SME
Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Večné mesto Rím: Získali sme zaujímavé tipy od sprievodkýň

To, prečo sa Rímu hovorí večné mesto, si treba prísť vyskúšať na vlastnej koži.

(Zdroj: Wilian West, unsplash.com)

Čím žije, a najmä ako sa žije v hlavnom meste Talianska, v niekdajšom meste cisárov a pápežov, vám radi porozprávame priamo tu na mieste.

Menšiu ochutnávku Ríma sme pre však vás namiešali už vopred. Zopár rád a typov, kam a za čím sa v Ríme vydať, sme získali priamo z prvej ruky od sprievodcov žijúcich v Ríme – Ivany Kvetánovej a Veroniky Záborskej.

Výťahom až na vrch „písacieho stroja“ alebo „svadobnej torty“ alebo „rímskeho neba“?

Hoci za poplatok (10 eur), ale táto investícia určite stojí za to. Rím sa pred vami otvorí ako na dlani. Vpredu panoráma historického centra, za vami Koloseum, v pozadí Apeniny a na dopravný chaos Benátskeho námestia sa môžete pozerať pekne s „nadhľadom“ z panoramatickej terasy pamätníka Viktora Emanuela II.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Galéria Borghese

Ak sa chcete vybrať do Galérie Borghese, villy rodiny Borghese, neváhajte s kúpou lístkov vopred. Vstup je limitovaný. Počas dvoch hodín budete obklopený krásou, ktorá bola až do začiatku 20. storočia rezervovaná výhradne tejto šľachtickej rodine a jej hosťom. Kardinál Scipione Borghese a jeho následníci s vyberaným vkusom zhromaždili diela od Berniniho, Tiziana, či Caravaggia.

Po troche umenia vám isto neuškodí menšia prechádzka parkom Villy Borghese, či už pešo, na segway alebo na bicykloch, či štvorkolkách.

Rémov Aventín

Jeden zo 7 rímskych pahorkov. Ten, na ktorom počas súťaže s bratom Romulom o pomenovanie mesta, stál menej úspešný Rémus. Pýši sa pokojom a dnes patrí k tým najlepším adresám v Ríme. V máji Aventín rozkvitne do krásy, koná sa tu totiž súťaž ruží. Zúčastňujú sa na nej odrody z celého sveta a tá víťazná dostane svoje čestné miesto. Pohľad z tejto strany na cisárske paláce na Palatíne vám vyrazí dych. Na samotnom vrchu pahorka, na konci „pomarančového sadu“, sa pred vami objaví kupola Baziliky svätého Petra. A čo sa skrýva pri pohľade cez kľúčovú dierku na dverách paláca Maltézskych rytierov? To zostane prekvapením.

Pravda o ústach pravdy

Bocca della Verità alebo ústa pravdy, jedna z mét milovníkov kinematografie, ktorí si radi nostalgicky zaspomínajú na Prázdniny v Ríme s Audrey Hepburn. O ústach pravdy treba hovoriť len pravdu, a preto sa pripravte na to, že ak si chcete urobiť fotku pred týmto usmievajúcim sa kusom mramoru, budete si musieť vystáť radu.

Za hudbou do Carracalových kúpeľov

Hudbu, divadlo alebo iné umelecké „kúsky“ sa v Ríme dajú objaviť na každom kroku. Na námestiach i v uličkách stretnete miestnych umelcov a za ich výkon ich môžete odmeniť „nielen potleskom, či úsmevom“. Spojiť však hudobný zážitok s návštevou rímskych kúpeľov možno len raz v roku. Vždy v lete Carracalove kúpele hostia operné predstavenia. Tento rok nás čaká koncert speváčky Björk, Ennio Morricone, pre milovníkov vážnej huby je tu La Traviata či Carmen. Pozor, dnes sa už však v kúpeľoch neokúpete.

Rím - štadión

Nie sú to gladiátorské zápasy v Colosseu, ktorými sa dnešní Rimania zabávajú, ale futbal, za ktorým putujú na Stadio Olimpico. Štadión vám síce otvorí svoje brány len počas zápasu, avšak túto neopakovateľnú atmosféru si netreba nechať ujsť. Najmä, ak sa koná derby medzi klubmi AS Roma a Lazio. Fanúšikovia AS Roma vám s radosťou vysvetlia, čo to znamená „Attenzione Lazio“.

Slovenské stopy v Ríme

Do kaviarne U Gréka chodili tie najzvučnejšie mená, medzi nimi aj Slováci – Ján Kollár, Štefan Žáry a Ján Smrek. Pripomenie vám ich reliéf od Ľubice Cvengrošovej. Stačí ho nájsť medzi obrazmi v tejto najvychýrenejšej rímskej kaviarni. Môžete sa vydať potopách Štefánika ako i na miesta, kde sa stretávajú dnešní Slováci, ako na príklad kostol San Girolamo della Carità, kde sa v nedeľu o 16.30 môžete zúčastniť sv. omše v slovenčine.

Ako a kde stretnúť Svätého Otca?

Dostať sa k Svätému Otcovi na súkromnú audienciu je naozaj ťažké. Stretnúť ho ale môžete takmer každú stredu na Námestí svätého Petra. Na generálnej audiencii vás bude síce niekoľko tisíc, ale ak budete mať šťastie, Svätý Otec sa okolo vás „preženie“ na papamobile. Lístky sú grátis.

V Ríme hlad rozhodne nehrozí

O priazeň milovníkov kávy už po desaťročia zápasia kaviarne, kde túto kofeínovú lahôdku aj pražia - Tazza D´Oro a Sant´Eustachio - obe na skok od Pantheonu. Nezabúdajte – káva či akékoľvek jedlo na stojáka a po sediačky sa od seba líšia cenou.

Odísť z Ríma bez toho, aby ste si vychutnali taliansku kuchyňu by bol priam hriech. Preto určite neobíďte typické rímske osterie. Rozhodne ochutnajte to, čo inde nenájdete. Napríklad cestoviny tonnarelli caccio e pepe - jemne pikantnú domácu cestovinu s ovčím syrom pecorino romano a čiernym korením, jedlá pripravené z morskej tresky baccalà a pre milovníkov držiek Trippa alla romana.

Nenechajte sa zlákať odchytávačmi, ktorí vás lákajú na nízke ceny, ale vyberte sa po stopách domácich gurmánov. Prípadne sa poraďte s naším sprievodcom. V labyrinte rímskych uličiek nájdete gelaterie, ktoré zmrzlinu ponúkajú za každého počasia a jej chute sa riadia heslom – vždy čerstvé, bez farbív a konzervantov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  3. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  4. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  6. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  7. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  8. Prišli na to, že odpad je cenný
  1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 845
  2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 038
  3. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 5 918
  4. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 5 043
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 332
  6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 224
  7. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 2 812
  8. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 2 656
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
  2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
  3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
  6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
  7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 829
  2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 25 069
  3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 18 325
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 11 091
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 496
  6. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 8 862
  7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 330
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 261
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťZatvoriť reklamu