SME

Niekoľko tipov na výlet na bicykloch

TATRY

Hoci sú Tatry slovenskými veľhorami a nie sú veľmi vhodnými pre cykloturistiku, aj tu sa dá však nájsť niekoľko trás, po ktorých možno pohodlne prejsť na bicykli. Výhodou Tatier je hlavne rozvinutá sieť služieb, nevýhodou množstvo zákazov jazdy na bicykli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Azda najzaujímavejšou časťou Tatier pre rodinné výlety je Kôprovská dolina. Je vhodná na výlety s deťmi. Trasa sa začína na lesnej asfaltovej ceste - za horárňou Podbanské asi 120 metrov nad mostom cez riečku Belá. Po odbočení z hlavnej cesty vedie mierne členitým terénom 1,7 kilometra až po rázcestie pri horárni Tichá (983 m. n. m.). Na rázcestí treba odbočiť doprava (Tichá dolina naľavo je po veternej smršti stále uzavretá) do Kôprovskej doliny. Od horárne pokračuje miernym stúpaním s medzirovinkami (6,6 km) pozdĺž Kôprovského potoka až ku Kmeťovmu vodopádu (1280

SkryťVypnúť reklamu

m. n. m.), za ktorým sa vo vyznačenom bode končí. Aj z tohto výletu sa dá vrátiť po tej istej ceste. Dĺžka celého výletu je 16,6 kilometra.

Doslova rodinným výletom je cesta Jaloveckou alebo Žiarskou dolinou z Liptovského Mikuláša do rázovitých liptovských dedín Jalovec a Žiar smerom k Tatrám. Obidve cesty sú asfaltové. Pri miernom stúpaní majú cyklisti nepretržitý výhľad na Západné Tatry (Baranec). Aj s cestou späť meria trasa zhruba 20 kilometrov. Obidva výlety sa dajú skombinovať preklenutím krátkeho, no na kondíciu náročnejšieho úseku na najvyššom bode výletu.

Pre náročných cykloturistov je určená trasa vo Vysokých Tatrách z Tatranských Matliarov na chatu pri Zelenom Plese, známu ako Brnčalova chata. Relatívne náročným stúpaním po kameňoch a skalách trasa obchádza Lomnický štít z juhu a východu, až sa v pásme kosodreviny ocitnete na severnej strane štítu. V máji treba ešte počítať so snehom. Zjazd naspäť je technicky veľmi náročný a kvalitný bicykel nepostrádateľný. Výlet k Zelenému plesu sa dá označiť za extrémnu cyklotúru.

SkryťVypnúť reklamu

PODPOĽANIE

Poľana je najvyššou slovenskou sopkou. Lokalita okolo Zvolena a Detvy sa vyznačuje panenskou prírodou, nevýhodou sú slabo rozvinuté služby, napríklad ubytovacie.

Hlavnú trasu tvorí okruh okolo Poľany v dĺžke 127 km (značený zelenou farbou), ktorý je určený predovšetkým pre horské bicykle. Prevedie vás malebnou prírodou Podpoľania, predstaví typické podpolianske dedinky, ktoré si do dnešného dňa zachovali svoje tradície. Zvyšné trasy tvoria úseky štyroch cyklomagistrál (značených červenou farbou): Rudohorská, Vrchárska, Novohradská, Hontianska, prechádzajúcich regiónom Podpoľania.

Cyklomagistrály sú zjazdné aj na cestných a trekingových bicykloch. Vzhľadom na veľké výškové rozdiely, členitosť terénu a kopcovitý charakter krajiny, niektoré úseky vyžadujú dobrú fyzickú kondíciu, dobré zvládnutie techniky jazdy na bicykli a svojou náročnosťou prekvapia aj skúsených cykloturistov.

SkryťVypnúť reklamu

TURIEC

Turčianska kotlina je najuzavretejšou na Slovensku a výlety po nej ponúkajú jedinečné výhľady na Veľkú a Malú Fatru. Severná časť Turca v okolí Martina je obklopená Malou Fatrou a neponúka veľa možností pre cykloturistiku, hory sú tu vysoké a turistické chodníky sú pre bicykle príliš náročné. Ideálne cyklotrasy sú na juhu Turca so základňou v kúpeľnom mestečku Turčianske Teplice s množstvom penziónov a hotelov.

Pre náročnejších cykloturistov bude určite zážitkom výlet Cestou hrdinov SNP. Trasa sa začína v Turčianskych Tepliciach pri motoreste Šturec, odkiaľ sa miernym, asi sedemkilometrovým stúpaním stačí vybrať smerom na Banskú Bystricu. Na vrchole priesmyku pri parkovisku sa začína po ľavej strane zvážnica, po ktorej sa dá smerom na sever dostať pod Kráľovu studňu (8 km). Z nej vedie prudký zjazd do doliny Dedošová, ktorá voľne prechádza do vyasfaltovanej Blatnickej doliny. Po piatich kilometroch mierneho zjazdu sa dostanete do Blatnice, odkiaľ vedie značená asfaltová cesta cez Mošovce späť do Turčianskych Teplíc. Celková dĺžka tejto náročnej trasy je 32 kilometrov a je určená len pre horské bicykle.

SkryťVypnúť reklamu

Pre rodinné výlety je na Turci vhodných tiež niekoľko cyklo-trás. Ak ste si za svoju základňu zvolili Turčianske Teplice, ideálny je výlet do nemeckej dediny Sklené. Pri železničnej stanici

prejdete koľajnice a pokračujete poľnou cestou smerom na západ asi dva kilometre, až kým sa nedostanete ku križovatke, za ktorou sa začína les. Odbočíte doľava a cestou pokračujete asi 500 metrov, kde odbočíte doprava. Poľnou cestou sa dostanete do lesa, v ktorom vedie asi päťkilometrová asfaltová cesta. Tá vás dovedie do dediny Sklené. Za pozornosť tam stojí pamätník obetiam vojnových zločinov slovenských povstalcov počas druhej svetovej vojny, ktorí zavraždili desiatky nemeckých civilistov - obyvateľov dediny. Trasa meria asi pätnásť kilometrov a je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA a okolie

Za prírodou nemusíte cestovať z mesta stovky kilometrov. Hlavným mestom vedú štyri vyznačené a riadne legalizované me-dzinárodné cyklistické cesty. Sú vhodné pre cestné bicykle a majú asfaltový povrch. Trasy pre cykloturistov však ponúkajú aj Malé Karpaty, Záhorie a dunajské nížiny.

Jednoduché a nenáročné cyklotrasy ponúkajú brehy Dunaja a Moravy. Ak vám neprekáža rušná premávka iných cyklistov a korčuliarov, veľmi pekný rodinný výlet sa dá urobiť po hrádzi popri Dunaji. Trasa sa začína na dobre vyznačenom asfaltovom cyklistickom chodníku, ktorý sa tiahne po celom petržalskom brehu. Dá sa naň zísť zo všetkých bratislavských mostov, nebezpečné to je len na Starom moste. Po petržalskom brehu sa vyberiete po hrádzi smerom, akým tečie Dunaj a otočíte sa podľa počasia alebo svojich možností. Za zmienku na tejto trase stojí galéria Danubiana na zdrži v Čunove (asi 16 km od Bratislavy).

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavejšiu cyklotrasu ponúka povodie rieky Moravy. Od Devína sa stačí po asfaltke vybrať proti prúdu rieky, cyklistický chodník vedie až k českým hraniciam. Celý chodník má náučný charakter a lemujú ho tabule s informáciami o lokalite, ktorou prechádzate.

Náročnejšie cykloturistické trasy sú v Malých Karpatoch. Jednou z nich je cesta na Biely kríž. Z Peknej cesty v Rači doprava a po asfalte za necelý kilometer prejdete cez potok. Hneď za ním je križovatka. Na nej odbočíte kolmo doprava na lesnú cestu vedľa potoka. Pôjdete kilometer a odbočíte doľava cez potok. Nasleduje mierne stúpanie, prejdete okolo pomníka, prídete k lúčke s prístreškami, besiedkou a ohniskami a hneď za lúkou odbočíte doprava. Začínate stúpať, až sa dostanete na veľkú lesnú cestu - žltá značka. Tá vás dovedie na asfaltovú cestu na Biely kríž. (tv)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 226
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 491
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 175
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 148
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 923
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 713
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 840
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 363
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 498
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 792
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 464
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 467
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 695
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 876
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 293
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 463
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu