SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Tri netradičné víkendové destinácie: Astana, Baku a Kyjev

Ak sa nechcete tlačiť s turistami, čo poviete na to, že by ste skúsili menej opozerané mestá?

Chrám Svätej Sofie v KyjeveChrám Svätej Sofie v Kyjeve (Zdroj: Michaela Struhárová)

Dnes už nie je žiaden problém zaletieť si na víkend či niekoľko dní takmer kamkoľvek na svete. Nemusíte však letieť k dátumovej hranici na to, aby ste zažili skvelé dobrodružstvo a miesto plné zážitkov. Ak sa nechcete tlačiť s turistami, čo poviete na to, že by ste skúsili menej opozerané mestá? Kazašská Astana, azerbajdžanské Baku či ukrajinský Kyjev predstavujú trojlístok miest, kde rozhodne stojí za to stráviť tu nielen víkend.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moderná tvár Astany

Len päť hodín letu stačí na to, aby sa okolo vás zmenilo úplne všetko. Presne toľko trvá let do kazašskej Astany, modernej metropoly deviatej najväčšej krajiny sveta.

O Kazachstane sa stále akosi veľmi nehovorí a to je presne jeden z dôvodov, prečo v sebe stále skrýva punc autentického a nepoznaného miesta. Astana nie je žiadnou výnimkou. Málokto si ju vie predstaviť, ak tu v živote nebol a mnohým zostane v pamäti dlho aj po návrate. Všetko je tu na prvý pohľad akési nové, nablýskané, až luxusné a do oči udrie aj niekoľko unikátnych monumentov.

Astana má dnes v sebe dva svety. Ten prvý je starší, leží za riekou Išim a nesie v sebe výzor socialistického mesta, ten druhý stojí vďaka peniazom z ropy a zemného plynu a je výkladnou skriňou prezidenta Nazarbajeva. Bol to totiž on, kto sa rozhodol, že Almate vezme štatút hlavného mesta a presťahuje ho sem do nič nehovoriacej kazašskej stepi. Roky práce priniesli ovocie a dnes patrí Astana k najmodernejším mestám nielen Kazachstanu, ale aj celej strednej Ázie.

Prvé, čo by ste mali v Astane spraviť je vydať sa na hlavný bulvár mesta menom Nuržol. Spája obrovský stan Chan Šatyr na jednej strane s prezidentským palácom Ak Orda na strane druhej. Väčšina pamiatok je nastoknutá na tejto línii a tak vám to Astana takto pekne uľahčí. Všetko naokolo je čisté a upravené a vy sa pýtate, prečo to takto pekne nemôže byť aj doma. Sem tam stojí socha, potom dve, tu sú lavičky, tam hojdačky a cítiť tu príjemnú pohodu. Nad hlavou rastú prvé výškové budovy a každá má svoj vlastný výzor či príbeh.

Nechýba tu ani zeleň, len po čase si všimnete, že okolo vás akosi nie sú ľudia. Aj preto vnímajú mnohí Astanu ako umelý výtvor bez života, no toto tvrdenie je samozrejme prehnané. Najviac ľudí stretnete však paradoxne v starých štvrtiach či nákupných centrách.

Odrazu sa pred vami objaví symbol Astany, ikonická veža Bayterek. Pripomína stojan na vrchol ktorého položili zlatú loptu, ale v miestnej mytológii ide o zlaté vajce bájneho vtáka Samruka. Vrchné poschodie je vo výške 97-metrov, teda symbolizuje rok 1997, kedy sa Astana stala hlavným mestom Kazachstanu. Hore vás vezme výťah a pod vami sa odrazu objaví panoramatický pohľad na celé mesto. Tu zistíte, že vôbec nie je obrovské a že všade naokolo neho sa rozlieva nekonečná step.

Astana plná zážitkov

Okázalý prezidentský palác Ak Orda na konci bulváru Nuržol už ani nie je veľkým prekvapením po tom, ako kráčate v tieni bizarných, astanských monumentov. Vedľa neho však stojí krásna budova s rukopisom talianskeho architekta a v jej útrobách sa konajú koncerty či iné stretnutia.

Odrazu sa objaví riečka Išim a za ňou v parku si všimnete stáť pyramídu. Pretriete si oči, no ona tam stále je a nezmizne ani v momente, kedy sa k nej priblížite na dotyk ruky. Obrovská pyramída symbolizuje spájanie náboženstiev a konalo sa tu dokonca aj vzácne stretnutie mnohých náboženských predstaviteľov.

Ak ešte stále nie ste nabažení pamätihodnosťami, nevešajte hlavu. O pár stoviek metrov vás zamestná monumentálne Námestie nezávislosti. Na vrchole stĺpu Kazakh Eli sedí zlatý vták Samruk. Presne ten istý, ktorý položil vajce hore na Bayterek. Jeho rozprestreté krídla majú symbolizovať kazašskú prosperitu.

Prečítajte si tiež: Astana: Zmes kultúr uprostred kazašskej stepi Čítajte 

Kto sa chce dozvedieť čo to viac z histórie nomádskeho národa, toho na hodinku či dve zamestná obrovské múzeum a komu je prednejšia prechádzka jednou z najväčších mešít strednej Ázie, pre toho tu stojí Hazrat Sultan. Je najkrajšou mešitou v Kazachstane a spája islamskú tradíciu s modernými prvkami. Dnu kráčate kobercom, užívate si ticho a zo všetkých strán na vás útočia orientálne detaily.

V Astane na vás nečakajú len monumenty, ale aj kopec zaujímavých zážitkov. Chceli by ste sa ísť korčuľovať alebo plávať? Žiaden problém! Alebo si radšej ľahnete na pieskovú pláž? Práve takúto zaujímavosť ponúka Chan Šatyr, ikonické nákupné centrum vo forme stanu. Na vrchom poschodí nájdete unikátny vodný svet s bazénmi a s pieskom z Maldív.

Zrelaxovaní si sadnete na kazašský obed a ochutnávajte tradičné konské mäso v jedle zvanom Bešbarmak s hrubými cestovinami a cibuľovou omáčkou alebo si vezmite typický šašlík či ryžový plov, ktorý sa tu jedáva každý deň.

Večer, keď sa mesto rozsvieti sa oplatí skočiť na najvyššie ruské kolo Kazachstanu a užiť si farebnú panorámu mesta z výšky. Až potom sa opäť vrátiť k Baytereku a konečne okolo seba cítiť život, pretože sa sem mnohí domáci prišli prejsť alebo si len posedieť. Ešte dúšok kazašského koňaku na dobrú noc a odrazu je Astana vo vás.

Kaspický Orient v Baku

Baku, ležiace na brehu Kaspického mora, je nielen hlavným mestom kaukazského Azerbajdžanu, ale aj milým orientálnym miestom, kde sa viete stratiť v čase niekoľkých storočí.

Podobne ako Astana, aj Baku má viacero svetov, ale tieto sú vo väčšom protiklade, pretože ich oddeľuje nielen hradba, ale aj duch orientu. Baku je zmes supermodernej architektúry, dokonalých stavieb, nápadov, no je to aj svet úzkych uličiek, vytŕčajúcich balkónov, potulujúcich sa mačiek či čajovní, kde sa rozplynie čas ako cukor v čajovom poháriku.

Návštevníka vždy zláka práve ten druhý svet. Ten, aký doma nemá,a preto je staré mesto Baku najlepším miestom, kde začať spoznávanie. Vojdite za starobylú, kamennú bránu a nechajte sa unášať dláždenými uličkami.

Skôr či neskôr sa ocitnete v tieni vysokej Dievčenskej veže. Je symbolom Baku, ikonou krajiny a hoci ukrýva smutný príbeh dcéry, je to miesto, ktoré nikto neobíde. Séria schodov vedie nahor na vežu, odkiaľ vidno snáď všetko dôležité čo leží ukryté v starom meste. Tam vytŕčajú minarety neveľkých mešít, kamenné strechy starých karavanserájov aj vežičky panovníckeho paláca Širvanšáh. Za hradbami sa zaleskne hladina Kaspického mora a na pahorku za mestom veje azerbajdžanská vlajka nad večným ohňom za padlé obete. Dokonalá mozaika.

Staré Baku je nasiaknuté Orientom a cítiť ho tu v každej uličke. Sem tam pripomína sýrsky Damask, inokedy zase uzbeckú Bucharu. Tu predávajú koreniny, inde zase magnetky či výšivky, granátové jablká, staré, mosadzné taniere, bronzové kanvice, chlpaté kaukazské čiapky či nomádske koberce.

Nádvorie paláca Širvanšáh zdobí niekoľko stavieb, no spomedzi všetkých zaujme najviac panovnícka mešita s hrobkami. Je naplnená tichom a trepotom holubičích krídel. Zopár miestnych sa sem príde pomodliť, no inak je tu ticho. Staré Baku sa prepletá pomedzi ošarpané fasády budov a hoci sem tam medzi nimi vykukne moderný hotel, máte pocit, akoby ste cestovali v čase. Už si len sadnúť do karavanseraju Multan a pri kanvičke čaju si vychutnať miestne šašlíky z baranieho mäsa.

Baku mnohých tvárí

Vonku za hradbami Baku začína úplne iný svet. Ten v sebe zmiešal nádych socialistickej architektúry, pretože Azerbajdžan kedysi tiež patril medzi krajiny Sovietskeho zväzu, no pridal k nej aj supermoderné stavby, ktorými krajina prekvapuje svet.

Na nábreží Kaspiku sa tiahne dlhočizná, moderná promenáda pretkaná trávnikmi na ktorých trávia večer domáci spoločne čas. Neďaleko odtiaľto si viete v krásnej budove pripomínajúcej zrolovaný koberec pozrieť desiatky vzácnych kobercov a nad hlavou, na pahorku budete jedným okom sledovať tri moderné veže.

Symbolizujú plápolajúci oheň a v noci ich dokonca osvetlia tak, až máte pocit akoby horeli. Oheň bol stáročia v Azerbajdžane posvätným elementom. Kúsok od trojice veží leží pietne miesto posiate hrobmi tých, čo padli vo vojne v Náhornom Karabachu, no aj obete Červenej armády. Aj za nich horí večný oheň uložený v kamennom altánku.

Nemusíte prísť sem na pahorok kvôli nim, ale za panorámou celého Baku to rozhodne stojí. Nielenže uvidíte, ako sa záliv Kaspického mora zarezáva hlbšie, ako na ňom odpočíva niekoľko lodí, no všimnete si aj to ako moderné mesto hrozivo obkolesuje hradby starého Baku, ktoré je odrazu akési maličké. Dole sa odveziete štýlovou a vŕzgajúcou zubačkovou lanovkou a pozdĺž nábrežia sa dostanete k bývalému Domu Sovietov. Tu môžete objaviť ako vyzerá metro strácajúce sa pod zemou. Čakali by ste ho tu v Azerbajdžane?

Moderné Baku však ponúka aj závan európskych miest. Bulvár Nizami dýcha atmosférou Paríža. Luxusné obchodíky, podniky, bary, architektúra a príjemnosť tomuto priestoru dodávajú ľudia prechádzajúci sa kade tade. Toto by tu nečakal snáď nikto.

Ešte väčším prekvapením je námestie za Hodinovou vežou, ktoré lemujú reštaurácie, kde miestni aj turisti posedávajú na vychladenom pive či dokonca miestnom víne alebo koňaku. Baku tak nemusí byť len o zabudnutých príbehoch, ale má čo povedať aj dnes v 21. storočí.

Kyjev: Pod zlatými kupolami

Ukrajinský Kyjev býva niekedy označovaný za najbližšiu exotiku. Nie tú s tyrkysovým morom či palmami, ale ak si vezmeme ako je k nám blízko a ako ho stále veľa ľudí nepozná, tak je na tom čosi pravdy.

Mesto na rieke Dneper ma v sebe toľko zaujímavosti až sa vám z toho zatočí hlava. Nad strechami domov sa vypína niekoľko zlatých kupol a veží patriacich okázalému komplexu Kyjevskopečorskej Lavry. Ponorte sa do jeho tieňa a začnite tu prehliadku hlavného mesta. História tohto unikátneho miesta siaha až do 11. storočia, kedy sa dvaja pustovníci rozhodli, že na tomto mieste založia kláštorný komplex. Ten rástol a rástol až dnes patrí k TOP pamiatkam Kyjevu. Ak vás neprekvapí súbor kostolov či kláštorov, tak potom si Kyjevskopečorská Lavra pripraví prekvapenie v podobe podzemných jaskýň, kde pochovali niekoľko svätcov. Prítmie, vôňa medových sviečok a šepot vám rázom privedie zimomriavky.

Kláštory tu v Lavre nie sú jedinými v Kyjeve a dva krásne komplexy nájdete aj priamo v centre neďaleko námestia Bohdana Chmelnického. Z jednej strany ho lemuje kláštor Svätej Sofie a zo strany druhej Svätý Michal. Oba vznikali ešte v 11. storočí, oba prežili zaujímavé príbehy, no pritom sú rozdielne. Prejdite okolo vysokej zvonice patriacej Svätej Sofii a nazrite dnu do chrámu, kde na stenách čakajú krásne, starobylé fresky a ako náhle cez okno vojde dnu zväzok lúčov, mágia je na svete.

V blízkosti modrej stavby Svätého Michala sa potuluje niekoľko svadobčanov akoby svadba nebola platná, ak by nemali fotografiu práve odtiaľto. V neďalekom stánku si kúpte čerstvé bliny so syrom a hríbmi, sadnite si na ulicu a ucítite jej tep.

Vo víre života

Život v Kyjeve sa prelieva známou ulicou Chreščatyk spájajúci niekoľko zaujímavých budov od úradov cez kyjevskú radnicu až po desiatky obchodíkov a obľúbených kaviarní. Cez deň je plný ľudí, no ak si myslíte, že dosiahol svoje maximum, počkajte na podvečer a vtedy sa mení na obľúbené korzo plné párov, mladých ľudí, turistov, domácich, nakupujúcich aj tých, čo si len prišli vychutnať svoj drink s výhľadom na život. Ukrajinci milujú kvety, všade sú malé stánky s kyticami a takmer pri každom z nich niekto stojí, obzerá či nakupuje.

Je príjemne začať s Chreščatykom v útrobách Besarabskej tržnice, kde nájdete snáď všetko čo sa dá dopestovať v ukrajinskej zemi a napokon skončiť v srdci mesta, ktoré tu predstavuje Námestie Nezávislosti, známy Majdan. Otriasli ním revolúcie, tvorila sa tu moderná história Ukrajiny, no stále má povestný genius loci aký tu treba zažiť.

Živo nie je v Kyjeve len na uliciach, ale aj v metre. Byť tu a neodviesť sa ním je veľká chyba. Ide dokonca o najhlbšie metro sveta a stojac na eskalátore sem tam ani nevidieť ako hlboko sa ponoríte. Je to ako cestovanie v čase. Čo by ste povedali na obrovitánsku sochu Rodina Mat vysokú 62 metrov? Aj toto nájdete v Kyjeve. Stojí na vŕšku odkiaľ má dokonalý prehľad o meste pod ňou a Matka Národa je pripravená sa za svoj národ kedykoľvek pobiť. V rukách drží štít a mohutný meč.

Ak vás zaujíma čo to z vojnovej histórie, toto je dobré miesto pre vás. Čakajú tu bronzové súsošia, múzeum vojnovej techniky, ale aj dva tanky dotýkajúce sa hlavňami.

Podvečer sa vráťte do centra, prejdite okolo Zlatej brány a napokon si vychutnajte blší trh v okolí známeho Andrijevského uzvizu.

Prirovnávajú ho k parížskemu Montmartru a jeho dokonalý obraz doplní aj chrám Svätého Andreja s vôňou kadidla a ikonostázom od Rastrelliho. Večer si dáte pravý ukrajinský boršč, vareniki plnené zemiakmi či golubce v kapustnom liste, stakanček vodky a zasnívate sa nad tým, kam sa vydať ďalej. Čo poviete na Černobyľ? Ani ten odtiaľto nie je ďaleko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 3. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 7. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 2. Na bezpečnom internete záleží
 3. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 4. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 5. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 5 843
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 3 936
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 263
 4. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 098
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 883
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 695
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 658
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Lubo Repka: Dostali sa plavebné spoločnosti z krízy?
 2. Soňa Kallová: Pri pobreží Indického oceánu, Keňa
 3. Ladislav Kucharik: India 3 dôležitý hrob a pevnosť
 4. Lubo Repka: Tikal - najslávnejšie mesto Mayov v Guatemale
 5. Lubo Repka: Helikoptérou na El Mirador v Guatemale
 6. Miroslav Galovič: Zimný Londýn. Part 02 - Uličné pojazdné veterány (s bonusom od Harryho Pottera) a dva moderné kúsky.
 7. Peter Chovanec: Hory a jurty Kirgizska
 8. Martin Majzlan: NP Serengeti – Nekonečné pláne, divoká zver a drkotajúce zuby
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 009
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 360
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 309
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 7 087
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 239
 7. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 631
 8. Helena Smihulova Laucikova: Predtým ako som zostarla 2 306
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
SkryťZatvoriť reklamu