SME
Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Jednou nohou v Ázii: Istanbul stojí na pomedzí dvoch svetov

Jeden ho ukazuje ako moderné mesto a ten druhý ho zaobaľuje Orientom.

Ikonická Modrá mešitaIkonická Modrá mešita (Zdroj: Tomáš Kubuš)

Turecký Istanbul odjakživa stojí na pomedzí dvoch svetov. Ten jeden ho ukazuje ako moderné mesto a ten druhý ho zaobaľuje lákavým Orientom.

Podľa mnohých je Istanbul najkrajším mestom na svete a určite je na tom kus pravdy.

Bospor oddeľujúci svetadiely, minarety osmanských mešít, nekonečné bazárové uličky, život pulzujúci od rána do noci a medzi to ešte primiešajme dokonalú a chutnú tureckú kuchyňu. Stret Európy s Áziou ani nemôže byť príjemnejší.

Haghia Sofia na úvod

Istanbul v sebe ukrýva niekoľko svetov, ktoré sa navzájom prepletajú do jedného krásneho príbehu. Ten najjagavejší a najlákavejší objavíte na neveľkom pahorku dvíhajúcom sa na križovatke Bosporu a Zlatého rohu.

Z diaľky ho prezradia štíhle osmanské minarety Modrej mešity a hrubšie minarety chrámu Hagia Sofia. Tam, medzi týmito zastrúhanými ceruzkami sa rozlievajú najznámejšie pamiatky celého mesta, ak nie celej krajiny.

Námestie ozdobené fontánou medzi spomínanými stavbami je naplnenou takou krásou, že sa odtiaľto nebudete chcieť pohnúť. Pozriete sa doľava a tam sa dvíha monumentálna kupola Haghia Sofia, pohľad vpravo zase zastane na Modrej mešite. Ktorú si pozrieť ako prvú?

Vykročte smerom k Hagia Sofia, teda k Chrámu božej múdrosti. Stál v meste ešte v dobách, kedy nosilo meno Konštantínopol a bolo jedným z najdôležitejších na svete. Tu bilo srdce Byzantskej ríše a cisár Justinián sa v 6. storočí rozhodol postaviť najväčšiu kresťanskú stavbu sveta.

Prežila všetko. Niekoľko násobné obliehanie mesta, videla ako sa prvé hordy Osmanov v roku 1453 predrali cez konštantínopolské hradby, zažila pády aj víťazstva, no určite si pamätá aj to ako nad jej kupolu postavili minarety, premenili ju na mešitu a neskôr zase na múzeum.

Dnu vás obklopí povestné, posvätné ticho obložené vzácnymi mozaikami či kaligrafiou. Storočia tu prestávajú hrať rolu a vy ste o hodinku ešte stále vo vnútri, pretože ten magnet všade naokolo vás nepustí von.

Palác s orientálnym háremom

Len pár desiatok metrov za tieňom Hagie Sofie sa za kamennými hradbami objaví park na konci, ktorého vás zastaví prvá brána vedúca do zakázaného sveta.

Práve tu totiž stojí bájny až legendárny palác Topkapi, odkiaľ osmanskí sultáni takmer štyri storočia ovládali celý ich obrovský svet.

Cestou k nemu ešte pohľad zastaví na byzantskom kostolíku Hagia Eirene, ktorý akoby sa hanbil a chcel sa ukryť za platany.

Palácové nádvoria zaplnia ľudia, no rýchlo sa stratia v útrobách jednej z desiatok miestností. V múzeu nájdete najvzácnejšie relikvie od proroka Mohammeda až po vzácne sultánove šable vykladané drahými kameňmi.

Ešte lákavejšie sú príbehy orientálneho Háremu, ktorý vždy tak zamotal hlavu predstavám Európanov. Vládla mu Valide Sultan, matka úradujúceho sultána, ktorá mala niekedy moc väčšiu ako samotný „pán sveta“. Hárem je nabitý Orientom.

Kaligrafia uteká po stenách, dopĺňajú ju ružičky, kvety, úponky rastlín a mnohé geometrické útvary. Aj bez obrázkov ľudí dokázali Osmani vytvoriť dokonalú výzdobu. Je ľahké sa tu stratiť, veď si vezmite, že Hárem mal kedysi 400 miestností.

Na konci areálu ležia kiosky a príjemný vetrík dvíhajúci sa od Bosporu osviežuje vzduch. Tu sa odpočívalo, stretávalo, diskutovalo či oddychovalo, zatiaľ čo oči mohli skákať po istanbulských pahorkoch a sledovať ruch na vode, kde sa stretávali obchodníci či rybári.

Nezabudnite nahliadnuť aj do sultánskej pokladnice, mešít či do múzea miniatúr, ktoré preslávil aj Orhan Pamuk.

Pod minaretmi Modrej mešity

V centre starej istanbulskej štvrte Sultanahmet sa dvíha ikonická Modrá mešita ozdobená šiestimi minaretmi.

Leží len pár desiatok metrov od byzantskej Hagia Sofie a tých niekoľko metrov predstavuje vzdialenosť desiatich storočí. Aj toto je na Istanbule fascinujúce. Každý krok sa odvíja niekde úplne inde, na inej stránke histórie.

Telo Modrej mešity je obrovské, poznačené osmanským staviteľstvom 17. storočia, kedy sa po celej ríši stavali okázalé a krásne mešity. Mnohí o Modrej mešite hovoria ako o najkrajšej istanbulskej mešite a hoci tu má niekoľko celkom slušných súperov, uznania sa dočká.

Z nádvoria sa dostanete dnu a odrazu ste maličký. Až tu pochopíte, prečo nosí prívlastok „modrá“. Obkladačky, výzdoba, obrovská kupola, mihráb smerujúci na Mekku a hŕstka modliacich sa veriacich.

Raz za čas sa ozve z vysokánskeho minaretu ťahavý hlas muezzína, to vtedy, kedy sa začne jedna z modlitieb.

Neďaleký Hippodrom bol kedysi centrom rímskeho života celého mesta. Tu sa odohrávali preteky vozov a z tribúny ich sledoval samotný cisár. Dnes je tu príjemné námestie, kde si viete oddýchnuť s výhľadom na Egyptský obelisk, Hadí stĺp či kamenný obelisk Dikili Taş.

Za Nemeckou studňou si určite všimnete aj miesto, ktoré akoby končilo pod zemou. Nie je to klam, pretože práve v tejto oblasti sa nachádza azda najznámejšia cisterna sveta Yerebatan Sarnici.

Vojdete dnu, teplota klesne o niekoľko stupňov a okolo vás sa rozostúpi les starobylých stĺpov. Niektoré ešte stoja na nádherných piedestáloch ozdobenými hlavou medúzy.

Pomedzi ne sa leskne vodná hladina, ktorá znásobuje efekt tohto priestoru a vďaka tomu, ako túto cisternu vytvorili je tu neskutočná akustika. Niet divu, že sa tu sem tam konajú koncerty.

Nechal ju postaviť ešte v 6. storočí cisár Justinián a v modernom svete ju preslávil aj James Bond či Dan Brown. Cisterna patrí k najznámejším pamiatkam celého Istanbulu a určite ju neobíďte.

Bazárový svet

Aká by to bola dovolenka bez nákupov? Ak razíte túto teóriu, tak vedzte, že Istanbul sa pre vás premení na malý kus raja. Samozrejme, nájdete tu niekoľko obchodných ulíc, kde viete stráviť celé dni, ale predsa len byť v Oriente a nezatúlať sa do bazárových uličiek by snáď ani nešlo.

Istanbul má výhodu, pretože len pár stoviek metrov od monumentov akými je Haghia Sofia či Modrá mešita, leží obrovský mikrosvet zvaný Veľký Bazár alebo teda Grand Bazar.

Postavili ho krátko po tom ako Mehmet Dobyvateľ pokoril Konštantínopol a v roku 1453 ho premenil na Istanbul a patrí tak k najstarším a najväčším bazárom sveta.

Denne sa ním premelú desaťtisíce návštevníkov aj domácich a na výber majú z viac než tisícky obchodíkov.

Šperky, zlato, oblečenie, tabak do vodnej fajky, topánky, kožené opasky, bundy, orientálny nábytok, lampy, anatólske koberce, ručne robené mydlá či stovky iných drobností. Niektoré časti sú dnes už vyslovene turistické a tak tu nájdete aj magnetky a tisíce suvenírov.

Bazár je však krásnym miestom aj na bezcieľne potulovanie sa. Kráčate pod klenbami, útočia na vás orientálne vzory, neúnavní predavači vnucujúci svoj tovar, sem tam zavonia turecká káva alebo sa v staručkom karavanseraji zastavíte na pohárik silného čaju.

Ak by ste však chceli nakupovať koreniny, sladkosti, čaje či kávu, tak hoci ich nájdete aj tu, vyberte sa za nimi do Egyptského bazáru. Leží na nábreží Eminonü odkiaľ vidno slávnu Galatskú vežu a je naplnený atmosférou, že sa vám bude páčiť ešte o kúsoček viac, než Veľký bazár.

Aj on sa krčí v staručkej historickej budove, ktorú na noc zatvoria ťažké dvere. Stačí krok a omámi vás vôňa orientálnych dobrôt. Nechoďte sem hladní, pretože si odnesiete kilogramy baklavy, lokumu, orieškov v mede či v hroznovom želé a napokon ešte aj obrovské datle.

Vôňa rýb a čaj v Ázii

Nábrežie Eminonü patrí medzi najrušnejšie miesta starého Istanbulu. Zlieva sa k nemu niekoľko hlavných ulíc, ale aj bočných bazárových uličiek, ktoré si pamätal ešte aj Evliya Çelebi.

Nad hlavou rastie pahorok ozdobený monumentálnou Sulejmanovou mešitou bez ktorej by bola panoráma Istanbulu akoby nahá.

Nábrežím sa vinie neodolateľná vôňa grilovaných rýb, ktoré tu pripravujú od rána do neskorého večera. Práve tu môžete ochutnať miestny streetfood číslo jedna, ktorým je Balik Ekmek, teda grilovaná makrela v tureckom chlebe s citrónom či kapustou. Kto ju neochutnal, akoby tu nikdy nebol.

Pri Galatskom moste sa neustále otáčajú trajekty. Niektoré idú len o pár štvrtí vedľa do Beşiktaşu, iné majú namierené do ázijských častí Istanbulu, do Kadikoy či Üsküdaru a zopár z nich skončí až na Princových ostrovoch kúpajúcich sa v Marmarskom mori.

Ak máte dostatok času, odvezte sa sem a nájdete tu oázu pokoja bez turistických davov a áut.

Nasadnite na loďku a o dvadsať minút ste odrazu v Ázii. Nie je to geniálne? Kde inde toto zažijete? Vyberte si ázijské nábrežie, ktoré leží priamo oproti známej Dievčenskej veži. Aj ona sa podobne ako niektoré iné pamiatky stala symbolom Istanbulu.

Ani nie kvôli svojej histórii, ale vďaka svojej polohe. Leží na Bospore a hneď za ňou sa vyrysuje panoráma starého mesta so svojimi minaretmi a mešitami. Tu si sadnite a vychutnajte si svoj pohárik čierneho, silného, tureckého čaju s cukrom.

Pod Galatskou vežou

Istanbul má aj svoju modernejšiu tvár, než len mešity, kostoly či bazárové uličky. Ak ju chcete spoznať, prejdite sa Galatským mostom na jeho druhú stranu a začnite stúpať do niektorej z uličiek do štvrte Beyoglu. Nemáte ako zablúdiť, priamo nad ňou sa vypína Galatská veža.

Tieto štvrte kedysi patrili Európanom a stretávali sa tu obchodníci z Benátok, Janova či Grécka a preto má sem tam ešte európske črty. Zhora z veže zažijete ten najkrajší výhľad na Istanbul. Vyberte sa sem však podvečer, kedy sa slnko chystá zapadať, aby ste zažili nielen jeho západ, ale aj tmu, kedy sa Istanbul premení na zhluk tisícok svetielok. Na toto len tak ľahko nezabudnete.

Za vežou sa v štvrti objavuje niekoľko kaviarničiek, čajovní, moderných podnikov, aj takých, ktoré by sme v Európe opísali prívlastkom hipsterské. Na ulici vám tu vytlačia šťavu z granátových jabĺk, pomarančov alebo vám predajú niekoľko sladkostí. Je tu živo ako na trhovisku. Bez toho, aby ste ochutnali kebab z tohto mesta neodíďte. Môžete si ho nechať narezať priamo do tureckého chleba tak, ako to poznáte z domu (hoci jeho chuť bude stonásobne lepšia) alebo si sadnite a môžete dostať kebab aj v jeho mnohých podobách priamo na tanier.

S plným bruchom už spravíte len pár krokov na modernú istanbulskú tepnu Istiklal Caddesi. Ťažko by sme v meste hľadali slávnejšiu ulicu. Kým Londýn má svoju Oxford Street, Barcelonu svoju Ramblu, tak presne to vystihuje Istiklal pre Istanbul. Desiatky obchodíkov, pasáži, pouličných umelcov, predavači kvetín, gaštanov či kukurice, žlté taxíky a stovky ľudí.

Na svojom konci vás Istiklal nechá na námestí Taksim. Tu sa kruh akoby uzavrel, no stačí sa spustiť uličkami dole k nábrežiu a celý príbeh sa môže odvíjať odznovu. Istanbul a jeho príbehy totiž nemajú začiatok ani koniec. Nechajte sa pohltiť týmto unikátnym mestom a zamilujete si ho.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 3. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 4. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 6. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 7. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 8. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii?
 1. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 4. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 7. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 8. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 12 705
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 609
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 4 874
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 498
 5. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 251
 6. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 029
 7. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 2 025
 8. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 383
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste
 2. Aleš Tvrdý: Juhoafrická Republika a jej poklad
 3. Iveta Bakitová: Veľká Noc v Španielsku - dnes neplánovane o Salvadore Dalím
 4. Lubo Repka: Cartagena – karibská časť Kolumbie
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 6. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCIII - Kostol sv. Jána Krstiteľa, Pominovec
 7. Natália Šepitková: V Dánsku sa nešibe ani neoblieva. Aké majú veľkonočné zvyky?
 8. Lubo Repka: Guayaquil - najnebezpečnejšie mesto v Ekvádore
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 22 246
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 059
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 330
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 7 175
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 6 073
 6. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 552
 7. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 3 090
 8. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 910
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 3. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
SkryťZatvoriť reklamu