SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Tip na výlet: Prechádzka tokajskými vinicami a biele tigre v lese

Ak ide o turizmus, môžeme sa od Maďarska učiť.

Tokaj patrí medzi najznámejšie vinárske lokality vo svete. To, čo je Champagne pre šampanské, to je Tokaj pre sladké vína. Keďže na rovine víno neurobíte, nie je iróniou, že väčšia časť tohto regiónu sa nachádz práve v rovinatom Maďarsku?

Prečítajte si tiež: Tip na výlet: Romantický zámoček a lahodné červené víno v severnom Maďarsku Čítajte 

Nie je, pretože práve severovýchod krajiny je kopcovitejší, než zvyšok krajiny. Nájdete tam tiež zrúcaniny hradov ako Füzér či Sárospatak. Viaceré z nich si zaslúžia navštíviť, avšak pre nás, Slovákov, sú zrúcaniny asi tak nezvyčajné, ako sú pre Fínov jazerá - stojíte pri jednom a hneď vidíte druhé.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale späť k vínu. Centrom regiónu Tokaj je mestečko s menej ako päťtisíc obyvateľmi a s totožným názvom, ako má kraj - Tokaj. Leží na južnom cípe vinárskeho regiónu pod prakticky prvým kopcom, ktorý uvidíte na ceste od mesta Níregyháza. Popri dedinke tečie rieka Bodrog, ktorá vteká do mohutnej Tisy.

Pri prechádzke mestom uvidíte staré zanedbané budovy, nektoré opustené. No keď vojdete do centra, uvidíte, že mesto žije a svedomito sa oň starajú. Dominantou je kostolom aj s fontánou v tvare prešu a vinárňou, ako by ste v tomto kraji správne čakali. Odporúčame si tu sadnúť na trasu a vychutnať to najlepšie, čo región dal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Je veľa dobrého, čo by sme aj na Slovensku mohli učiť z regiónu Tokaj. Obrodu u nás zažíva Malokarpatská vínna oblasť. Pravidelne prebiehajú vínne cesty aj s návštevami vínnych pivníc. Maďari tomu však prispôsobili infraštruktúru - jednotlivé dedinky prepája cyklotrasa, bicykel vám požičajú aj priamo v informačnom centre v Tokaji.

Úroveň služieb je taktiež vyššia. Príkladom je dedinka s dvetisíc obyvateľmi asi 15 kilometrov od Tokaja zvaná Mád. Cestou k nej sa nemôžete vyhnúť nádherným pohľadom na takmer nekonečné rady viníc. Dedinka sa rozkladá v údolí a z oboch strán ju obklopujú vinice. Miestni sa zrejme ani ničomu inému, ako výrobe vína, nevenujú. Svedčí o tom aj architektúra domov s nádvoriami, do ktorých sa vozí a prešuje hrozno.

V dedinke môžete navštíviť historickú synagógu, ktorú vám odomknú na tunajšom úrade rabína. Stačí mu zaklopať na dvere a zaplatiť malý poplatok. Zaujímavejšie je však vybehnúť na ktorýkoľvek vrch v okolí a len sa kochať. Všade okolo vás uvidíte stovky vínnych rév a smerom na juh zas pri dobrej viditeľnosti dovidíte až na maďarskú step (pusztu).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Tip na výlet: Maďarské safari a "hladkáreň" zvierat pre najmenších Čítajte 

Keď budete mať prechádzania a spoznávania kraja dosť, odporúčame niektorú z miestnych reštaurácií. A tu práve vidíte ten priepastný rozdiel v úrovni služieb. Nečakajte žiadnu vývarovňu v piatej cenovej so šenkárkou Evkou, ktorá čapuje pivo iba s karfiolovou penou. Skôr sa pripravte na moderný interiér, ktorý mal architekt do bodky premyslený a kde sa kombinuje drevo a sklo. Hneď ako sa posadíte, dostanete pohár tokajského ako pozornosť podniku. Tokaj nie sú len sladké vína, aj tie suché sú naozaj lahodné.

Jedlo bolo už iba čerešnička na torte. Spájanie tradičných maďarských jedál s modernými postupmi a surovinami. Každý labužník si príde na svoje.

Ak uvažujete, kam ísť budúci rok na výlet, odporúčame vám zažiť Tokaj. Ak nemáte šoféra, ktorému by nevadilo, že z tokajských vín neochutná, najlepšia voľba je vlak. Niekoľko vlakov pravidelne premáva medzi Miškovcom a Košicami. A z Miškovca chodí každú chvíľu vlak aj do Tokaja. Odtiaľ stačí vysadnúť na bicykel a prejazdiť celý kraj.

Alebo môžete naložiť rodinu do auta a ísť do ZOO do Níregyháza.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Biele tigre, žirafy, tučniaky a makaky v Níregyháza

Najväčšia zoologická záhrada v krajine sa nachádza pár kilometrov severne od mesta Níregyháza. Stránka TripAdvisor toto ZOO radí na prvú priečku spomedzi všetkých v Maďarsku. Mesto Níregyháza je tretím najväčším v severovýchodnej časti Maďarska po Miškovci a Debrecíne.

Ak máte dosť prechádzania sa po mestách a zároveň cestujete s rodinou, oddýchnuť si prechádzkou pri zvieratách je určite dobrý nápad. Hneď pri vchode vás privítajú tučniaky, ktoré sa v obrovskom tanku s vodou predbiehajú a šantia. Pri tom si ich fotia hlúčiky turistov, očividne ide o obľúbenú atrakciu.

Odtiaľ máte niekoľko smerov, kam sa môžete vybrať. Jednotlivé časti parku sú rozdelené podľa svetových kontinentov a podľa toho vytušíte, na aké zvieratá tam natrafíte. Bez ohľadu na to, ktorým smerom sa vyberiete, celé ZOO myslelo na rodičov s deťmi. Všetky cesty sú priechodné aj s kočíkmi a všade je dostatok atrakcií, aby sa deti bavili. K tomu je v každej časti bufet, takže ak sa vaše dieťa rozhodne uprostred prehliadky levov, že potrebuje zmrzlinu alebo hranolky, v tejto ZOO na to mysleli.

Oproti iným zoologickým záhradám má toto jednu bezkonkurenčnú výhodu. Že je to v prvom rade park. ZOO vybudovali na mieste, kde bol predtým les. Miesto toho, aby všetky stromy vyklčovali a na ich meste postavili park, celú ZOO postavili okolo stromov. Takže sa vám miestami môže stať, že sa ocitnete v lesíku. Nebyť orientačných tabulí, ani by ste nevedeli, ktorým smerom je ďalšia atrakcia. To sa nám stalo napríklad vtedy, keď sme zišli z lávky, ktorá vedie okolo goríl, žiráf a antilop.

V ZOO takejto veľkosti nájdete presne taký výber živočíchov, aký by ste aj čakali. Od slonov, antilop, sobov, tiav a lám, prechádzať sa môžete popri výbehoch pre makaky či surikaty, ale natrafíte aj na levy, tigre, pumy, byvoly, nosorožce, slony a inú veľkú zver. A samozrejme nechýba ani domček s teplomilnými vtákmi, ale aj plazmi, jaštericami či exotickým hmyzom. Rôznych atrakcií je tiež neúrekom, ako napríklad možnosť zviezť sa na ťave.

Popri tom budete mať dostatok priestoru na selfíčka a rodinné fotky so zvieratkami, ktoré si vyberiete.

Hlavne sa však pripravte na to, že návšteva takejto ZOO nie je program na doobedie, ale pokojne tu viete stráviť celý deň a kráčať, dokým vás (alebo vaše ratolesti) to úplne neunavý.

Maďarsko nie je (a nikdy ani nebolo) iba o kúpaní v Balatone, prechádzkach po Budapešti a poliach kukurice. Práve severovýchodná časť ponúka pestrosť, akú nájdete iba v málo krajinách. Maďari sa aktívne snažia, aby ich miestna kultúra žila, lákala ľudí zo sveta ju okúsiť a tak pomohla tradície uchovať. Lebo tradície umierajú iba tam, kde sa o ne ľudia nezaujímajú. Tu na nich postavili budúcnosť svojich regiónov a urobili dobre.

Tento článok vám prináša Maďarský turizmus.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu