SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Pätnásť zaujímavostí o Petrohrade, ktoré by ste mali vedieť

Ak niekto tvrdí, že Petrohrad je najkrajším mestom Európy, zrejme ani nebude ďaleko od pravdy.

(Zdroj: dovolenka.sme.sk)

Petrohrad alebo Moskva? Večná otázka bez správnej odpovede, no ak sa dostanete sem, do mesta na rieke Neva, tak vám zaplní hlavu natoľko, že na Moskvu zabudnete. Petrohrad je ako z iného sveta a ak niekto tvrdí, že je najkrajším mestom Európy, zrejme ani nebude ďaleko od pravdy.

Pozrime sa spoločne na 15 zaujímavostí, ktoré by ste o Petrohrade mali vedieť a zistite sami, prečo patrí k najkrajším európskym mestám.

1. Petrohrad a jeho mená

Každý dnes berie meno Petrohrad ako samozrejmosť, ale staršia generácia si pri pohľade na mapu možno povzdychne, že na tomto mieste predsa ležal Leningrad. Je to správne, pretože práve pod týmto menom vošiel Petrohrad do dejín.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mesto založil Peter Veľký a svoje prvé meno dostal Saint Petersburg podľa svätého Petra a nie podľa svojho zakladateľa. Po 1. svetovej vojne sa jeho meno skomolilo na Petrograd a Veľká októbrová revolúcia mu prisúdila Leningrad podľa „večne živého“ vodcu ruských zmien. Až po rozpade obrovskej sovietskej mašinérie sa Leningrad vytratil a mesto sa od tejto doby opäť volá Saint Petersburg.

2. Mesto plné múzeí

Petrohrad je kultúrnym srdcom celého obrovského Ruska a nič to nedokáže tak dokonalo vystihnúť ako vzťah domácich k múzeám. Po celom meste by ste ich napočítali takmer 300. Niektoré sa venujú len jednej udalosti, jednému človeku, no nájdete tu aj také, kde viete stráviť dni alebo týždne.

Najznámejším múzeum je Ermitáž priamo na Palácovom námestí v srdci mesta, ktoré zdobí šesť palácov a ktorého otvorenie má na svedomí Katarína Veľká v druhej polovici 18. storočia. Pozrieť si všetko v Ermitáži by trvalo niekoľko rokov a preto si treba vybrať či vás viac zaujmú staroveké dejiny, skýtske zlato či impresionisti rozvešaní na stenách.

3. Svet literárnych hrdinov

Spomeňte v Rusku Petrohrad a určite natrafíte na niekoho, kto sa čoskoro v rozhovore dostane ku knihám, k básňam či k spisovateľom, ktorí preslávili túto krajinu široko ďaleko za jej hranicami. Nájdete tu Puškinov dom na nábreží Mojky, kde prežil niekoľko svojich posledných mesiacov a môžete si posedieť aj v Literárnej kaviarni, odkiaľ sa pobral na nešťastný duel.

Na Dostojevského ulici pre zmenu môžete vidieť dom literáta Dostojevského a na Morskej ulici sa narodil a žil Vladimir Nabokov, autor známej Lolity. Priamo v jeho dome sa nachádza aj jediné Nabokovo múzeum na celom svete. Do ulíc a štvrtí mesta je zasadený aj Dostojevského Idiot či Tolstého Vojna a mier.

4. 872 dní pekla

Počas druhej svetovej vojny sa Petrohrad (vtedy stále zvaný Leningrad) zapísal čiernymi písmenami do histórie. Necelé tri mesiace po tom, ako Hitler napadol Sovietsky zväz, sa podarilo odseknúť poslednú prístupovú cestu do mesta a začali sa písať príbehy drsného petrohradského života. Mesto bolo tŕňom v oku pre jeho úlohu pri revolúcii, po ktorej prebrali boľševici moc a jedna z verzií plánov hovorila o tom, že ho chceli Nemci zrovnať so zemou a vymazať zo zemského povrchu.

Miestni obyvatelia však boli proti a tak začína jedno z najdlhších obliehaní modernej éry. Prekonalo ho až Sarajevo, kde trvalo obliehanie 1425 dní. Po čase bolo mesto bez jedla, vody, práce, bez života, no mnohí stále dokázali odolať a prežiť. Obliehanie zanechalo po sebe takmer milión mŕtvych kvôli hladomoru. Predstavte si, že by ste mali len dva kúsočky chleba na deň a museli takto čeliť blokáde bez zdanlivého konca.

Medzi hladomor dopadali na mesto nemecké bomby a to sa im strácalo pred očami. Blokáda napokon predsa len skončila a šťastným dňom sa pre mnohých stal 27. január 1944. O rok na to získal Leningrad titul „Mesto hrdina“ a dodnes tu spomienky na smutné udalosti nájdete v pamätníkoch či pomníkoch.

5. Čo spája Rasputina a Hitlera?

Petrohrad so svojim turistickým potenciálom v sebe ukrýva stovky rôznych hotelov, no ak by sa malo ukázať prstom na jeden jediný, tak ním bude Hotel Astoria. Nielen preto, že je to zaujímavá budova stojaca na námestí len pár metrov od ikonického Isakyjevského chrámu. Hotel začali stavať v roku 1910, aby bol hotový na oslavu 300. výročia dynastie Romanovcov, no otvorili ho už v 1912 a obľúbila si ho miestna smotánka.

Strávil v ňom noc aj známy Rasputin, počas revolúcie schytal niekoľko guliek a svoju azda najslávnejšiu epizódu zažil hotel počas 2. svetovej vojny, kedy sa Hitler chystal ako tu oslávi svoje víťazstvo nad Sovietskym zväzom. Dokonca na túto udalosť rozposlal pozvánky, no ako ukázala história neboli napokon platné. Bulgakov tu trávil svoje medové týždne a v izbe 412 napísal časti svojich kníh a ďaleko po ňom tu prespali aj Madonna, Elton John či Tony Blair.

6. Petrohrad a jeho mosty

Petrohrad sa právom považuje za mesto palácov, no pokojne by sme ho mohli volať aj „Mesto mostov“. Keď kráčate jeho starými štvrťami, máte pocit, že každú chvíľku natrafíte na menší či väčší most. Vedeli ste však, že Peter Veľký nestaval mosty, pretože natoľko miloval lode a chcel aby sa po Petrohrade jazdilo len na lodiach? Ak by sa jeho sen splnil, tak by dnes malo mesto neskutočnú atmosféru a bolo by tu snáď tisíce lodičiek. Mosty sa však v Petrohrade objavili a dnes ich tu napočítate cez 300.

Známy sa stal Petrohrad však aj kvôli otvárajúcim sa mostom, ktoré sú dnes turistickou atrakciou. Otvára sa ich až 12, z toho 9 mostov pravidelne, a preto si treba dávať pri nočných potulkách pozor, aby ste sa ocitli na správnej strane v momente kedy sa mosty dvihnú. Nerobia to kvôli turistom, ale nákladným lodiam prepravujúcich tovar medzi Nevou a Fínskym zálivom.

7. Hlavné mesto piva v Rusku

Aj napriek tomu, že sa nám s Ruskom spája primárne vodka, tak Petrohrad je hrdý na to, že sa považuje za hlavné mesto piva v Rusku. Samozrejme vodku tu nájdete a dokážete si ju vychutnať na skvelých miestach, ale predsa len posedieť si na pivku počas príjemného letného dňa je o niečom inom.

30 percent piva v Rusku sa vyrobí priamo tu. Jeho história siaha až k Petrovi Veľkému, ktorý si pivo zamiloval počas svojej návštevy Londýnu a rozhodol sa, že niečo podobné by chcel mať aj vo svojom meste. Veľkú pivnú renesanciu zažilo Rusko až začiatkom 21.storočia a drží si tento trend dodnes.

Prečítajte si tiež: Moskva alebo Petrohrad? Pre ktoré ruské mesto sa rozhodnete? Čítajte 

8. Hrobka posledných Romanovcov

Dejiny cárskeho Ruska sa navždy preplietli s osudmi Petrohradu. Bolo to tu, kde sa začala revolúcia, ktorá zmietla posledného cára a nadobro zmenila krajinu. Posledného ruského cára Mikuláša II. aj s celou rodinou stihol krutý osud, kedy ich popravili pri Jekaterinburgu, no Petrohrad dnes v sebe ukrýva ich rodinnú hrobku. Nájdete ju v Petropavlovskej pevnosti v Katedrále sv. Petra a Pavla, kde okrem iného leží aj hrobka Petra Veľkého.

Katedrála patrí k najhistorickejším stavbám celého mesta a tak ju nesmiete vynechať. Ostatky Romanovcov sa do katedrály dostali 17. júla 1998 pri príležitosti veľkej oslavy. Najprv sem uložili Mikuláša II., jeho ženu, cárovnú Alexandru a ich deti Tatianu, Oľgu a Anastáziu. V roku 2006 pridali ešte Máriu Fedorovnú, matku Mikuláša II. Dodnes je ich hrobka pietnym miestom, kam prichádzajú nielen domáci, ale aj turisti.

9. Zajačí ostrov

Petrohrad by okrem spomenutých prezývok mohol pokojne niesť aj prezývku „Mesto 101 ostrovov“, ktorá sa s mestom občas spája. Medzi najznámejšie ostrovy patrí Zajačí ostrov na rieke Neva. Do roku 1703, kedy sa Peter Veľký rozhodol postaviť mesto, tu bol len kus neobývanej pôdy, ktorou sa preháňali zajace a stáli tu močariská.

Dnes nesie Zajačí ostrov pevnosť s Katedrálou sv. Petra a Pavla. Práve z tohto ostrova sa začal písať príbeh Petrohradu, pretože Peter Veľký tu položil základný kameň.

10. Petrohradské biele noci

Jedným z najzaujímavejších období, kedy môžete Petrohrad navštíviť sú tzv. biele noci. Tie sú v meste vždy počas leta na prelome júna a júla. Budete mať pocit, akoby sa do mesta nedostala noc a svetlo je takmer nepretržite.

Ak milujete chodenie po pamiatkach je to skvelý čas, pretože toho stihnete mimoriadne veľa a aj mnohé pamiatky majú dlhšie otváracie hodiny. Treba sa však pripraviť na to, že biele noci prilákajú do mesta veľký počet návštevníkov a tak je plnšie. Je to však unikátny pohľad na Petrohrad a rozhodne to stojí za to. Mesto si však ako bonus pripraví aj viaceré festivaly, podujatia a kultúrne zaujímavosti.

11. Aurora a výstrel, ktorý nevyšiel

Dejiny Petrohradu navždy poznačili udalosti Veľkej októbrovej revolúcie a do histórie vošiel aj krížnik Aurora, ktorý ju mal odštartovať. Výstrel, ktorý zmenil svet je zároveň výstrelom slepým, ktorý nikdy nevystrelil. Aj napriek tomu sa po tejto strele presne o 21:40 dňa 25. októbra 1917 začína diať útok na cársky Zimný palác (dnes v ňom sídli Ermitáž).

Krížnik Aurora kotví v Petrohrade dodnes a premenený na múzeum. Postavili ho ešte v roku 1903, zúčastnil sa Rusko-japonskej vojny v 1905 a v 1911 sa dokonca zastavil v Bangkoku na oslave korunovácie siamského kráľa Rámu VI.

12. Najkrajšia mešita Európy

Aj napriek tomu, že v Petohrade nájdete nespočetné množstvo katedrál, kostolov či iných svätostánkov, do oka vám padne aj nádherná, orientálna Petrohradská mešita. Keď ju v roku 1913 otvárali, bola najväčšou mešitou Európy (ak do tohto výpočtu nerátame Turecko).

Dokončili ju o niekoľko rokov neskôr no dodnes sa považuje za najkrajšiu mešitu celej Európy, pretože kopíruje samarkandského mauzólea Gur Emir, kde je v Uzbekistane pochovaný Timur Veľký. To samo o sebe patrí k vrcholom islamského umenia 15.storočia v strednej Ázii. Minarety majú až 49 metrov a dnu sa zmestí cca 5000 návštevníkov. Pozrite sa na jej detaily a zamilujete sa do Orientu aj tu na chladnom severe.

13. Milujete balet?

Kultúrna duša Petrohradu sa uprieť nedá a ak príde rad na divadlo alebo balet, tak uvidíte, ako veľa pre domácich znamená. Spomedzi všetkých divadiel v Petrohrade vyniká Mariinske divadlo, ktoré dokonca patrí medzi najstaršie na svete, ktoré sa dodnes používa a jeho baletná scéna patrí medzi najlepšie na svete.

Spája sa aj s jednou z najznámejších baletných škôl sveta v podaní Vaganovej baletnej akadémie o ktorej snívajú tisíce mladých baletných začiatočníkov. Pôsobí tu od roku 1738 a na počiatku v nej bolo 12 chlapcov a 12 dievčat. Dnes má cca 300 študentov a mnohí z nich budú patriť medzi svetové esá. Vyberte sa aspoň na jedno predstavenie počas vašej návštevy.

Vedeli ste, že preslávená Pavlova torta vznikla na počesť talentovanej ruskej baleríny Anny Pavlovovej?

14. Okolie plné palácov

Petrohrad vás pokojne pri návšteve zamestná aj na niekoľko dní, no ak chcete vidieť najslávnejšie ruské palácové stavby, musíte sa vybrať pár kilometrov za mesto do jeho príťažlivého okolia.

Nájdete tu nielen Petrodvorec, ktorý patrí s prezývkou „ruský Versailles“ medzi TOP pamiatky Ruska, ale aj Cárske Selo s jeho Jantárovou komnatou či menej známe paláce na miestach akými je Gatčina, Oranienbaum alebo Pavlovsk. Medzi najkrajšie paláce priamo v Petrohrade patrí Michajlovský palác, Palác Šeremeťevových, ale aj Menšikov palác či palác Jusupových.

15. Petrohradský Stroganov

Kuchyňa Petrohradu má niekoľko zaujímavostí, no žiadna z nich nie je taká známa ako slávny Stroganov. Jeho meno sa preplietlo s palácom v centre starého mesta, ktorý patril práve rodine Stroganových. Francúzsky šéfkuchár Charles Briere ho vytvoril v roku 1891 na súťaž a od tohto momentu patrí k najobľúbenejším jedlám v meste.

Spočiatku sa Stroganov, teda hovädzie mäso nakrájané na slížiky na horčici a uhorkách, považoval za jedlo bohatých a aristokracie a až neskôr sa stal bežným jedlom pre všetkých. Aj napriek tomu, že sa často šéfkuchár spomína ako „vynálezca“ Stroganova, už v roku 1871 sa podobné jedlo objavuje v kuchárskej knihe, no vo veľmi jednoduchej verzii.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 2. Pre úsmevy všetkých detí: Mikuláš prinesie prekvapenia aj online
 3. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to?
 4. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022
 5. Vedeli ste, čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám
 7. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie
 8. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME
 1. Tesco pokračuje v raste, otvára dve nové predajne
 2. Adios, smetiaky! Tento domáci kompostér mení odpad na substrát
 3. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste
 4. Štátne rezervy uvedú nový systém pomoci v krízových situáciách
 5. 7 prekvapení, ktoré prináša bývanie v Helenkách
 6. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 7. eTabletka - 6 dôvodov pre nákup liekov z pohodlia domova
 8. Wüstenrot predstavuje novinku v poistení majetku W dobrom domov
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 25 230
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 7 159
 3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 240
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 3 320
 5. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME 2 637
 6. Platíte za poistenie, ktoré naozaj potrebujete? 2 027
 7. Vo Zvolene otvorili prvé zelené obchodné centrum na Slovensku 1 956
 8. Plavky namiesto bielych plášťov. To sú doktori budúcnosti 1 923
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ľuboš Vodička: Maličkosti z Malých Karpát: Kamenné tváre a Obelisk
 2. Soňa Fröhlichová: Jazero Powell – najkrajšie priehradové jazero v USA, deň číslo 6
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929
 4. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť piata-Tirana
 5. Aleš Tvrdý: Južná Amerika
 6. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť štvrtá- Skaderské jazero a príchod na albánske pobrežie
 7. Soňa Fröhlichová: Grand Canyon –⁠ jeden z najkrajších prírodných divov sveta, deň číslo 4
 8. Aleš Tvrdý: Cestovateľ
 1. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 14 521
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX 6 515
 3. Ján Valchár: Ukrajinci zmasakrovali ruských vojakov - no a čo? 5 446
 4. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 5 028
 5. Věra Tepličková: Tak Sme rodina, alebo nie sme rodina? 4 842
 6. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 3 562
 7. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 428
 8. Jana Melišová: V závoji hmly 3 368
 1. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 2. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 6. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 7. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929
SkryťZatvoriť reklamu