SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Príbehy z raketovej základne, ktoré ste nikdy nemali počuť

Nový poznávací zájazd vás vezme na raketovú základňu, do Kyjeva aj Černobyľu.

Ukrajina ako turistická destinácia bola rokmi akousi zabudnutou krajinou. Posledné mesiace sa prebúdza k životu a odrazu je to miesto, ktoré začalo lákať svojich návštevníkov. Karty zamiešal Černobyľ a jeho príbeh, no nielen on je magnetom, pretože Ukrajina v sebe skrýva ďaleko viac.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vezmite si taký Kyjev, jedno z najpríjemnejších hlavných miest Európy a ako bonus si viete odskočiť aj na mimoriadne zaujímavú raketovú základňu. To už stojí za to, aby ste dali Ukrajine šancu, no nie?

Opojenie Kyjevom

Ak by ste si na Ukrajine mali vybrať len jedno jediné miesto, ktoré si pozrieť, bude to ťažký výber, pretože krajina je naplnená nepoznanou krásnou, no napokon skôr či neskôr skončíte v Kyjeve.

Slávny Majdan s Hotelom Ukrajina Slávny Majdan s Hotelom Ukrajina (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Hlavné mesto má v sebe príťažlivosť, ktorá sa ťažko opisuje, no ak ju raz ochutnáte, budete presne vedieť, že je to ona. Kyjev je pretkaný zaujímavými miestami a ak ste v meste po prvý krát niektoré body obísť nemôžete.

Vyberte sa ráno na slávny bulvár Chreščatyk a sledujte ako sa prebúdza a plní domácimi. Môžete sem skočiť do bistra na chutné raňajky, zájsť na tržnicu alebo sa len tak potulovať a hľadať krásne fasády starých domov.

Bulvár Chreščatyk v centre Kyjeva Bulvár Chreščatyk v centre Kyjeva (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Pamiatky tu v Kyjeve ani nemusíte hľadať. Túlate sa mestom a odrazu natrafíte na Zlatú bránu so sochou Jaroslava Múdreho, ktorý spravil pre Kyjev viac než dosť.

Zlatá brána Zlatá brána (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Napokon sa ocitnete na námestí s okázalou Volodimirskou katedrálou. Patrí medzi najznámejšie svätostánky Kyjeva a postavili ju v 19. storočí ako spomienku na 900. výročie krstu celej Kyjevskej Rusi. Snúbi sa v nej krása farieb a dôležitosť histórie. Stačí vojsť dnu a do nosa sa vám dostane príjemná vôňa medových sviečok, ktoré stoja zapichnuté pod ikonami a v dokonalom tichu ich počuť jemne praskať. Perličkou je, že počas tvrdého boľševizmu bola katedrála pretvorená na Protináboženské múzeum. Rozum zvíťazil a dnes sa opäť teší veriacim hľadajúcim svoj kúsok ticha.

Nielen Volodimirska katedrála patrí k symbolom Kyjevu. V meste na vás čaká aj dôležitý Chrám sv. Sofie a Chrám sv. Michala. Stoja neďaleko od seba a každý z nich v sebe skrýva iný príbeh.

Chrám sv. Sofie Chrám sv. Sofie (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Svätá Sofia zapustila do mesta korene už v 11. storočí a tak patrí medzi najstaršie chrámy mesta. Svätý Michal sa narodil neskôr, no jeho niť života preťali v 20. storočí, kedy sa rozhodli zrovnať ho so zemou. Až na konci storočia vstal z popola ako bájny fénix a dnes je už neoddeliteľnou súčasťou hlavného mesta.

Oba chrámy sú krásne miesta, kde viete uniknúť uponáhľaným uliciam a na chvíľku si odpočinúť.

Matriošky, pelmeni aj mnísi

Kyjev nie je len o pamiatkach, ktoré si vyškrtáte, ale to, čo sa vám na ňom bude najviac páčiť bude práve jeho atmosféra. Tú stretnete v jeho zelených parkoch, na námestiach či trhoviskách, alebo v obyčajných podnikoch.

Parkov je v Kyjeve nespočetne veľa Parkov je v Kyjeve nespočetne veľa (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Ochutnávať Ukrajinu je niečo, čo si budete dlho pamätať. Skúste typické pelmeni plnené mäsom, dokonalý boršč, sladké vareniki alebo zemiakové placky deruni. Na zapitie kvas, vodku alebo ak neholdujete alkoholu, dajte si pohár kompótu.

Miestom, ktorému sa nedá uprieť atmosféra je aj okolie Chrámu sv. Andreja, v ktorom sa rozlieva známa ulička Andrijevskij Spusk. Mnohým sa toto miesto spája s romantikou, iným s trhoviskom.

Chrám sv. Andreja Chrám sv. Andreja (zdroj: Illia Cherednychenko, unsplash.com)

Uličky v okolí majú aj svoje romantické zákutia a vďaka tomu, že si ich obľúbili umelci sa tejto často mesta niekedy hovorí „kyjevský Montmartre“.

Ak má Kyjev svoju TOP pamiatku, tak Kyjevskopečorská Lavra je presne ona. Kyjevskopečorská Lavra našla svoj domov na pahorku neďaleko mohutnej rieky Dneper. Dnes je súborom viacerých kláštorov a unikátnych jaskynných chodieb. Práve tie sú najväčším ťahákom komplexu a prví mnísi ich začali stavať už v polovici 11. storočia. Voľným okom sú neviditeľné a ak o nich neviete, prejdete sa pomedzi kostoly či kláštory a nikdy sa v nich neobjavíte.

Areál Kyjevskopečorskej Lavry Areál Kyjevskopečorskej Lavry (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Vonku na vás vrhá tieň Uspenský chrám, Kostol svätej trojice či vysokánska zvonica, ktorej do výšky sto metrov chýbajú len štyri. Až keď objavíte tieto stavby, ponoríte sa pod zem do tajomných jaskýň. Vezmite si so sebou sviečku, nielen kvôli svetlu, ale aj kvôli atmosfére, ktoré mihotajúci sa plamienok vie vyčarovať na tomto magickom mieste. Kráčate, okolo vás visia ikony a sem tam sa objaví truhla do ktorej pochovali svätých mníchov, pri ktorej sa modlí hlúčik pútnikov.

Najsmutnejšie miesto Ukrajiny

Posledné mesiace sa vďaka seriálu Černobyľ celý svet „dozvedel“, čo sa na tomto mieste stalo a odrazu začal príbeh katastrofy ľudí priťahovať a zaujímať. Samozrejme, státisíce ľudí poznali Černobyľ aj bez toho, aby sa o ňom muselo dnes nahlas rozprávať.

Černobyľ nie je miesto, kam idete za pamiatkami. Nie je to miesto, kam by ste si mali užiť výlet plný krás, ale je to miesto, ktoré vás naučí viac, než si myslíte.

Pripiať Pripiať (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Mesto duchov zvané Pripiať leží cca 110 kilometrov od Kyjevu, a tak ste za dve hodinky na mieste. Práve tu začnite vaše putovanie černobyľskou tragédiou. Ak by sa v osudný aprílový deň roku 1986 nič nestalo, Pripiať by bolo ukážkovým socialistickým mestom s mnohými výdobytkami vtedajšej doby. Zostalo by jedno z mnohých, anonymných miest, o ktoré by ste zrejme len sem tam zavadili očami na mape. Všetko sa však zmenilo a dnes je symbolom toho, že človek nie je dokonalý.

Pripravte si dozimetre a vyberte sa do zóny, kde nestretnete život, no bude na vás mrazivo dýchať. Netreba sa však báť, že by návšteva Černobyľu bola nebezpečná, pretože sprievodcovia vás vezmú len overenými trasami, kde je žiarenie minimálne a rovná sa niekoľkým hodinám medzikontinentálneho letu.

Sarkofág, pod ktorým sa skrýva vybuchnutý reaktor Sarkofág, pod ktorým sa skrýva vybuchnutý reaktor (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Práve sprievodca je studnica príbehov, faktov aj mýtov a bez neho by ste sa len pozerali na prázdne a opustené miesto. Pri prechádzke tu na vás čakajú známe a fotogenické miesta od opustených budov, cez zábavný park so známym ruským kolom, školu bez detí, nemocnicu, prázdnu plaváreň z ktorej sa olupuje farba a napokon uvidíte na vlastné oči aj azda najslávnejšiu atómovú elektráreň sveta. Viete tu prežiť dokonalý deň plný zážitkov, ktoré budete doma neraz rozprávať.

Boli ste už na raketovej základni?

Okolie ukrajinského Kyjeva v sebe skrýva viacero prekvapení a mnohé z nich sú naozaj nečakané. Hovorí vám niečo miesto zvané Pervomajsk? Práve tam sa totiž nachádza unikátne miesto, ktoré bude podobne ako Černobyľ mimoriadnym zážitkom, avšak bez davov.

Pervomajsk leží necelé tri hodiny cesty z ukrajinského hlavného mesta a keď sem dorazíte, ocitnete sa v neskutočnom Múzeu strategických raketových jednotiek. Raketová základňa je symbolom studenej vojny, kedy sa svet zmietal v napätí z toho, čo všetko by sa mohlo stať, ak by lídrom Sovietskeho zväzu a USA v jeden okamih rupli nervy.

Raketová základňa Raketová základňa (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Sovieti nenechávali nič na náhodu a rozhodli sa postaviť niekoľko strategických základní od Kazachstanu cez Rusko, Bielorusko až po ukrajinský Pervomajsk. Prečo je práve táto základňa tak unikátna? Mnohé z nich ešte dodnes fungujú a ak sa chcete na vlastné oči pozrieť, ako takáto tajná základňa vyzerala, Pervomajsk je jediná svojho druhu, kam sa viete vybrať.

Raketová základňa Raketová základňa (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Základňa dnes slúži ako múzeum a pre svojich návštevníkov ponúka prehliadky počas, ktorých sa dozviete nielen čo to z tajnej histórie, ale ukáže vám aj to, ako blízko bol svet k totálnej deštrukcii, kedy stačilo stlačiť jedno tlačidlo a mohla sa začať 3. svetová vojna. Až tu si uvedomíte, aké krehké bolo obdobie studenej vojny a ako málo stačilo na to, aby sa svet navždy zmenil. Strategické rakety boli namierené na USA aj na Európu a len v roku 1999 sa zistilo, kam presne smerovali.

Raketová základňa Raketová základňa (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Vedeli ste, že toto tlačidlo bolo šedej farby? Múzeum vám ukáže aj ďalšie exponáty, no čo je dôležitejšie dozviete sa príbehy, ktoré ste nikdy a nikde nemali kde počuť. Presne preto predsa cestujete, no nie?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. UNYP rozširuje svoj BA program o tri nové zamerania
 2. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 3. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 4. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Dodajte vašej pokožke šťavu
 1. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 2. Nadácia COOP Jednota podporila Nemocnicu s poliklinikou Brezno
 3. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 4. UNYP rozširuje svoj BA program o tri nové zamerania
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 7. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 8. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 14 356
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 224
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 2 798
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 661
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 131
 6. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 785
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 717
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 696
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Lubo Repka: Dostali sa plavebné spoločnosti z krízy?
 2. Soňa Kallová: Pri pobreží Indického oceánu, Keňa
 3. Ladislav Kucharik: India 3 dôležitý hrob a pevnosť
 4. Lubo Repka: Tikal - najslávnejšie mesto Mayov v Guatemale
 5. Lubo Repka: Helikoptérou na El Mirador v Guatemale
 6. Miroslav Galovič: Zimný Londýn. Part 02 - Uličné pojazdné veterány (s bonusom od Harryho Pottera) a dva moderné kúsky.
 7. Martin Majzlan: NP Serengeti – Nekonečné pláne, divoká zver a drkotajúce zuby
 8. Ľuboš Vodička: Maličkosti z Malých Karpát: Kamenné tváre a Obelisk
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 26 824
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 14 916
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 8 942
 4. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 442
 5. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 852
 6. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 2 810
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 2 689
 8. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 382
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
SkryťZatvoriť reklamu