový svet, v ktorom sa neraz konajú aj saunové rituály a iné podujatia.
Oceníte aj slanú morskú vodu, tropické palmy a príjemné teploty ako v Karibiku.
Tento článok vznikol vďaka partnerstvu so Žilinským turistickým krajom (www.zilinskyturistickykraj.sk).
Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.