SME

Dobrých bedekrov v slovenčine je málo

Dopyt aj ponuka v oblasti turizmu a informácií z rôznych krajín z roka na rok vzrastajú. Aj u nás prežívajú bedekre čoraz väčší boom, záujem o ne je veľký. "Na nedávnom pražskom knižnom veľtrhu bolo naozaj vidno, čo všetko vo svete cestovania a turizmu .

Dopyt aj ponuka v oblasti turizmu a informácií z rôznych krajín z roka na rok vzrastajú. Aj u nás prežívajú bedekre čoraz väčší boom, záujem o ne je veľký. "Na nedávnom pražskom knižnom veľtrhu bolo naozaj vidno, čo všetko vo svete cestovania a turizmu vychádza," hovorí Lucia Lichá z bratislavského kníhkupectva Svet knihy, v ktorom možno nájsť zrejme najširšiu ponuku cestovateľskej literatúry u nás.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšinu z ponuky turistických sprievodcov, dostupných na Slovensku, pokrývajú publikácie vydané v češtine. V Česku dokonca existujú aj špecializované kníhkupectvá. Prekladá, tlačí a vydáva sa tam neporovnateľne väčšie množstvo cestovateľského materiálu ako u nás.

SkryťVypnúť reklamu

"Je jedno, či ide o obrázkovú publikáciu, o sprievodcu, cestopis, encyklopédiu, mapu či atlas - v Česku je táto literatúra naozaj bohato zastúpená," tvrdí Lichá. "Neviem si predstaviť, že by na Slovensku niekto vydal veľké sedemstostranové historické publikácie, aké vychádzajú napríklad vo vydavateľstve a nakladateľstve Lidové noviny. Je to stále bieda."

Stále najobľúbenejšia značka

Najpopulárnejšími bedekrami pre cestovateľov stále zostávajú sprievodcovia z edície Lonely Planet - najobľúbenejšej značky na celom svete. Odborníci ich nazývajú doslova cestovným poriadkom. "Žiaľ, záujem o dobré bedekre sa prejavuje aj negatívne," prezrádza Lichá. "Práve tie sa v našich obchodoch najviac kradnú."

Spomínané príručky pre náročných cestovateľov sa aktualizujú každý rok a možno v nich nájsť podrobné informácie o konkrétnej krajine. "V predaji sú v češtine alebo v angličtine," hovorí Lichá. "Práve teraz sme kompletne vymenili celú edíciu a nahradili aktuálnymi vydaniami."

SkryťVypnúť reklamu

Objavenie

staronového sveta

V kurze zostávajú bedekre najvyhľadávanejších destinácií za posledné roky - Británie, Austrálie, Francúzska, Nového Zélandu. Z amerického kontinentu je centrom cestovateľskej pozornosti Mexiko, Chile, Peru, Uruguaj a ďalšie krajiny Južnej Ameriky, dokonca aj Galapágy. Okrem toho ľudia prekvapivo začínajú objavovať Blízky východ - Irán, Irak či Saudskú Arábiu.

Edícia Lonely Planet pravidelne aktualizuje informácie aj v podrobných sprievodcoch po krajinách s najnavštevovanejšími prímorskými oblasťami, ako sú Taliansko, Grécko, Bulharsko, Španielsko, Chorvátsko, Slovinsko či Čierna Hora, alebo po vychytenej exotike - napríklad Egypte. Tieto prežívajú už svoje ôsme až desiate vydanie. Z "novoobjavených" krajín sa teší zvýšenému záujmu napríklad Rumunsko, Moldavsko či dokonca Mongolsko, ktoré vyšli v tomto roku v druhom až treťom vydaní.

SkryťVypnúť reklamu

Cestovateľskú literatúru, ktorá momentálne nie je na trhu dostupná, sú väčšie slovenské kníhkupectvá schopné objednať priamo vo vydavateľstvách alebo u distribútorov. "Trvá to asi dva týždne," hovorí Lichá. "Zväčša ide o sprievodcov menej vyhľadávaných krajín pre náročnejších cestovateľov. Tí si však väčšinou plánujú cesty vopred, takže potrebný materiál pre nich vždy dorazí včas."

Náročné a jednoduché cestovanie

Spomínaná edícia, v ponuke ktorej je aj podrobný bedeker Českej a Slovenskej republiky, je zameraná skôr na náročnejšiu, individuálnu, nie masovú turistiku. Najviac ju vyhľadávajú mladí ľudia a vysokoškoláci.

Ponuka bedekrov určených jednoduchším cestovateľom je u nás zastúpená napríklad edíciami vo vydavateľstvách Live Merian, Berlitz či Ikar.

SkryťVypnúť reklamu

Pomerne dobre zastúpené sú na našom trhu aj mapy. Okrem máp austrálskej edície Nelles Guide a českých vydavateľov, ktorí spolupracujú s významnými mapovými veľkoobchodmi v okolitých krajinách, u nás dostať napríklad aj turistické mapy a atlasy slovenského vydavateľa - Vojenského kartografického ústavu v Harmanci.

Pre turistov na Slovensku vychádzajú reprezentačné publikácie a sprievodcovia o mestách napríklad vo vydavateľstve Príroda - niektoré aj v nemčine, angličtine alebo v maďarčine. "Najväčší problém je s francúzskymi knihami o Slovensku," tvrdí Lichá. "Kompletnú obrazovú publikáciu o našej krajine v tomto jazyku u nás nezože-niete."

S batohom jazykov

Najznámejším vydavateľom turistických sprievodcov a máp u nás je vydavateľstvo Dajama, venuje sa však len slovenským lokalitám. Jeho edícia S batohom cez hory vychádza v piatich jazykových mutáciách. Má zmysel vydávať v slovenčine zahraničné bedekre, ktoré sú už preložené do češtiny?

SkryťVypnúť reklamu

"Myslím si, že nie," hovorí šéf spomínaného vydavateľstva Daniel Kollár. "Odberateľov je málo, tí, čo sú, v pohode čítajú po česky. Česi pracujú na prekladoch už s výhľadom na slovenský trh, vydajú napríklad Krétu v osemtisícovom náklade, pričom počítajú s tým, že dvetisíc výtlačkov sa predá na Slovensku. Skúšali to aj niektoré naše vydavateľstvá, ale českému trhu nemôžu konkurovať."

Daniel Kollár nevylučuje, že v nasledujúcom období sa vydavateľstvo bude orientovať na slovenských sprievodcov po okolitých stredoeurópskych krajinách.

"Takýchto sprievodcov si vieme urobiť sami textovo aj fotograficky, už teraz sa v niektorých našich publikáciách venujeme aj cezhraničným presahom," tvrdí. "Ale licencie na prekladanie zahraničných bedekrov sa tu naozaj nevyplatia."

SkryťVypnúť reklamu

Sprievodcovia po Slovensku majú podľa neho celkom slušný úspech a tento rok vychádzajú až v deviatich jazykoch, vrátane francúzštiny a španielčiny.

EVA ANDREJČÁKOVÁ

Tipy na bedekreLonely Planet - najznámejšia a najvyhľadávanejšia edícia, z anglického originálu prekladá české nakladateľstvo Svojtka&Co. (1000 - 1700 Sk).

Rough Guides - populárna edícia, z anglického originálu prekladá a vydáva české vydavateľstvo Jota, určená hlavne alternatívnym cestovateľom (1000 - 1500 Sk).

Nelles Guide - austrálska edícia, vydáva české vydavateľstvo Geoklub, aktualizované, prehľadné obrázkové tituly, mapy (okolo 500 Sk).

Live Merian - stručný sprievodca, výber hlavne z množstva exotických destinácií (200 - 300 Sk).

Berlitz - Průvodce do kapsy - neaktualizovaný, stručný, len základné informácie (okolo 250 Sk).

SkryťVypnúť reklamu

Ikar - Společník cestovatele - aktuálne informácie, bohatý obrázkový materiál, dejiny, architektúra, najznámejšie a najvychytenejšie turistické tipy (do 1000 Sk).

Dajama - mapy Slovenska v nemčine, angličtine, poľštine, maďarčine, slovenčine a češtine, brožúrky o jednotlivých pohoriach, prírodných územiach, podrobné mapy najkrajších turistických trás s výškopisom, sprievodcovia po slovenských horách (okolo 300 Sk).

Príroda - stručný sprievodca po celom Slovensku, publikácie rozdelené podľa regiónov, podrobnejšie spracované regióny zaujímavé pre turistov, mapy cyklotrás.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 75 443
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 334
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 017
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 209
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 194
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 159
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 228
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  8. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 535
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 543
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 58 618
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 689
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 318
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 935
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 556
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 761
  1. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu