SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Zelený Štokholm: Ako si užiť mesto a čo vidieť?

Napríklad kráčať farebnými uličkami Gamlastanu a posedávať na brehu jazera.

(Zdroj: www.pixabay.com)

Švédsky Štokholm nikdy nebol obyčajným mestom. Stačí pár krokov, niekoľko chvíľ a ostanete očarení. Ako je to možné? A čo tak hľadať odpoveď priamo v ňom?

Kráčať farebnými uličkami Gamlastanu, posedávať na brehu jazera dlho do noci, ochutnávať skvelé jedlo a navštevovať fantastické múzea. Benátky severu a najkrajšie mesto Škandinávie. Aj takto by sa dal Štokholm v skratke opísať. Poďte si ho užiť.

Uličky plné farieb

Moderný Štokholm je mestom mnohých tvárí a aj to je jedným z dôvodov, prečo si ho každý zamiluje. On presne vie, čo máte radi, po čom túžite a preto vám odkryje svoje štvrte, uličky, zákutia, múzea či opustené nábrežia.

Medzi najpríjemnejšie tváre Štokholmu patrí jeho staré mesto Gamlastan prešpikované farebnými uličkami. Gamlastan je v preklade staré mesto a stretnete tu nielen turistov, ale aj domácich, ktorí sem prichádzajú za svojimi obľúbenými podnikmi, barmi či reštauráciami.

Vydláždené ulice príjemne klopkajú a nad vami rastú staré fasády domov ponorené do farebnej palety. Niektoré domy sú žlté, iné červené, sem tam modrý a všetko to vytvára súzvuk štokholmskej pohody.

Gamlastan je ako stvorený na prechádzky bez cieľa. Ak si chcete oddýchnuť, sadnete si na okraj starej fontány alebo radšej rovno do niektorého z podnikov.

Buď si vychutnáte malé predjedlo v podobe lososového chlebíka, no možno neodoláte ani tradičným mäsovým guľôčkam Kötebullar. Domáci vás radi nasmerujú na pohárik horúcej čokolády do podniku Chokladkoppen.

V uličkách Gamlastanu však nájdete aj unikát, a tým je reštaurácia Den Gyldene Fryden. Má zápis v Guinnesovej knihe rekordov, pretože ide o najstaršiu reštauráciu sveta, ktorej dvere sa otvorili už v roku 1722 a odvtedy sa veľmi nezmenila. Navštívilo ju už toľko známych ľudí, že sa nedajú ani spočítať a pravidelne sa tu stretáva aj komisia, ktorá vyberá víťaza Nobelovej ceny za literatúru. To už stojí za to, čo poviete?

Užite si 4 dni v Štokholme so slovenským sprievodcom, ktorý vám ukáže aj ďalšie krásne miesta >>

Malé obchodíky predávajú suveníry, drobnosti či spomienky a keď sa ulice rozostúpia, objaví sa pred vami krásny kostol Storkyrkan z 13. storočia.

Často sa o ňom hovorí, že je najkrajší aj najstarší kostol Gamlastanu. Odohrala sa tu aj posledná kráľovská svadba Švédska, kedy si v roku 2010 brala princezná Viktória svojho terajšieho manžela Daniela Westlinga. Štokholm vtedy žil svadbou podobne ako nedávno britský Londýn.

Labyrint Gamlastanu vás napokon opäť zvedie svojim volaním a keď stojíte na námestí Stortorget, pochopíte, prečo je Štokholm najkrajším mestom Škandinávie. Takúto atmosféru nemá ani Oslo či Helsinki. Počkajte tu na večer, kedy sa Gamlastan vyprázdni a budete ho mať len a len pre seba.

Pod slávnou Radnicou

Na okraji Gamlastanu si nemožno nevšimnúť monumentálny kostol Riddarholms Kyrkan. Aj on podobne ako celá farebná štvrť patrí medzi najstaršie v hlavnom meste a svoje okolie krášli už od 13. storočia.

Ak milujete históriu, toto miesto neobíďte, pretože interiér kostola sa stal miestom posledného odpočinku niekoľkých švédskych kráľov.

Spravte pár krokov a ocitnete a na brehu Riddarfjärden, ktorého vody patria do jazera Malären. Posedávajú tu ľudia, užívajú si výhľady a odrazu máte pocit, že nie ste v najväčšom meste Švédska, ale niekde v prírode s čerstvých vzduchom. Priamo naproti za vodou sa dvíha azda najznámejšia stavba Štokholmu.

Slávna radnica Stadtshuset, postavená z tehál, sa ocitne v žiari reflektorov vždy, keď sa tu každoročne odovzdávajú Nobelove ceny. Leží na nábreží štvrte Kungsholmen a len pár metrov od nej je príjemný park s výhľadom na starý Gamlastan s jeho špicatými kostolnými vežami.

Na rohu radnice sa musíte zastaviť aj pri veľkom, honosnom sarkofágu na ktorom leží zlatá socha Jarla Birgera, zakladateľa Štokholmu. Za slnečného počasia tu na nábreží budete chcieť stráviť hodinu, ak nie viac a len hľadieť na to ako sa Štokholm dvíha z vodnej hladiny. Nad hlavou trepoce modro-žltá vlajka Švédska a vodu občas rozvlní prechádzajúca loďka.

Tri korunky

Štokholm je kráľovským mestom a nikde to necítiť viac než na pahorku zvanom Slottsbacken, teda na Palácovom vrchu. Práve odtiaľto pochádza prezývka „Tri korunky“, ktorá Švédsku prischla.

Kedysi práve tu totiž stál slávny palác Tre Kronor, ktorý však žiaľ koncom 17. storočia vyhorel. Zachoval sa v príbehoch aj legendách a dnes na jeho mieste stojí obrovský palác Kunglinga Slottet, ktorý patrí k najmonumentálnejším budovám hlavného mesta.

K obrovským zážitkom patrí výmena stráži. Koná sa tri krát denne a určite si ju nenechajte ujsť, pretože ju zaraďujú medzi najzaujímavejšie v Európe.

Strážnici odetí v modrobielych uniformách vyštartujú neďaleko Armádneho múzea a o niekoľko minút sú pred palácom. Alebo chcete kráčať s nimi? Aj to si viete užiť.

Priamo od paláca je pôsobivý pohľad na prístavnú časť mesta, kde kotvia nielen väčšie turistické lode, ale aj malé plachetnice či loďky domácich na ktorých radi vyrážajú do okolia.

Čo by ste povedali na plavbu po kanáloch či ostrovčekoch roztrúsených neďaleko Štokholmu? Tento sen by ste si tu vedeli splniť.

Ostrovčekov je tu niekoľko tisícok a vy len sedíte na hornej palube lode, popíjate víno či dobrý drink a nechápte, že ste sa v tejto krásne neocitli už o niečo skôr.

Po plavbe si prenajmite bicykel (na deň cca 20-30 €) a nebojte sa stratiť. Štokholm je zeleným mestom a cyklochodníkov tu nájdete nespočetné množstvo.

Len šliapnite do pedálov a mesto sa už o vás postará. Zaparkujte ho pri jednej z kaviarničiek a aspoň na chvíľku s užite švédsku kultúru „fika“, teda prestávku na kávu, ktorá je pre Švédov tak dôležitá ako pre Britániu „čaj o piatej“.

Moderná tvár mesta

Hoci bola doteraz reč najmä o starobylých pamiatkach Štokholmu, ako už vieme, ten má mnoho tvárí a koho lákajú čisté, škandinávske línie a moderné vízie, aj toho vie švédske mesto potešiť.

Hlavná tepna pretínajúce mestom menom Vasagatan je ráno pokojná až prázdna, no s každou ďalšou hodinou sa sem dostáva viac a viac ľudí až je podvečer dravou ľudskou riekou. Ak máte so sebou dostatok peňazí, toto je miesto, kde budete chcieť nakupovať a tráviť čas.

Ulice v modernej a čistej štvrti sa prepletajú tak, že vás prinesú až na námestie Sergels Torg, ktoré supluje miesto stretnutí. Vysoký stĺp v strede obohnaný tromi prstencami dýcha jemným futurizmom a naokolo sa rozlievajú butiky, sklobetónová architektúra, bary či dokonca kino.

Unavila vás pešia prechádzka Štokholmom? Priamo tu na Vasagatan nájdete aj Sky Bar s dokonalými kokteilmi, ginom či pravou škótskou whisky. Kto hľadá menej okázalý podnik, ten nájde svoje miesto aj v štýlovom až kultovom „plávajúcom“ bare na nábreží Norr Mälarstrand, kde počkajte na neskorú letnú noc.

Ostrovy plné múzeí

Múzeá akoby k Štokholmu prirodzene patrili a hoci je múzeum pre mnohých ľudí synonymom pre nudu, Štokholm každého dokáže presvedčiť o opaku. Škandinávska metropola povýšila múzeá na umenie a je ich tu toľko, že sa vám z toho zatočí hlava.

Najznámejším miestom múzeí je ostrov zvaný Djurgarden, kde na vás čaká unikátna loď Vasa či skanzen plný tradícií. K múzeu Vasamuseet vedie príjemná promenáda vzdialená od turistického ruchu.

Niekoľko domácich sedí na svojich loďkách, raňajkujú, alebo len tak oddychujú s výhľadom na krajinu. Ťahákom celého múzea (cca 13 €), ktoré už z diaľky pripomína plachetnicu je vzácna loď Vasa, ktorú nechal postaviť kráľ Gustáv II. Adolf v 17. storočí.

Vojdite dnu a celý priestor patrí drevenej lodi. Nič podobného ste ešte nevideli a na svete je len pár miest, kde sa to ešte môže podariť. Z lode Vasa spravilo nešťastie nesmrteľnú bárku. Pýcha kráľa aj celej krajiny sa pripravovala na pompéznu plavbu, no 10.augusta 1628 sa potopila priamo v prístave. Na tisíce lodí sa zabudlo, no Vasa tu stále ležala až ju o tri sto rokov neskôr vyzdvihli, aby jej dnes opäť vdýchli dušu.

Múzeum pre celú rodinu predstavuje neďaleký skanzen Nordiska (cca 12 €). Je najstarší svojho druhu v Štokholme a môžete tu cestovať v čase. Moderný Štokholm sa odrazu rozplynie a vy sa ocitnete medzi tradičnými domčekmi vo svete, kde ešte stále nezačalo 19. storočie.

Ako sa vtedy žilo? Čo sa jedlo? Kde sa bývalo? To všetko vám skanzen ukáže a ak sa tu zastavíte počas leta, máte skvelú možnosť sledovať pri práci aj remeselníkov aj farmárov zo zabudnutých čias.

Ešte stále nemáte dosť? Prezývku „ostrov múzeí“ síce nosí Djurgarden, ale ani ostrovček Skeppsholmen nezaostáva a poteší milovníkov moderného umenia, nájdete tu Múzeum architektúry, Múzeum ázijského umenia a peknú prírodu.

Veľkolepý Drottningholm

Krásnym štokholmským výletom je plavba loďou na ostrov Lovön, kde nájdete veľkolepý palác Drottningholm patriaci švédskej kráľovskej rodine. Kým palác v centre Štokholmu je oficiálnym sídlom, tu na ostrove rodina žije vo svojej okázalej privátnej rezidencii. Postavili ho v 16. storočí ako letné sídlo, no dnes otvára brány aj turistom z celého sveta a patrí k najpopulárnejším pamiatkam hlavného mesta. Vďaka jeho významu a architektúre si ho všimlo aj UNESCO, a tak figuruje palác aj v jeho zozname. Kráčate kráľovskými záhradami bližšie a bližšie a v hlave sa vynára slávny Versailles. Sem tam sa švédsky palác na neho podobá, ale je osobitý a iný. Pretkáva ho čínsky pavilón, anglická záhrada či dokonca baroková záhrada a viete sa tu túlať hodiny a hodiny.

Kedy do Štokholmu?

Na túto otázku by sa dalo odpovedať aj jednoducho, že kedykoľvek počas dvanástich mesiacov, ale ak predsa len hľadáte najlepšie obdobie, vyberte si letné mesiace od júna po august. Teplé dni, dlhé, svetlé noci, minimum zrážok a mimoriadne príjemná atmosféra. V tomto období prebieha aj hlavná turistická sezóna. Zaujímavým zážitkom je aj Midsummer, teda najdlhší deň v roku, ktorý sa oslavuje 22. 6. a Štokholm si na tento deň pripravuje viacero zaujímavostí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 5. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 6. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 7. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 8. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 283
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 288
 3. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 5 998
 4. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 5 134
 5. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 811
 6. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 724
 7. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 3 554
 8. Nechcete prísť o vozidlo do pár sekúnd? Vyhnite sa tejto chybe. 2 749
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Na návšteve u susedov - Strážnice a okolie časť 1.
 2. Robert Drál: Mt. Kilimanjaro - BASE Camp
 3. Iveta Bakitová: Tarragona a ešte pár cestovateľských tipov na Costa Dorada v Španielsku
 4. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách
 5. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste
 6. Iveta Bakitová: Veľká Noc v Španielsku - dnes neplánovane o Salvadore Dalím
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 8. Aleš Tvrdý: Juhoafrická Republika a jej poklad
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 8 828
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 112
 3. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 6 748
 4. Teodor Pasternák: Posadili ma do "správneho" lietadla. To druhé havarovalo. 6 623
 5. Monika Vojčíkova: Nie je Pavlínka ako Pawlinka 6 073
 6. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 823
 7. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 5 790
 8. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 768
 1. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 3. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 5. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťZatvoriť reklamu