SME
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ OBSAH

Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka

Zákaz cestovať do zahraničia za rekreáciou končí 28.4.2021.

Najkrajšie pláže v TureckuNajkrajšie pláže v Turecku (Zdroj: www.pixabay.com)

Turecko, levitujúce medzi Európou a Áziou, je už roky mimoriadne obľúbenou dovolenkovou destináciou. Dovolenkárov sem neláka len orientálna kultúra, skvelé jedlo, bazárové uličky, ale aj turecké pláže, ktoré bez pochýb patria medzu najkrajšie pláže v regióne. Ktoré pláže v Turecku sú ako vystrihnuté z rozprávky či sna?

Turecku prisúdili sudičky dokonalú polohu obklopenú niekoľkými morami, a tak by ste v tejto krásnej krajine napočítali viac než 7 200 kilometrov pobrežia. Mnohé sú na dosah k známym letoviskám akými je Bodrum, Alanya či Antalya a krajina sa môže dokonca popýšiť tým, že v sebe ukrýva cez 450 pláží s modrou vlajkou. Kam sa vydať za tými najkrajšími plážami Turecka?

1. Kleopatrina pláž, Alanya

Jednu z najznámejších a najkrajších pláží Turecka nájdete v obľúbenom letovisku Alanya na brehu Stredozemného mora. Mnohí ju považujú vôbec za najdokonalejšiu mestskú pláž krajiny a ak sa tu ocitnete, čakajte 2,5 kilometra dlhý pás jemného piesku s osviežujúcim morom.

Za chrbtom máte mesto a nad ním sa dvíhajú pahorky pohoria Taurus. Podľa legendy sem mala piesok priniesť samotná Kleopatra z egyptskej púšte, ale tento príbeh berte len ako malý bonus ku krásnemu miestu. Druhá, reálnejšia legenda hovorí o tom, že egyptská kráľovná sa tu počas svojho života zastavila a okúpala. Dnes je Kleopatra Beach ozdobená modrou vlajkou a je pomerne rušným miestom. Kto miluje vodné aktivity, vodné športy, ale aj oddych, ten si tu príde na svoje.

V blízkosti Kleopatra Beach odporúčame hotel Haydarpasha Palace 5*.

Haydarpasha Palace 5* Haydarpasha Palace 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

2. Pláž Patara, Gelemis

Pokojná a menej známa pláž v Patare je úplným opakom Kleopatrinej pláže. Nájdete tu pokoj a neskutočnú, takmer až 18 kilometrov dlhú pláž, na ktorej si viete uchmatnúť veľký kus len a len pre seba. Práve tu na juhu Turecka na tzv. Tureckej riviére sa rozprestierajú tie najkrajšie pláže krajiny.

Patara má aj tú výhodu, že neďaleko od nej nájdete ruiny starovekého mesta a keď sa ho nabažíte, čaká na vás tyrkysová zátoka v ktorej dokonca niekedy môžete stretnúť aj vzácne karety či iné korytnačky.

3. Modrá lagúna, Ölüdeniz Beach, Mugla

Medzi výberom najkrajších tureckých pláži v žiadnom prípade nesmie chýbať dokonalá, prírodná, modrá lagúna Ölüdeniz. Ležiac na juhozápade krajiny patrí k najväčším ťahákom provincie Mugla a pre jej krásu ju spoznali tisíce ľudí. Ocitnete sa tu na mieste, kde sa takmer dotýka Egejské more so Stredozemným a jej ikonický, pieskový výbežok sa vám hlboko vryje do pamäti.

Okolité pobrežie posiate prenikavou zeleňou vám dokonca pripomenie exotické Thajsko. Ak milujete adrenalínové športy, tak toto miesto je rajom pre paragliding, pretože z vtáčej perspektívy vyzerá Ölüdeniz ako z rozprávky. Ani tu, podobne ako na Kleopatrinej pláže nechýba modrá vlajka za čistotu pláže.

4. Pláž Konyaaltı, Antalya

Aj obľúbené turecké letovisko Antalya sa môže popýšiť krásnou a lákavou plážou, kde viete prežiť dokonalú, rodinnú dovolenku. Zlatý piesok lemuje pobrežie Stredozemného mora v dĺžke takmer siedmich kilometrov a atmosféru pláže dotvárajú aj kamenné pahorky pohoria Beydağları vytvárajúce dokonalú a fotogenickú hradbu.

Pláž je tu pomerne široká, tak sa nebudete musieť tlačiť a ak máte chuť sa podvečer prejsť promenádou a zastaviť sa v reštaurácii aj toto všetko Konyaaltı ponúkne. More, slnko a piesok, to je to čo vám Antalya naservíruje.

5. Ortakent Beach, Bodrum

Pláž Ortakent v obľúbenom letovisku Bodrum sa nemôže porovnávať s krásou vody či zátok v Cirali alebo v Patare, ale ak berieme atmosféru, tak pre mnohých je to jasná voľba. Ortakent je plážou, ktorá žije a tak tu stretnete ľudí, nájdete množstvo podnikov, reštaurácii či barov, príjemne sa tu okúpete. Táto pláže nie je o opustenosti, ale je jej pravým opakom a preto si našla svojich fanúšikov.

6. Pláž Çıralı, Olympos

Medzi najstráženejšie poklady tureckého pobrežia patrí krásna, nedotknutá pláž Cirali na juhu krajiny neďaleko starobylého mestečka Olympos, ktorého ruiny nájdete roztrúsené v okolí. Ocitnete sa tu v starej Lýkii a neďaleko pláže dokonca láka aj tzv. Chiméra, skaly z ktorých šľahajú plamene ohňa. Pláž Cirali je zosobnený pokoj a nečakajte tu davy. Ráno tu môžete dokonca stretnúť aj korytnačky, ktoré si časti tejto pláže vybrali za miesta na kladenie svojich vajec a tak vás neprekvapí fakt, že Cirali je súčasť národného parku. Kúpanie je tu však perfektné a kto nepotrebuje k pláži mesto, ten odtiaľto nebude chcieť odísť.

7. Pláž Gümüşlük, Bodrum

Známe letovisko Bodrum na západe krajiny na brehu Egejského mora môže ponúknuť viacero krásnych pláží, ale jednou z najzaujímavejších bude tá neďaleko malej dedinky zvanej Gümüşlük. Leží len pár kilometrov od mesta, kde žije viac miestnych obyvateľov než turistov.Gümüşlük ponúka piesočnaté pláže premiešané s výbornými podnikmi na ochutnávanie grilovaných rýb aj darov mora. More je tu príjemné, vhodné pre každého a poloha pri Bodrume je skvelým lákadlom.

V letovisku Bodrum odporúčame tieto hotely:

La Blanche Island Bodrum 5*

La Blanche Island Bodrum 5* La Blanche Island Bodrum 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Voyage Türkbükü 5*

Voyage Türkbükü 5* Voyage Türkbükü 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

8. Pláž Kaputaş, Kalkan

Pláž Kaputaş na ceste medzi Kalkanom a Kaşom sa právom radí medzi najkrajšie turecké pláže. Ak ste o nej dosiaľ nepočuli, tak si jej meno zapamätajte a zapíšte na svoj dovolenkový wishlist. V krásnej prírodnej zátoke na piesok naráža dokonalý záliv s tyrkysovou vodou a ďalej od brehu kotvia tradičné, turecké, drevené lode. Pohľad ako vystrihnutý z katalógu. Na pláže sa dostanete buď loďkou alebo zídete 187 schodov a dosiahnete piesok. Každý jeden bude stáť za tento malý kúsok raja, ktorý objavíte. Počas sezóny je tyrkysová zátoka veľmi obľúbeným výletným cieľom.

9. Pláž Iztuzu, Dalyan

V okolí Dalyanu nájdete ďalšiu z prírodných perál a tou je pláž Iztuzu, známa ako aj Korytnačia pláž. Ako sme už pár krát spomenuli aj vyššie, aj Iztuzu si obľúbili korytnačky, najmä karety a tak toto miesto premenili na národný park. To vám zaručí dokonalú čistotu pláže, ktorá má dokonca necelých 5 kilometrov a viete, že Stredozemné more tu nebude mať žiadnu chybičku. Na jednom mieste sa dokonca do neho vlieva aj rieka Dalyan so sladkou vodou a tak tu zažijete aj takéto nečakané splynutie. Pláž Iztuzu sa pýši aj tým, že patrí k najväčším eko-plážam celého Turecka.

10. Kumköy Beach, Side

Výborná pláž najmä pre rodiny s deťmi pre svoj pozvoľný vstup do mora. Zábava čaká aj na dospelých, pre ktorých je na pláži množstvo možností vodných športov. Ak sa ubytujete v blízkosti pláže, odporúčame vyhradiť si čas aj na prehliadku mestečka Side. Ruiny starového mesta, Aténin a Apolónov chrám vás rýchlo vtiahnu do histórie, ktorú na polostrove začali písať Gréci okolo 6. storočia pred naším letopočtom.

V letovisku Side odporúčame tieto hotely:

Sunis Kumköy Beach Resort & Spa 5*

Sunis Kumköy Beach Resort & Spa 5* Sunis Kumköy Beach Resort & Spa 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

Adalya Ocean 5*

Adalya Ocean 5* Adalya Ocean 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)

11. Knidos, polostrov Datca

Málo známe mesto Knidos vyvažuje počet pláží na brehu Stredozemného mora a tak ukazuje, že aj Egejské more môže byť rozprávkové. Pláže v okolí Knidu ležia na výbežku, polostrove Datca, odkiaľ to nie je ďaleko do známeho Bodrumu. Len pár kilometrov odtiaľto dokonca nájdete aj grécke ostrovčeky ako Nikia, Tilos či Kos. Malé, tyrkysové zátoky s jemným pieskom a takmer žiadni turisti, to je devíza týchto oblastí vďaka ktorým si poviete, že ste spravili dobre, že ste merali cestu až sem. Ruiny starovekého mesta Knidos nad pahorku nad plážami je len príjemným spestrením.

12. Lara Beach, Antalya

Populárna Antalya v sebe neskrýva len pláž Konyaaltı, ale nájdete tu aj známu pláž Lara Beach, ktorú lemuje niekoľko 5-hviezdičkových hotelových komplexov. Piesok tu má krásne zafarbenie s prímesou hnedej farby a tak sa o nej hovorí ako o jednej z najväčších hnedých pláží krajiny. Toto miesto je plné superlatívov a každý tu nájde to, čo na svojej letnej dovolenke hľadá, pretože Lara Beach má v talóne viacero zaujímavostí.

13. Pláž Beldibi, Kemer

5 kilometrov dlhá sa rozprestiera na okraji letoviska Kemer. Pláž má za svoju čistotu modrú vlajku. V pozadí sa dvíha pohorie Taurus, kde mnohí vyrážajú na túry.

V letovisku Kemer odporúčame hotel Paloma Foresta Resort & Spa 5*.

Paloma Foresta Resort & Spa 5* Paloma Foresta Resort & Spa 5* (zdroj: dovolenka.sme.sk)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zázračná hranica kilometrov, po ktorej sa vám elektromobil neoplatí
 2. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 3. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 4. Ako sa mení dynamika firiem?
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 4. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 5. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 24 915
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 14 206
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 862
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 037
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 10 604
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 872
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 329
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 7 021
 9. Po Slovensku na motorke 5 393
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 4 922
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu