SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody, hovorí sprievodkyňa

Rozprávanie Jany Palenčárovej vás prenesie do atmosféry južného Talianska.

(Zdroj: Canva.com)

Taliansko je studňa plná zážitkov. Za krátky čas môžete zažiť ruch miliónovej metropoly a o pár kilometrov ďalej pokoj a romantiku s nádhernými výhľadmi.

Vyberte sa do regiónu Kampánia. Tretie najväčšie mesto Talianska Neapol je hospodárskym centrom juhu krajiny. Panorámu mesta s bohatou históriou a závideniahodnou kultúrnou tradíciou dotvára činná sopka Vezuv.

Decentné a štýlové Sorrento, ktoré leží na opačnej strane Neapolského zálivu, bolo už v staroveku bolo obľúbenou kúpeľnou destináciou a miestom relaxu starých Rimanov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O Neapole a Sorrente sme sa rozprávali so sprievodkyňou Janou Palenčárovou, ktorej slová vás prenesú do atmosféry Kampánie na juhu Talianska.

Na úvod sa nalaďme spolu na vlnu južného Talianska a začnime v Neapole. Ako by ste opísali atmosféru mesta?

Obyvatelia Neapolu majú výnimočný a charakteristický životný štýl. Rýchle tempo zmixované s pohodou, tvrdosť s láskavosťou. Mesto s neprekonateľnou atmosférou v štýle „dolce far niente“.

Odpustíte mu chaos, do ktorého sa dobrovoľne a s radosťou „namočíte”, neporiadok, doškriabané autá. Typické šnúry s bielizňou nad hlavami, na ulici hrajúce sa deti, typ bývania „z ulice do obývačky“ v časti Quartieri Spagnoli ukazujú skutočného ducha mesta. Neapol sú aj svojrázne až mystické zákutia dvorov a pavlačí, ulice plné posedávajúcich miestnych, sem-tam šialene vysoké a vzápätí prekvapujúco nízke ceny tovaru i služieb, endofrínmi nabitých turistov, neskutočný ľudský virvar, nefungujúce križovatky, trúbenie, hluk, krik, čudná a miestami aj neakceptovateľná zmes starého a nového, farieb a temnoty, zvukov a ticha, moderného a konzervatívneho.

Aj keď v Taliansku sprevádzate turistov roky, spomínate si, aké pocity vo vás zanechala prvá návšteva Neapolu?

Úprimne? Zo šoku som plynule prešla k absolútnej láske. Milujem toto mesto a nedám na jeho atmosféru dopustiť. Neapol je život. Mesto, ktoré má mnoho tvárí, mesto protikladov. Akoby tu zastal čas. Neapol budete buď milovať, alebo nenávidieť. V každom prípade, aspoň raz ho musíte zažiť. A verte mi, vrátite sa, lebo to, čo zažijete a skúsite v tomto meste, je prudko návykové.

Čo by sme mali v Neapole zažiť, aby sme pochopili jeho ,,návykovosť”?

Tvrdenie, že Neapol je súčasťou Talianska, je najmä v jeho historickom centre až trúfalé. Budete sa cítiť akoby ste boli v inom svete. Určite nie v Európe. Jeho historické centrum s rozlohou 1 700 ha je najväčšie v Európe a od roku 1995 je zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Rovnako ako historické centrum, aj moderný Neapol je zaujímavý. Spomeniem napríklad časť od Piazza Plebiscito cez Piazza Municipio, Via Toledo až po historické centrum, Posillipo Rione Sanita e Capodimonte, Il Vomero s pevnosťou Sant´Elmo a najkrajšou vyhliadkou na Neapol.

V okolí Neapola odporúčam časť Campi Flegrei (Pozzuoli, Agnano so sopkou Solfatara, Baia, Bacoli, Cuma).

Neapol je mesto hradov a pevností (napríklad Castello dell´Ovo, Castello Nuovo, Sant´Elmo nad mestom) a sakrálnych stavieb. Má 448 historických kostolov, čo z neho robí jedno za najkatolíckejších miest na Zemi pre hustotu miest na vykonávanie bohoslužieb. Esenciu mesta si vychutnáte návštevou múzeí (Národné archeologické múzeum), opery (Teatro San Carlo) a vďaka futbalovému zážitku (futbalový štadión San Paolo, ktorý je domovom klubu S.S.C. Neapol.

Keď spomínate futbal, Slovensku by mali byť Neapolčania vďační za svoju ikonu.

Áno, meno Hamšík je stále pojmom. Marek je v Neapole milovaný, ospevovaný, jednoducho modla. Aj tak mnohí miestni stále nevedia, kde sa Slovensko nachádza.

Keďže sme v Taliansku, bol by hriech vynechať dobré jedlo. Najmä keď hovoríme o Neapole, ktorý obohatil taliansku i svetovú gastronómiu o pizzu.

Okrem pizze je Neapol aj rodiskom lasagní a syra Mozzarella di Bufalla Campana D.O.C.. Pochutnajte si na čerstvých rybách či jedlách z plodov mora, napríklad odporúčam mušľovú polievku zuppa di cozze.

Z lokálnych sladkostí ochutnajte neapolský rumový koláčik babá a typické dobroty z lístkového cesta, dajte si skvelú hustú kávu (pre región je typická značka Kimbo), doprajte si donedávna nedocenené lahodné víno z okolitých zón.

S Neapolom sa spája otáznik nad bezpečnosťou. Príbehy krádeží nie sú nič ojedinelé, koniec koncov, aj Marek Hamšík sa stal obeťou zlodejov. Podarilo sa mestu tento problém vyriešiť?

Napriek nechvaľnej povesti Neapola ako mesta zločinu, krádeží či vreckárov sa niet čoho obávať. Mesto nie je o nič nebezpečnejšie ako akékoľvek iné, pokiaľ sa nevyberiete do okrajových štvrtí, ktorým je lepšie vyhnúť sa. S nástupom nového starostu je Neapol pokojnejší, bezpečnejší, priateľskejší a čistejší. Dôkazom sú aj štatistiky o návštevnosti mesta, ktorá sa zvýšila o 95 % v porovnaní s koncom deväťdesiatych rokov.

Aký je najlepší spôsob presúvania sa po Neapole?

Z letiska do mesta môžete využiť taxík (odporúčam dohodnúť si cenu pred nástupom do auta alebo rezerváciu vopred), alebo autobus, tzv. Alibus. Stojí 5 € a dovezie vás na hlavnú stanicu Garibaldi.

Metro v Neapole má dve linky 1 a 6, je čisté, prehľadné a chodí včas. Interval mezi jednotlivými spojmi je v priemere 10 minút. Vďaka projektu Stazioni dell´arte (Umelecké stanice) patria stanice neapolského metra k najkrajším na svete. Pri presunoch vás budú sprevádzať moderné umelecké diela a pôsobivé funkčné interiéry. Napríklad stanica metra Toledo bola vyhlásená za najkrajšiu stanicu metra v Európe.

Autobusová sieť je v meste pomerne hustá, ale nespoľahlivá. Zastávky sú na znamenie. V obmedzenej miere je využiť aj električky. Súčasťou neapolskej MHD sú aj štyri lanovky: Chiaia, Centrale, Mergellina, Montesanto. Posledná menovaná vás vyvezie na vyhliadku pod hrad Sant´Elmo.

Prenájom auta neodporúčam, doprava je bez pravidiel a pre turistov ťažko zvládnuteľná. Okolie s Neapolom spájajú vlakové linky Cumana, Circumflegrea a Circumvesuviana, ktorá prechádza aj Sorrentom.

Z vašich slov cítiť, že Neapol je intenzívne mesto. Aké je Sorrento?

V porovnaní s Neapolom je to úplne iný svet, únik do pohody a ticha, hoci aj tu sú ulice plné ľudí. Sorrento je vstupnou bránou na 40 km dlhé Amalfitánske pobrežie, ktoré je od roku 1997 súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO. Mnohí Sorrento opisujú ako najživšie a najkrajšie mesto Amalfitánskeho pobrežia, hoci ako také sa k nemu neradí. (pozn.: Costiera Amalfitana tvorí 14 mestečiek: Amalfi, Atrani, Cetara, Conca dei Marini, Furore, Maiori, Minori, Positano, Praiano, Ravello, Scala, Tramonti, Vietri sul Mare e Agerola. Spája ich strada statale 163 amalfitana, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších ciest Talianska).

Sorrento by som opísala ako bonvivánske, menšie, farebnejšie, ale aj drahšie ako Neapol, ktorý je väčší, živší, spontánnejší. Podobne ako v Neapole, aj Sorrento je mixom histórie, mora, pláží, nakupovania, dobrého jedlo, turistiky či zábavy. Lákavé sú jeho lávové terasy obklopené pomarančovníkmi a citrónovníkmi, poloha pri mori, ikonické pláže a romantické pobrežie s výhľadom na Vezuv a ostrov Capri.

Dokáže Sorrento návštevníkov prekvapiť? Najmä, po návšteve Neapola so svojím rozľahlým historickým centrom.

Sorrento je decentnejšie, no štýlové a malebné mesto. Ak ste videli film „Nebožtíci přejí lásce“, práve Sorrento je miestom, ktoré tvorilo kulisy v scénách pri mori. Pohodová prechádzka po pobrežnej promenáde, po terasách nad morom či starým mestom plným barov a kaviarničiek je oku lahodiaca. Asi najkrajším zážitkom je túlať sa labyrintom uličiek a objavovať skryté zákutia mesta so štýlovými sorrentskými obchodíkmi.

V barokovom chráme San Francesco s krížovou chodbou zo 14. storočia sa v letných mesiacoch konajú tematické fotografické výstavy. Od barokovej katedrály so zvonicou pôvodne z 11. storočia sa dostanete na Piazza Tasso (centrum mesta), cez ktoré vedie hlavná trieda Corso Italia. Hneď na začiatku Piazza Tasso odporúčam krátku odbočku (len pár metrov po Viale Enrico Caruso) a pohľad zhora-nadol na Vallone dei Mulini. Na dne doliny sa dodnes nachádzajú zvyšky starého mlyna s priľahlou drevárskou dielňou.

Amalfitánske pobrežie peknými výhľadmi nešetrí. Kam sa za nimi vybrať v Sorrente?

Tie najkrajšie pohľady a zábery si užijete z terasy krásného mestského parku Villa Comunale. S prístavom Marina Piccola je park spojený výťahom. Za spiatočnú cestu zaplatíte 2 €. Ďalším panoramatickým miestom je Piazza Vittoria, odkiaľ sa poľahky dostanete do prístavu Marina Grande. Je to ideálne miesto na neskoršiu obednú prestávku s vynikajúcimi reštauráciami, ktoré sa špecializujú na miestne dobroty, najmä na jedlá z rýb.

Spomínali ste pomarančovníky a citrónovníky. Ovplyvnili aj lokálnu gastronómiu?

Určite áno, Sorrento je mesto farieb, vôní a chutí miestnych bio výrobkov a dobrého vína. Ochutnajte typické citrónové produkty, syry (kráľom je Provolone del Monaco), salámy, víno (z bielych napríklad Ginestra, Ripollo, z červených je známe Piedirosso, Aglianico), regionálne likéry (najstarším je Il Concerto, likér z 15 druhov bylín), sardelovú omáčku či olivový olej.

Čo by ste odporučili niekomu, kto chce ochutnať niečo typické sorrentské?

Ak by som mala vybrať typické menu, na začiatok ako tzv. primo piatto odporúčam cestoviny gnocchi alla sorrentina. Hlavné jedlo, tzv. secondo piatto, je ideálne na báze rýb, odporúčam totani alla sorrentina. Z dezertov môžete skúsiť cannoli, krémom naplnená trubička podobná tej zo Sicílie, avšak klasická verzia zo Sorrenta je plnená citrónovým krémom (samozrejme, aj inými).

Pozývam vás urobiť si osobnú konfrontáciu týchto krásnych, zážitkových miest a možno budeme spoločne konštatovať, že porovnávanie nemá zmysel. Cestovanie je v každom zmysle obohacujúce a všetko, čo vidíme, má punc jedinečnosti.

Nasajte adventnú atmosféru v Neapole s návštevou Capri a Pompejí so sprievodkyňou Jankou Palenčárovou, ktorá vám porozpráva aj o ďalších zvykoch.

Vyberte si z dvoch termínov:

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

  1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
  7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
  2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
  3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
  4. dm sa zameriava na ženské zdravie
  5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 15 047
  2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 070
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 449
  4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 6 825
  5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 934
  6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 118
  7. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 3 378
  8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 101
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  2. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  3. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Dlhá
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
  5. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
  6. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
  7. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
  8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 133 983
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 956
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 12 452
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 719
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 717
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 556
  7. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 6 964
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 925
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  4. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu