SME

Slovinská Istria: Krásne pláže, čarovné mestá, nádherná príroda

Ako prímorská destinácia stojí Slovinsko tak trochu v tieni susedného Chorvátska.

Piran - slovinské Benátky

Ak sa rozhodnete stráviť dovolenku práve tu, neoľutujete. Na malej ploche, slovinské pobrežie má len 46,6 kilometrov, nájdete čarovné prímorské mestečká a unikátne prírodné úkazy, ale aj výbornú gastronómiu a plno príležitostí na zaujímavé výlety do okolia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najkrajším mestečkom slovinskej Istrie je starobylý Piran, ktorý má prezývku slovinské Benátky. Jeho architektúra, úzke krivoľaké uličky, malé námestia mu dodávajú typický stredomorský vzhľad. Prosperitu mesta zabezpečili neďaleké soľné panvy Sečoveljské soliny a rybolov. Ťažba morskej soli, ryby a rozvinutý turistický ruch sú aj dnes hlavným zdrojom jeho príjmov.

SkryťVypnúť reklamu

Srdcom mesta je Tartiniho námestie, pomenované po rodákovi a slávnom huslistovi Giuseppe Tartinim. Najkrajšou budovou námestia je červený rohový dom nesúci názov „Benátčanka“, nádherný príklad benátskej gotickej architektúry. Neprehliadnuteľný je aj Mestský palác, v ktorom dnes sídli radnica.

Dominantou mesta je kostol svätého Juraja. Jeho súčasťou je mohutná zvonica , ktorá pripomína tú z benátskeho námestia svätého Marka. Podoba nie je to náhodná, piranská zvonica je jej zmenšenou kópiou .

Je z nej nádherný výhľad na centrum mesta a široké okolie. Ak chcete mať Piran ako na dlani, vystúpte na mestské hradby nad mestom, odkiaľ je Piran najfotogenickejší.

Mesto nemá klasickú pláž s pieskom, či kamienkami. Na pobreží sú uložené vápencové balvany, na ktorých sa dá opaľovať. Vytvárajú až tri kilometre dlhú promenádu pri mori, ktorou sa pohodlne dostanete až do Portoroža. Ľudia majú rozložené deky priamo na pobrežnej promenáde a chodia sa kúpať za kamenný násyp.

SkryťVypnúť reklamu

More je tu veľmi čisté a kúpanie si užijete aj s pohľadom na historické mestečko, do ktorého si kedykoľvek môžete zájsť na kávu či iné osvieženie.

Asi v polovici cesty medzi Piranom a Portorožom narazíte na obľúbený akvapark Laguna Bernadin, kde môžete vyskúšať množstvo vodných atrakcií a aktivít. K dispozícii sú bazény s teplou aj studenou vodou, bazény pre deti, vírivky, sauny či masáže.

Koper nadchne architektúrou dávnych čias

Mesto Koper je najväčším slovinským prístavom a zároveň správnym centrom slovinskej Istrie. Okrem modernej časti má aj malebné historické centrum. Uvidíte tu množstvo pamiatok postavených v benátskom štýle, ktorým dominuje katedrála Nanebovzatia Panny Márie so zvonicou. Najkrajšou stavbou je Pretoriánsky palác, ktorý slúži ako radnica.

SkryťVypnúť reklamu

V Koperi sa môžete vykúpať na mestskej pláži pri prístave, kde sú k dispozícii sprchy, šatne aj ihriská pre deti. Druhou možnosťou je pláž Žusterna, kde je k dispozícii aj plavecký bazén a akvapark. Vstup je spoplatnený.

Koper a jeho okolie preslávilo aj víno. Vinárstvo Vinakoper bolo založené v roku 1947 a dnes obhospodaruje 570 ha viníc. Charakteristickou odrodou tohto regiónu je Refošk a Malvazija. Na ochutnávku tunajších vín sa môžete vydať špeciálnym vinobusom.

Priam povinná je návšteva obce Marezige, kde v minulom roku otvorili prvú vínnu fontánu v Slovinsku práve na počesť odrody Refošk. Pýtate sa ako taká vínna fontána vyzerá? Je to kamenná stena krytá sklom, z ktorej vyčnievajú štyri antikorové vínne pípy, z ktorých si môžete načapovať na koštovku po dvoch bielych a červených odrodách.

SkryťVypnúť reklamu

Izola je oázou pokoja

Starobylé rybárske mestečko Izola, ktoré dýcha pokojnou atmosférou, sa radí medzi najlepšie slovinské letné destinácie. Už z diaľky vás upúta jeho dominanta, zvonica Kostola svätého Maura, ktorá je sprístupnená turistom.

Pri návšteve určite nevynechajte neskorobarokový palác Besenghi degli Ughi. Spoznáte ho podľa plastiky kamenného leva umiestneného na rohu paláca. V Izole nájdete aj niekoľko múzeí, okrem iných aj múzeum bývalej úzkokoľajnej železnice Parenzana , ktorá spájala Poreč s Terstom. Dnes na nej už nie sú koľajnice, ale slúži ako obľúbený cyklochodník.

Okrem Parenzana by vám nemala ujsť ani Izolana - Dom mora, kde sa v interaktívnej expozícii zoznámite s rybárskou tradíciou, ktorá sa v meste udržuje dodnes.

Na piatich kilometroch izolského pobrežia si príde každý na svoje. Nájdete tu až osem pláži, pričom každá je iná a má svoje osobitné čaro. Pláž Bele Skale je ako stvorená pre milovníkov prírody i vyznávačov nudizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Miestom, kde sa schádza miestna mládež je pláž Pod Belvederjem. Neďaleko od nej sa nachádza aj vyhľadávaný kemping.

Najobľúbenejšou plážou s množstvom príležitostí na šport, je pláž San Simon. Jej pozoruhodnosťou sú pozostatky antického móla a mozaiky, ktoré si môžete obzrieť pri šnorchlovaní.

Kúpanie v tesnej blízkosti majáku a historického centra je možné na pláži Svetilnik. Je tu veľmi dobrý prístup do mora, vhodný aj pre rodiny s deťmi.

Unikátom Izoly je jediná pláž na pobreží slovinskej Istrie, ktorá je prispôsobená na kúpanie pre imobilných návštevníkov a taktiež aj pláž pre psy, kde môžete stráviť dovolenku so svojim štvornohým miláčikom.

Stanovačka na pláži

Ak radi len tak leňošíte a vyhovuje vám prírodné kúpanie vydajte sa na piesočné pláže letoviska Ankaran. Obľúbená je najmä pláž Debeli rtič na konci poloostrova.

SkryťVypnúť reklamu

V Ankarane sa nachádza aj jeden z najväčších kempov v Slovinsku s dostatkom miest pre stany, karavany, alebo si môžete prenajať bungalovy. Je tu dostatok športovísk, vonkajší bazén, i krytý bazén s vyhrievanou morskou vodou a wellnesom.

Z útesu rovno na pláž

Pokiaľ ste skôr milovníkmi opustených prírodných pláži, vyberte sa do niekoľko kilometrov vzdialeného prírodného parku Strunjan. Ide o najdlhší neprerušovaný prírodný úsek pobrežia v celom Terstskom zálive a o najvyššie útesy na celom pobreží Jadranu.

Okrem prechádzky po turistickom chodníku s informačnými tabuľami o útesoch, flóre a faune si užijete aj nádherné výhľady z 80 metrov vysokých útesov.

Pri jednom z najkrajších vyhliadkových bodov, Strunjanskom kríži, môžete zostúpiť po schodoch až k divokým plážam Strunjanského a Mesačného zálivu, kde nebýva veľa turistov.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším zaujímavým cieľom sú soľné polia u obce Sečovlje, kde sa ťaží morská soľ nepretržite už osem storočí. Počas letných mesiacov, kedy sa tu vyťažia až 2 tony morskej soli, môžete na vlastné oči vidie celý proces jej ťažby.

V rámci prehliadky v jednom z domčekov kde kedysi žili ťažiari, je aj malé múzeum a obchodík, kde si môžete kúpiť aj nevšednú čokoládu posypanú morskou soľou.

Tipy na výlety po okolí

Ak si počas vášho pobytu na slovinskej Istrii, budete chcieť spestriť program aj mimoplážovými aktivitami, odporúčame vám dve miesta v jej bezprostrednej blízkosti.

Prvé vás zavedie do malej dedinky Lipica, neďaleko talianskych hraníc, ktorú preslávil chov bielych Lipicanov. Žrebčín bol založený už v roku 1580 a odvtedy tu vyrastajú z čiernych žriebät biele kone vzbudzujúce obdiv pre svoju silu a pôvab.

SkryťVypnúť reklamu

Chovajú tu ceremoniálne, kočiarové a promenádne žrebce, ktoré slúžili na kráľovských dvoroch. Najväčšiu slávu zožali na viedenskom cisárskom dvore, kde ich drezúrne umenie môžete aj dnes obdivovať v jazdeckej škole v Hoffburgu,

Žrebčín v slovinskej Lipici je stále funkčný, návštevníci si môžu so sprievodcom prejsť stajne a vo vybraných dňoch zhliadnuť aj predstavenie drezúry žrebcov.

Pár kilometrov od Lipice sa nachádza prírodný park Škocjanske jame, ktorého súčasťou je krasová Škocjanská jaskyňa, zapísaná od roku 1986 na zozname Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Celková dĺžka jaskyne je 5800 metrov a o jej vznik sa postarala riečka Reka, ktorá pramení pod slovinskou horou Snežnik.

V jaskynnom komplexe je 26 vodopádov a množstvo skvostných krasových útvarov a impozantných priestorov. Pre verejnosť je prístupná zhruba polovica podzemia, ktoré každoročne navštívi na 100-tisíc návštevníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Pavol Urbánek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 181
  2. Každý piaty zomrie 9 068
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 860
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 808
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 754
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 231
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 491
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 725
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 677
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 781
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 162
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 452
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 862
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu