Majka a Daniel z blogu www.cestujzamenej.sk sú mladý pár zo Žiliny, ktorý aj napriek práci a hypotéke venuje takmer všetok svoj voľný čas na zbieranie cestovateľských zážitkov. Prezradili nám, ako si destinácie vyberajú a ako je možné, že s obmedzeným počtom dní dovolenky stihli už precestovať vyše 30 krajín po celom svete.
Ahojte, Majka a Daniel. Viac ako 30 navštívených krajín je už slušný počet. Podľa čoho si vyberáte destinácie?
Destinácie si vždy vyberajú nás. Keď na mňa vyskočí dobrá cena letenky, prípadne sa mi podarí vyhľadať letenku za ešte lepšiu cenu, tak ideme - jediné, čo si musíme dobre rozvrhnúť na celý rok je počet dní dovolenky.

Síce máme taký malý zoznam, kam by sme chceli ísť, ale zvyčajne sa ho moc nedržíme a nakoniec sa rozhodujeme práve podľa toho, kam sa dá aktuálne výhodne dostať. Samozrejme, vždy pred nákupom skontrolujem základné veci, ako napríklad počasie, približné náklady na ubytovanie a aktivity na mieste, čo všetko sa tam dá vidieť a podobne.

Stáva sa vám, že na destinácii nezhodnete a jeden výberom toho druhého nie je nadšený?
V tomto máme obrovskú výhodu. Nám sa totiž páči úplne všade a chceme vidieť všetko. Obaja máme radi architektúru, pamiatky, dobré jedlo, prírodu a pláže. Niekedy len tak kúpim letenku a Majke oznámim už len destináciu a dátum. Ešte sa nám nestalo, že by sme boli niekedy sklamaní. Nás baví spoznávať rôzne kultúry a zaujímame sa o to, ako ľudia v rôznych častiach Zeme žijú. Niekedy nás to veľmi prekvapí a niekedy sme zhrození, ale je to fascinujúce a núti to človeka zamýšľať sa.

Na vašom blogu píšete, že ste pracujúci pár, no cestujete aj na dlhšie dovolenky na niekoľko týždňov. Na začiatku roka sme pripravili infografiku, ako vyťažiť čo najviac zo sviatkov a dovolenkovať tak dlhšie. Využívate aj vy podobné triky?
Áno, samozrejme. Keďže obaja pracujeme, musíme byť pri tvorení plánov naozaj kreatívni, aby sme vyťažili z voľných dní čo najviac. Rok máme rozdelený na niekoľko častí. Našou hlavnou sezónou je zima, kedy mávame vždy dlhší trip.

Využívame vianočné sviatky a vyrážame pár dní pred Štedrým dňom na 3 týždne. Zvyšné dni dovolenky si potom nechávame na leto a na predĺžené víkendy. Snažíme sa naplánovať si výlety aj po okolí a, samozrejme, aj u nás po Slovensku. Aj tento rok sa určite vyberieme spoznávať hrady a zámky. Tiež máme napríklad v pláne pozrieť rôzne vyhliadky a veže. Uvidíme, čo všetko sa podarí.

Cestovali ste niekedy aj cez cestovnú kanceláriu?
Cez cestovnú kanceláriu sme spolu cestovali len raz. Bolo to na začiatku nášho vzťahu, ešte počas študentských čias, a bol to autobusový zájazd do Grécka. Keďže sme boli posledný turnus, pobyt pri mori sa nám nečakane zadarmo predĺžil o pár dni, čo bolo super. Jediné, čo nám však chýbalo, bola voľnosť a možnosť si plánovať všetko vo vlastnej réžii. Odvtedy cestujeme na vlastnú päsť, ale takmer celá naša rodina, paradoxne, využíva služieb cestovných kancelárií.

Nezaberie plánovanie dovolenky na vlastnú päsť v konečnom dôsledku oveľa viac času než keby si ju rezervujete cez cestovnú kanceláriu?
Pre niekoho to môže byť otrava a strata času, pre mňa je však práve plánovanie tou najväčšou zábavou. Pravdu povediac, baví ma to asi najviac zo všetkého (smiech).
Začína to kúpou výhodnej letenky alebo lístka na autobus, potom prichádza na rad výber ubytovania a následne štúdium o destinácii, kam sa chystáme. Vždy si prečítam veľmi veľa cestopisov, článkov na webe, diskusií a dozviem sa toho naozaj veľa. Ale cestopisy a rôzne diskusie si so záujmom čítam celoročne, takže prehľad mám.

Samozrejme existuje mnoho ľudí, ktorých to nebaví a nechajú to radšej na cestovnú kanceláriu. Ja im úplne rozumiem. Niekto proste potrebuje len tak niekam vypadnúť a nechce s tým mať žiadne starosti.
Dá sa podľa vás cestovať na vlastnú päsť aj bez znalostí cudzích jazykov?
Dať sa to určite dá, ale asi to bude o niečo zložitejšie. Znalosť cudzích jazykov otvára mnohé dvere, ale niekde vás ani znalosť angličtiny nezachráni. Ak sa niekto bojí a nevie jazyk, stále je množstvo možností v okolí – napríklad Poľsko alebo Česko ponúka mnoho krásnych miest.

V ostatných prípadoch je dobre zvážiť aj cestovné kancelárie, na začiatok napríklad aj niekam na víkendový pobyt do Paríža alebo do Ríma. A keď už bude mať človek tých skúseností trošku viac, tak mu nebude nič brániť vyraziť niekam ďalej. Super pre ľudí, čo sa boja, je napríklad Thajsko. Je úplne jednoduché na organizáciu a vedieť jazyk takmer vôbec nepotrebujete.

Aké najbizarnejšie zážitky sa vám počas ciest stali?
Počas cestovania sa nám pritrafia rôzne nečakané situácie, či už príjemné alebo nepríjemné, ale s odstupom času sú to skvelé zážitky, ktoré radi rozprávame (smiech). Nenazval by som ich však bizarné, ale skôr zaujímavé a často vtipné.
Napríklad v Kambodži mi po hlave skákala opica a nič dobré jej z očí nešlo (smiech), v Thajsku sme na rozbúrenom mori stratili časť fototechniky a neúmyselne možno v mori ešte pláva aj naša obuv. Alebo keď vás taxikár v Maroku oklame takým hlúpym spôsobom a vy si to uvedomíte bezprostredne po tom, čo vás vyloží o 40 minút neskôr na opačnej strane tej istej ulice.

Vaše fotky z ciest sú nádherné, takže si viem predstaviť, koľko práce za nimi je. Prezradíte nám, koľko techniky si na cesty so sebou nosíte a koľko trvá tvorba záberu, o ktorom si poviete "super, toto môže byť"?
Naša technika zahŕňa len jednu zrkadlovku, z ktorej sme stratili už rôzne krytky a clony, a k tomu sme zistili, že nám už nevyhovuje objektív (smiech). Majka si ho kúpila ešte počas vysokej školy. Pred Vianocami sme si kúpili ešte malý dron, ale pri našom šťastí, by mal byť radšej na špagátiku, aby nam ho neodfúklo (smiech).

Záber, ktorý fotím ja, teda Majku od zadu, trvá odfotiť naozaj veľmi dlho, lebo som zistil, že fotiť vlastne neviem a nie je to podľa jej predstáv (občas nezachytím niektorú jej časť tela alebo mi ostane v zábere prst).
Už sa mi aj stalo, že som sa snažil hrať na profesionála a robil som takú akrobaciu, až som spadol na statív a celý ho dolámal (smiech).
Keďže cestovanie sa v posledných rokoch veľmi zintenzívnilo, blogeri a influenceri sa snažia dostať do povedomia ľudí vplyv na životné prostredie. Zamýšľate sa nad svojim dopadom na životné prostredie, prípadne čo vrátite naspäť lokálnej komunite za zážitky, ktoré v krajine zažijete?
Tejto téme sa určite treba venovať. Čo sa týka životného prostredia, tak určite máme aj u seba čo zlepšovať. Minimálne si však vždy so sebou nosíme vlastné plátené tašky a zbytočne nevyužívame jednorazové plastové sáčky, hoci vám radi do nich zabalia aj jednu magnetku alebo pohľadnicu. V podnikoch berieme nápoje bez slamky a podobne.
Veľmi milo nás v tomto ohľade prekvapili Filipíny. Lokálnu komunitu podporujeme tak, že sa na mieste snažíme nakupovať suveníry a veci dennej spotreby u domácich predajcov, využívame lokálnu dopravu a podobne. Samozrejme, vyhýbame sa nákupom vecí od malých detí, ktoré namiesto toho aby sedeli v škole, predávajú bosé a špinavé turistom suveníry.

Aké máte najbližšie cestovateľské plány?
Počas Veľkej noci sme navštívili Gruzínsko a tak veľmi sa nám tá oblasť zapáčila, že by sme sa tam radi ešte tento rok vrátili a navštívili aj okolité krajiny. Ale možno narazíme na inú zaujímavú letenku a naše plány sa nám hneď zmenia (smiech).

Určite však navštívime rôzne miesta aj u nás na Slovensku. Ja mám rád napríklad skanzeny a už dlhšie s Majkou rozmýšľame, že by sme si v lete urobili víkendovky a navštívili Zuberec, Vychylovku či skanzen v Martine. A plánujeme pokračovať aj v návšteve hradov a zámkov v Čechách a na Morave. Ale ak vyskočí nejaká pecka, tak sa nebránime ani výletu niekam ďalej.
