SME
Nedeľa, 7. jún, 2020 | Meniny má RóbertKrížovkyKrížovky

Malta  -  malá krajina veľkých možností

Aj keď sa aktuálne cestovať nedá, po upokojení situácie sa vyberte objavovať krásy Malty, ktoré tu na turistov celoročne čakajú.

Popeye Village Popeye Village (Zdroj: popeymalta.com)

Maltskú republiku v Stredozemnom mori tvoria tri ostrovy - Malta, Gozo a Comino. Najväčším ostrovom a zároveň kultúrnym a obchodným centrom je Malta.

Gozo je menší ostrov, skôr vidieckeho charakteru, zameraný na poľnohospodárstvo. Comino, najmenší z nich, je zväčša neobývaný.

Maltské ostrovy každý rok navštívi množstvo turistov, ktorých sem láka najmä dlhé leto s viac ako 300 slnečnými dňami v roku. Okrem celoročne príjemnej klímy a možnosti kúpania, ktoré tu trvá až do konca októbra, ponúka Malta turistom aj pestré kultúrne vyžitie.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takmer každý deň sa tu konajú rôzne podujatia, ako festivaly vína, piva, koncerty a aj tradičné maltské oslavy s povestnými ohňostrojmi.

Ako bývalá britská kolónia je Malta, ovplyvnená Anglickom. Stredozemská kultúra a temperament tu však zostávajú zachované. Každoročne ju navštívia tisícky študentov z celého sveta nielen kvôli štúdiu angličtiny, ale kvôli poznávaniu a zábave.

Valetta - hlavné mesto

Hlavným mestom Malty je Valletta, ktorá je zapísaná aj na zozname UNESCO. Pôvodne slúžila ako pevnosť, ktorú v 16. storočí prebudovali na hlavné mesto maltézski rytieri, namiesto vnútrozemského mesta Mdina.

K atrakciám Valetty patrí Katedrála sv. Jána s honosne zdobeným interiérom, v ktorej sa nachádza aj veľká maľba od talianskeho majstra Caravaggia. Chrám ukrýva náhrobky známych európskych šľachtických rodov, veľmajstrov rádu, rytierov a generálov.

Skryť Vypnúť reklamu

Významnou pamiatkou mesta je aj Palác Veľmajstra, ktorý dnes slúži maltskému parlamentu a prezidentovi. Veľká časť paláca je pre verejnosť síce uzavretá, ale môžete si tu pozrieť niektoré nádvoria a bohatú zbrojnicu. Verejnosti sú prístupné aj apartmány, ale iba v prípade, že sa v paláci nenachádza štátna návšteva.

Počas návštevy Malty určite nevynechajte jeden z najkrajších záhrad Valetty, Barrakka Gardens, nachádzajúcich sa na najvyššom mieste mestských hradieb. Je odtiaľ krásny výhľad na prístav Grand Harbour. Na dolnej terase záhrady je umiestnených osem diel, z ktorých sa pravidelne organizuje slávnostná paľba s vojenskou ceremóniou.

Trojmestie Cottonera

Veľkým turistickým lákadlom na Malte je Cottonera, súbor troch historických miest - Vittoriosa, Senglea a Cospicua. Nachádzajú sa oproti Valette, na východnej strane zálivu Grand Harbour a rozkladajú sa na dvoch polostrovoch, medzi troma zátokami.

Skryť Vypnúť reklamu

V týchto mestečkách možno obdivovať hlavnú bránu, prezývanú aj Notre Dame z roku 1675, Palác inkvizítorov, Cirkevné múzeum, Námorné múzeum, alebo centrálne námestie mestečka Vittoriosa.

„The Three Cities“ - Trojmestie v minulosti poskytovalo útočisko každému, kto sa usadil na ostrovoch a predstavovalo aj hlavný vstupný bod na Maltu od čias starých Grékov.

Mdina - stredoveké mesto

V bývalom hlavnom meste Malty akoby zastal čas. Nie nadarmo ho volajú aj tiché, alebo aj vznešené mesto.

Samotné centrum je obkolesené hradbami, z ktorých je úžasný výhľad prakticky na celý ostrov.

Za obrovskou bránou sa ocitnete v spleti úzkych uličiek s väčšinou dvojposchodovými domami v barokovom štýle, v ktorých dodnes žije mnoho aristokratických rodín.

Nájdete tú veľa obchodíkov so suvenírmi, šperkami a ozdobami. Pred viacerými z nich stoja makety rytierov v historickom brnení.

Skryť Vypnúť reklamu

Z hradných múrov budete mať výborný výhľad na severnú časť ostrova. V centre upúta vašu pozornosť chrám sv. Pavla a okrem neho tu nájdete niekoľko kaplniek, kostolov a palácov.

Saint Julian - centrum zábavy

Kým kedysi bol St. Julian strediskom plným rybárskych rodín, dnes sú tu hlavne turisti a študenti.

St. Julian nikdy nespí. Kto má rád čulý ruch vo dne v noci, je na správnej adrese. Ak chcete vyskúšať ako sa zabávajú Malťania, môžete navštíviť niektorú z množstva tunajších diskoték.

Na príjemnú prechádzku sa tu vydajte po pobrežnej promenáde, ktorá vedie až do susednej Sliemy, ktorá je najväčším letoviskom Malty a rozprestiera sa medzi Valettou a spomínaným obľúbeným letoviskom St. Julian.

Severnejšie, v zálive St. Paul 's Bay sa nachádza letovisko Bugibba-Qawra. Všetky strediská majú prímorské promenády, obchody, reštaurácie, bary a diskotéky.

Skryť Vypnúť reklamu

Maltské pláže

Európska agentúra pre životné prostredie zaradila Maltu medzi top destinácie v Európe s najčistejšou vodou na kúpanie.

Tunajšie pláže sú väčšinou skalnaté. Na severe Malty sa nachádzajú aj piesčité pláže, z ktorých je najväčšia Mellieha Bay.

Pláž Ghajn Tuffieha je piesočná pláž v neobvyklom tvare výbežku lemovaná krásnymi kopcami, neďaleko nej leží Gnejna Bay. Celá oblasť spadá pod zvláštnu ochranu pre unikátne geologické útvary.

Pláže Golden Bay a Mellieha Bay sú obľúbeným miestom na rodinnú dovolelnk. Vyhľadávanou je aj pláž Paradise Bay, v letovisku Cirkewwa.

Ostrov Gozo

Na ostrov premáva pravidelná trajektová doprava z prístavu Cirkewwa. Zhruba 6 kilometrovú trasu trajekt zvládne za 20 minút.

Hlavné mesto ostrova, Victoria (Rabat), so stredovekou citadelou sa nachádza priamo uprostred ostrova. Z citadely je výhľad na mesto a okolie, ktorý si môžete užiť z jednotlivých miest systému opevnenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Goze sa nachádza aj najstaršia samostatne stojaca stavba na svete, neolitický chrám Ggantija, zapísaný aj na zoznam UNESCO, či jaskyňa Calypso, ktorá ponúka skvelé výhľady na záliv Ramla. Práve tu sa nachádza aj jedna z najkrajších a najnavštevovanejších pláží - Ramla Bay s červeným pieskom.

Ostrov ponúka okrem pláží aj pestré možnosti na turistiku, cykloturistiku, či lezenie na skalách.

Labužníci by nemali vynechať návštevu miestnych reštaurácií, ktoré tu ponúkajú chutné pokrmy z produktov vlastnej produkcie.

Najlepší spôsob, ako na Goze vidieť prakticky všetko, je nasadnúť na niektorý z autobusov Hop on Hop off, v ktorom zažijete komentovaný výklad vo viacerých jazykoch a uvidíte tie najzaujímavejšie miesta na ostrove.

Ostrov Comino

Comino je obývaný iba v turistickej sezóne, nachádza sa na ňom len jeden hotel a má len troch stálych obyvateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najväčším lákadlom ostrovčeka je Blue Lagoon - Modrá lagúna, chránená zátoka medzi západným koncom ostrova a neobývaným ostrovčekom Cominotto.

Neuveriteľne krásne miesto s bielym pieskom morského dna a čistej vody je ideálne na šnorchlovanie a potápanie. Väčšina turistov zostáva pri Blue Lagoon, avšak ostrovček ponúka aj príjemný turistický prechádzkový okruh.

Voľnočasové aktivity

Obľúbenou dovolenkovou aktivitou je potápanie to si môžete užiť aj na Malte. Využiť môžete služby viacerých potápačských centier a škôl.

Podmorský svet je pestrý, plný rôznych jaskýň, útesov, vzácnych druhov rýb, ale aj vrakov lodí.

Kto sa nechce potápať, no podmorský svet ho láka, môže navštíviť národne akvárium v meste Bugibba.

Malta je aj obľúbeným miestom filmárov, zažila natáčanie mnohých známych filmov ako Gladiátor, Trója, Súboj titanov, Gróf Monte Christo, či populárneho seriálu Hry o tróny.

Skryť Vypnúť reklamu

Známa je aj dedinka Pepka námorníka - Popeye Village, v zátoke asi tri km od mesta Mellieha. Drevené domčeky, ktoré boli postavené pre účely natáčania hudobného filmu o Pepkovi námorníkovi, tu stoja dodnes. Dedinka slúži ako zábavný park pre turistov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus
 2. 3 spôsoby sťahovania – aké sú ich výhody a nevýhody?
 3. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze
 4. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme
 5. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami
 6. Aj použitý kuchynský olej môžete separovať
 7. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 8. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 9. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky
 10. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 1. TEST špičkové autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EU Lifetime!
 2. 3 spôsoby sťahovania – aké sú ich výhody a nevýhody?
 3. Východoslovenská vodárenská v hľadáčiku finančných žralokov
 4. Ťahanovčania upratovali sídlisko, pomáhala aj mládež z Demetra
 5. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze
 6. Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus
 7. Koronakríza zasiahla peňaženky Slovákov
 8. Členovia ASINS vrátili za rok 2019 do ekonomiky 113 mil. Eur
 9. Ako aktualizovať autonavigáciu Mio?
 10. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme
 1. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 27 716
 2. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými? 23 481
 3. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami 20 963
 4. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze 20 908
 5. Čo robiť, keď majú deti strach? Vyskúšajte tieto tipy 13 838
 6. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 11 414
 7. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 11 013
 8. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 671
 9. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 9 559
 10. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 9 497
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu