Pointe du Raz.
Finistere po francúzsky znamená "koniec zeme", v bretónčine však znamená "začiatok zeme" - typický príklad toho, ako sa dá na vec pozrieť z dvoch strán. V bretónskej oblasti Finistere z najzápadnejšieho bodu Beg ar Raz takmer vidieť do Ameriky.
Francúzi, ktorí v Bretónsku nebývajú, hovoria, že tam veľa prší a že sa tam veľa pije. Bretónci skôr povedia, že počasie je premenlivé - nikdy nie je príliš teplo a nikdy nie je príliš zima. Čím bližšie k oceánu na západe, tým silnejší vietor a premenlivejšie počasie - niekedy sa mení aj každých pár minút. V Bretónsku je veľa rybárov, ale aj veľa ľudí z iného kúta Francúzska, ktorí sa sem presťahovali, alebo si tu postavili druhé sídlo kvôli panenskej prírode a čaru regiónu. Všade sú domy a kostoly z granitu, ťažko opracovateľného kameňa. Niektoré domy majú aj meter hrubé steny, jednotlivé kamene v múroch sú zlepené iba zeminou. Kostoly sú v porovnaní s kostolmi v iných častiach Francúzska jednoduchšie a menšie, ale o to prepracovanejšie sú kalvárie a cintoríny za nimi. Bretónsko bolo v minulosti krajinou Galov, takže tu sú aj megality - dolmeny a menhiry, usporiadané skupiny veľkých kameňov, ktoré pravdepodobne kedysi slúžili ako pohrebiská.
Tvrdý bretónsky jazyk, ktorý sa na francúžštinu vôbec nepodobá, v súčasnosti pomaly zaniká. Tradičné ženské účesy, ktoré v niektorých oblastiach dosahujú výšku až pol metra, možno vidieť v múzeách či na folklórnych slávnostiach. Spolu s bretónčinou sa však nájdu aj vo vnútrozemských dedinách.
Metropola oblasti Finistere je Brest - vojenský prístav, ktorý spravuje 30 veľkých majákov (13 z nich stojí priamo v mori) a 325 menších. Väčšinu z nich postavili v 19. storočí. Majáky musia byť nezameniteľné, tie veľké sa musia od seba zreteľne líšiť aj vzhľadom. Preto sú bretónske majáky guľaté, štvorhranné, viachranné, biele, čierno-biele či červené. Najstarší maják Cordouan postavili koncom 16. storočia. Najvyšší maják v Bretónsku a zároveň aj v Európe - Ile Vierge - má 82,5 metra.
Keď už sa nachádzate v tejto vzdialenej oblasti Bretónska, oplatí sa urobiť si malý výlet autom na najzápadnejší bod Francúzska - Pointe du Raz (v bretónčine Beg ar Raz). Ak máte plné zuby preplnených pláží a neprekáža vám studenšia voda, môžete navštíviť prímorské mestečko Beg-meil. Pri oceáne je tu veľmi čistý a tvrdý piesok, na ktorom poskakujú malé piesočné mušky, na pláži nie je veľa ľudí a bývajú veľké vlny. Podobná situácia je na známej pláži Pointe de la Torche, kde sa more černie surfistami v termooblekoch, aj keď je zamračené. Nie sú tu žiadne stromy, lebo je príliš veterno.
Blízko pri pláži sa nachádza najstaršia bretónska kalvária. Spolu s priľahlou kaplnkou Notre Dame de Tronoen pochádzajú z 15. storočia a sú vytesané z kameňa. Kamenný je dokonca aj zvon vo veži.
Popri celej ceste na západ sú na súši vyložené osamotené lode - odkúpila ich od bretónskych rybárov Európska únia. Vraj aby dala najavo, že v Bretónsku chytajú priveľa rýb. Ak sa zaujímate o staré lode, v Douarnanez je ich múzeum. Za päť eur sa môžete poprechádzať po palube.
Ak vás zaujímajú megality, ktoré väčšina turistov neuvidí, lebo sú v menej známych oblastiach, môžete navštíviť Pors Poulhan. Megality stoja hneď vedľa dedinského domu a sto metrov pod nimi je z útesu výhľad na oceán, kde sa trojmetrové vlny trieštia o skaly.
Na najzápadnejšom cípe Francúzska Pointe du Raz sa treba pripraviť na najsilnejší vietor z celej oblasti Finistere. Najhoršie podmienky sú, keď prichádza búrka, oblaky vtedy uháňajú po oblohe šialenou rýchlosťou. Z najzápadnejšieho cípu Francúzska vidieť iba maják a široko-ďaleko oceán. Ostrov Ile de Sein za majákom z pevniny vidieť len v dobrom počasí. Priestor medzi ostrovom a skalnatým pobrežím sa stal smutne známym stroskotaním mnohých lodí. Maják tu stavali kvôli búrlivému oceánu až 14 rokov.
Bretónske pochúťky
Oblasť je preslávená muštom, ktorí tu volajú cidre, a vynikajúcimi palacinkami z čiernej múky, tzv. galettes - ak sú slané, alebo crepes - ak sú sladké. Za liter cidre v supermarkete zaplatíte asi jedno euro, v reštaurácii sa podávajú aj kokteily, napríklad cidre zmiešaný s medovinou - dve deci za tri eurá. Galettes s plnkou stoja v reštaurácii asi 7 -15 eur, crepes bývajú o niečo lacnejšie.
Bretónci majú aj vynikajúce plody mora, z ktorých nás oslovili najmä mušle svätého Jakuba - coquilles St. Jacques podávané ako gourmandise - teda pochúťka.
Mimochodom pozor, vo Francúzsku na rozdiel medzi slovami gourmand (gurman) a gourmais (gurme). Prvé znamená pažravý a druhé má význam asi ako naše slovo gurmán. (en)