SME

Potápanie na Maldivách: Objavte podmorský svet prekypujúci životom

Maldivy sú okrem perfektného oddychu aj miestom so skvelými možnosťami na potápanie.

(Zdroj: dovolenka.sme.sk)

Raj má mnohé podoby. Kým pre niektorých vyzerá ako nádherné, zasnežené hory plné ticha, iní ho vnímajú ako tropický ostrov uprostred oceánu, kde vám spoločnosť robia kokosové orechy a neskutočná pohoda. Ak patríte k druhej skupine ľudí, tak potom má váš raj aj meno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Volá sa Maldivy a okrem perfektného oddychu je to aj miesto s dokonalými možnosťami na potápanie. Čo by ste povedali na skúmanie podmorského života Maldív? Poďte do toho s nami.

Smer Indický oceán

Exotické Maldivy patria k najznámejším ostrovom Indického oceánu. Ležiac neďaleko Srí Lanky či Indie sú akoby úplne iným svetom. Pokojným, tichým, exotickým a za posledné roky sa tento svet stal zosobnením dokonalej dovolenkovej destinácie.

Maldivy majú len necelých 300 kilometrov štvorcových, no aj tak sa do nich pomestilo cca 26 rôznych atolov a desiatky, či stovky menších aj väčších ostrovčekov. Presne preto si tu každý nájde to svoje.

Ak máte radi mesto, pamiatky, atmosféru plnú ľudí, idete sa prejsť hlavným mestom Male, no ak chcete vypnúť a naordinovať si snehobielu pláž, výber je tu neskutočný. Ak však radi prepletiete ničnerobenie s aktívnym oddychom, potom sa Maldivy premenia na potápačský raj.

Podmorský svet tu patrí medzi najrozmanitejší na celom svete a na svoje si tu príde rovnako začiatočník, ale aj skúsený potápač so stovkou ponorov. Ako si potápanie na Maldivách užiť čo najlepšie?

Prečo práve Maldivy?

Ostrovné Maldivy majú skutočne vynikajúce podmienky na potápanie. Vezmite si, že tu máte takmer celý rok teplotu vody medzi 26 – 31 stupňov a tieto tropické podmienky pod hladinu prilákali rôzne druhy rýb či iných morských živočíchov.

Napočítali by ste tu viac, než cca 1100 druhov rýb, no medzi najväčšie lákadlá patria obrovské manty, žraloky, raje, korytnačky, hviezdice a fantastické koralové útesy prekypujúce farebným a exotickým životom. Ak sa vyberiete potápať, tak sa najčastejšie budete pohybovať v hĺbke medzi 12 až 30 metrami.

Čo sa týka potápania na Maldivách, je to celoročná aktivita, hoci TOP sezóna prebieha od novembra do marca, kedy je more najpokojnejšie a vie vydať najviac zo svojich pokladov. Počas tohto obdobia je na mnohých miestach dokonca viditeľnosť unikátnych 50 metrov.

Spomedzi všetkých aktivít, ktoré viete na ostrovoch absolvovať je práve potápanie tou najobľúbenejšou a mnohí prichádzajú na Maldivy len preto, aby svoj čas trávili pod vodou. Samozrejme, môžete si tu užiť dokonalé šnorchlovanie, no pri ňom budete stále len „kĺzať“ po povrchu.

Vyberte sa pod vodu

Ak ste sa ešte nikdy nepotápali a vašim snom je nahliadnuť na podmorský život Maldív, nemusíte zúfať. Nikto učený z neba nespadol a aj pre absolútnych začiatočníkov sú na Maldivách vytvorené podmienky na to, aby sa mohli naučiť základy.

Vybrať si môžete z niekoľkých potápačských škôl a rezorty majú dokonca aj svoje vlastné školy, kam si odskočíte zo svojho apartmánu. V bazéne prejdete prípravou a s vašim inštruktorom sa vyberiete na otvorené more či oceán. Samozrejme, nemusíte byť ubytovaní len v luxusnom rezorte, pretože kurz potápania viete absolvovať aj na lokálnych ostrovoch a tak máte v rukách svoju voľnosť.

Maldivy už nie sú len rezortovou destináciou, ale pred pár rokmi sa otvorili aj individuálnemu cestovaniu, a tak sú čoraz bežnejšou destináciou.

Ako to celé prebieha?

Pri hľadaní potápačskej školy sa uistite, že majú všetky certifikáty akým je napríklad svetovo uznávaný PADI. Porozprávajte sa s pracovníkmi, či sa vyznajú, vedia kam sa treba potápať a či majú napríklad k dispozícii doktora.

Ak si chcete robiť kurz v rezorte o tieto veci sa nemusíte starať, pretože rezorty majú potápačské školy na špičkovej úrovní. Ak budete na lokálnom ostrove akým je napríklad obľúbený Maafushi, obehnite viaceré miesta a rozhodnite sa.

Tie najjednoduchšie kurzy ponúkajú 5 ponorov, ktoré si rozdelíte tak, že prvé 3 absolvujete v lagúne a posledné 2 v otvorenom oceáne, kde sa dostanete do hĺbky cca 12 metrov. Takýto „balíček“ trvá v priemere dva dni. Ak máte času viac, môžete sa ísť potápať aj na dlhšie. Ak ste zvládli absolútne začiatky, môžete ísť ďalej a hlbšie pod vodu.

Pre stredne pokročilých sa ponúkajú ponory do hĺbky cca 30 metrov, kde si najčastejšie vyberáte medzi tromi alebo piatimi ponormi v priebehu dvoch či troch dní. Tu si často dokonca môžete vybrať, aký druh ponoru si zvolíte a či sa potopíte ku koralovému útesu, k vraku lode, alebo pôjde iba o hĺbku či orientačný ponor s hľadaním morského sveta.

Na najjednoduchšie potápanie vezmú do školy deti od 10 rokov a na komplikovanejšie ponory musia mať ešte o pár rokov viac.

Koľko stojí potápanie?

Ak vás toto všetko láka a pýtate sa koľko môže potápanie na Maldivách stáť, tu je odpoveď. Veľa záleží na tom, kde si budete potápanie vybavovať. Ak v luxusnom, päťhviezdičkovom rezorte, tak pochopiteľne zaplatíte viac, ak to bude na lokálnom ostrove, tak zaplatíte o pár desiatok percent menej.

Ak ste totálny začiatočník a chcete si spraviť PADI kurz, tak si pripravte cca 400 - 500 eur, na to aby ste absolvovali výcvik s ponormi aj s certifikátom.

Ak už raz certifikát máte, môžete sa ísť potápať hlbšie (pokojne aj do 30-tich metrov) a uvidíte viac. Za jeden ponor zaplatíte v priemere 50 euro (lokálny ostrov) až 100 euro (rezort), no v prípade, že ste prišli na Maldivy len za potápaním, je rozumnejšie kúpiť si balíček s 10, 15 alebo 20 ponormi.

Čím viac ponorov máte, tým je cena výhodnejšia. Kým za 10 ponorov u niektorých spoločností zaplatíte okolo 400 euro, za 20 ponorov to môže byť cca 650 - 700 eur. V luxusnejších rezortoch si za balíček s 20 ponormi pokojne vypýtajú cca 1500 - 1700 euro.

Najkrajšie miesta na potápanie

Maldivy vám zamotajú hlavu, pretože tu nájdete desiatky miest na potápanie. Ktoré sú však tie najkrajšie za ktorými sa viete vydať?

Medzi potápačmi sa teší mimoriadnej obľube Maaya Thila (južný Ari Atol), ktorý mnohí považujú za najkrajšie miesto na Maldivách. Hĺbka miesta je cca 6 až 30 metrov a máte tu takmer istotu, že natrafíte na žralokov, raje, veľké ryby či celé húfy rýb. Fajnšmekri odporúčajú toto miesto tesne po západe slnka, kedy je tu aktivita najväčšia.

Na južnom Ari Atole odporúčame rezort 5 *LUX South Ari Atoll, ktorý má svoju PADI školu potápania. Personál hotela však zariadi potápanie aj začiatočníkov.

LUX South Ari Atoll, Maldivy (zdroj: dovolenka.sme.sk)LUX South Ari Atoll, Maldivy (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Ďalšími skvelými miestami je Sun Island (Ari Atol), kde môžete natrafiť na unikátneho žraloka veľrybieho s dĺžkou 12-14 metrov, Five Rocks (Ari Atol) s dokonalými koralovými útesmi alebo Fish Head (severný Ari Atol), ktoré sa považuje za miesto s najlepším potápaním za žralokmi.

Ďalšie obľúbené rezorty v oblasti Ari Atol, ktoré vám zabezpečia zážitok z potápania:

5* Lily Beach Resort & Spa Huvahendhoo

Lily Beach Resort & Spa Huvahendhoo (zdroj: dovolenka.sme.sk)Lily Beach Resort & Spa Huvahendhoo (zdroj: dovolenka.sme.sk)

4* Holiday Island Resort & Spa

Holiday Island Resort & Spa, Maldivy (zdroj: dovolenka.sme.sk)Holiday Island Resort & Spa, Maldivy (zdroj: dovolenka.sme.sk)

3* Ellaidhoo Maldives by Cinnamon

Ellaidhoo Maldives by Cinnamon (zdroj: dovolenka.sme.sk)Ellaidhoo Maldives by Cinnamon (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Ak ste začiatočník, medzi obľúbené miesta bude patriť tzv. Banana Reef (Ari Atol), kde môžete stretnúť nádherné korytnačky, ale aj kŕdle rýb.

Kto by si chcel vyskúšať nočné potápanie, tak Alimatha Jetty (Vaavu Atol) je skvelým miestom, kde viete pozorovať krásne raje.

V oblasti Vaavu Atol odporúčame tieto rezorty:

5* Cinnamon Velifushi Maldives

Cinnamon Velifushi Maldives (zdroj: dovolenka.sme.sk)Cinnamon Velifushi Maldives (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Dostať sa na Maldivy nikdy nebolo jednoduchšie a plniť si sen o potápaní v raji je niečo, čo nemusí zostať len snom. Idete do toho?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 609
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 963
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 325
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 573
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 570
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 450
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 321
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 556
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 269
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 134
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 702
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 284
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 653
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 518
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 809
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu