SME
Štvrtok, 11. august, 2022 | Meniny má Zuzana

Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí

Známe aj menej známe, ostrovy Stredomoria sú každoročne vychytenými dovolenkovými destináciami.

(Zdroj: Nick Karvounis, unsplash.com)

Tiež si neviete vybrať, ktorý stredomorský ostrov si tento rok vybrať pre svoju letnú dovolenku? Stredozemné more ukrýva stovky krásnych ostrovov a ostrovčekov. Líšia sa krajinou, prírodou, plážami alebo ponukou dovolenkových aktivít. Výber preto nemusí byť jednoduchou záležitosťou.

Možno vám vo výbere pomôžu práve naše tipy na ostrovy v Stredomorí, kde možno stráviť perfektnú letnú dovolenku.

1. Korfu, Grécko

Najväčší a najsevernejší ostrov z Iónskych ostrovov Grécka. Okrem skvelého mora a pláží si možno užívať turistiku krásnou a zaujímavou krajinou olivovníkov. K dovolenkovým aktivitám, ktoré možno na ostrove vyskúšať patrí napríklad golf a jachting.

K top letoviskám na ostrove Korfu patrí Agios Georgios, Agios Gordios alebo Dassia. Dĺžka letu na Korfu je menej ako hodinu a pol.

Pozrite si akciovú ponuku zájazdov na ostrov Korfu >>>

2. Ostrov Malta

Z Maltských ostrovov je ostrov Malta najväčším a najdôležitejším ostrovom. Je ideálnou destináciou pre milovníkov turistiky a cykloturistiky. Ostrov je relatívne plochý s krásnou prírodou a dobrými cyklotrasami. K hlavným turistickým lákadlám patria krásne pamiatky a rytierska historická stopa.

K top letoviskám patrí napríklad hlavné mesto Valleta, St. Paul´s Bay alebo St. Julians. Na Maltu je dĺžka letu približne dve hodiny.

Tu nájdete výhodné akčné ponuky zájazdov na Maltu >>>

3. Malorka, Španielsko

Malorka je najväčším z Baleárskych ostrovov. Je obľúbenou letnou destináciou pre svoje biele piesočné pláže a čisté more. Na Malorke možno nájsť desiatky pláží, mnohé sú hlavnými turistickými destináciami ostrova. Možno tu však objavovať aj menej známe a tiché pláže. Zo športových aktivít nájdete na Malorke v ponuke výborné golfové ihriská. Atrakciou sú aj známe letné koncerty klasickej hudby pod holým nebom.

K vyhľadávaným letoviskám na Malorke patria napríklad Playa de Palma, Palma de Malorka alebo Palma Nova. Dĺžka letu Slovensko – Malorka je dve až dve a pol hodiny.

Pozrite si akciovú ponuku zájazdov na Malorku >>>

4. Ischia, Taliansko

Ischia je najväčším ostrovom v Neapolskom zálive a je často považovaný za najkrajší taliansky ostrov. Je top kúpeľnou destináciou s množstvom termálnych prameňov, ktoré ústia priamo na miestne pláže. Turisti tu nájdu tiež krásnu prírodu a pamiatky. K nim patrí napríklad hrad Castello Aragonese alebo veža Guevara Tower. Na Ischii možno navštíviť početné múzeá alebo záhrady, ktoré lemujú krásne miestne vily.

Pozrite si výhodnú akciovú ponuku pobytov na ostrove Ischia >>>

5. Cyprus

Cyprus je obľúbenou dovolenkovou destináciou pre svoje slnečné a teplé počasie a jemné piesočné pláže. Nachádza sa južne od Turecka a je tretím najväčším ostrovom Stredozemného mora. Geograficky patrí k Ázii, politicky k Európe a predstavuje pôsobivú grécko – tureckú zmes.

K vyhľadávaným letoviskám patria Paphos, Ayia Napa alebo Larnaca. Dĺžka letu na Cyprus je približne tri hodiny.

Tu nájdete výhodnú akciovú ponuku zájazdov na Cyprus >>>

6. Kréta, Grécko

Kréta je najväčším Gréckym ostrovom, ktorý ponúka unikátnu variabilitu. Okrem dokonalých letovísk s výbornými plážami tu možno obdivovať krásy prírody, jaskyne, kopce a údolia. Tie sú hojne posiate starovekými zrúcaninami a pôsobivými kláštormi. K unikátnym atrakciám Kréty patria staroveké posvätné stromy, pričom niektoré sú staršie ako 2 tisíc rokov.

K vyhľadávaným letoviskám Kréty patria napríklad Rethymno, Georgioupolis, Amoudara alebo Chersonissos. Dĺžka letu na Krétu je približne dve hodiny.

Pozrite si last minute ponuku zájazdov na Krétu >>>

7. Krk, Chorvátsko

Krk je jedným z dvoch najväčších ostrovov Chorvátska, ktorý má výhodnú polohu v severnej časti Jadranu. Okrem relatívne blízkej polohe patrí k výhodám ostrova aj množstvo pamiatok a turistických atrakcií. Ostrov má tiež vynikajúce podmienky na turistiku a cykloturistiku.

Z letovísk sú najvýznamnejšie Baška a Njivice. Z miestnych pláží sú pre rodiny s deťmi vhodné napríklad Dunant alebo Ježevec. Za top pláž ostrova je považovaná piesočnatá pláž Koralj.

Pozrite si kompletnú ponuku last minute zájazdov do Chorvátska >>>

8. Kos, Grécko

Kos patrí tiež k obľúbeným gréckym ostrovom. Nachádza sa blízko tureckého pobrežia, v juhovýchodnej časti Egejského mora. Jeho výhodou je rozvinutá turistická infraštruktúra, čo ho robí ideálnou dovolenkovou destináciou. K hlavným športom ostrova patrí jachting, ale dobré podmienky maju tiež kitesurfing a windsurfing. K obľúbeným dovolenkovým aktivitám patrí aj šnorchlovanie. Ostrov je pomerne plochý, ideálny pre nenáročnú turistiku a prechádzky.

K vyhľadávaným letoviskám ostrova patrí Kefalos, Marmari alebo Tigaki. Medzinárodné letisko sa nachádza v centre ostrova. Hlavné letecké spojenie je s letiskom v Aténach.

Tu nájdete výhodné last minute ponuky zájazdov na ostrov Kos >>>

9. Mykonos, Grécko

Ostrov Mykonos sa nachádza v strede Egejského mora a je obľúbenou kozmopolitnou destináciou s množstvom nočných klubov a diskoték. V letnej sezóne ostrov doslova vrie množstvom turistov a neutíchajúcej zábavy.

K hlavným turistickým destináciám patrí mesto Mykonos s tradičným bludiskom uličiek, ktoré sú lemované kaviarňami, obchidmi a umeleckými galériami. Let na ostrov Mykonos trvá menej ako dve hodiny.

Pozrite si aktuálne last minute ponuky dovolenky na ostrove Mykonos >>>

10. Sicília, Taliansko

Sicília je najväčším ostrovom Stredozemného mora, ktorý je od pevniny Talianska vzdialený iba 5 km. Je to robustný a atraktívny ostrov, ktorý ponúka pestrú dovolenkovú mozaiku. Pobrežie je lemované plážami s pobrežnými letoviskami. Pre severné pobrežie je typické pohorie označované ako Sicílske Alpy. Oblasti na horskú turistiku spestruje sopka Etna. Sicílska zmes miest a dedín je naozaj pôsobivá, od pokojných historických až po rušné moderné.

K hlavným destináciám Sicílie patria napríklad Palermo, Taormina alebo Giardini Naxos. Na Sicílii je niekoľko letísk. Hlavným letiskom je Catania a dĺžka letu je približne hodinu a pol, až hodinu a trištvrte.

Tu nájdete všetky last minute zájazdy na Sicíliu >>>

11. Elba, Taliansko

Ostrov Elba spadá pod región Toskánska a nachádza sa asi 10 km od pobrežného mesta Piombino. Je ideálnou destináciou pre milovníkov turistiky a cykloturistiky. Miestne turistické chodníky vás prevedú od pamiatok ako sú prehistorické jaskyne až po kamenné dediny a pevnosti. Mnohé z nich sú zamerané na krásy prírody. Prejsť si celý ostrov trvá približne tri dni a dokonalý oddych nájdete na niektorej z dvanástich pláží.

Spomedzi miestnych destinácií si možno vybrať napríklad Capoliveri alebo Portoferraio. Dĺžka letu na ostrov Elba je hodinu až hodinu a pol.

Porzite si last minute zájazdy na taliansky ostrov Elba >>>

12. Skiathos, Grécko

Ostrovček Skiathos sa nachádza v severozápadnej časti Egejského mora. Ostrov je dobre dostupný trajektom a má aj medzinárodné letisko, pričom samotná letisková dráha je veľkou atrakciou. Väčšina turistov však prichádza po mori. Hlavnými lákadlami ostrova sú pláže a more. Skiathos má všetky druhy pláží, od pokojných a tichých až po rozvinuté a rušné, slnečné alebo v tieni borovíc.

Veľmi atraktívna je pláž Koukounaries s lagúnou a zalesneným polostrovom. K atrakciám ostrova patria aj mnohé sakrálne stavby, hlavne kostoly a kláštory.

Tu nájdete všetky last minute ponuky zájadzov na Skiathos >>>

13. Korzika, Francúzsko

Korzika sa nachádza juhovýchodne od Francúzskeho stredozemného pobrežia. Návštevníkom učaruje svojimi úchvatnými scenériami pláží a hôr. Pre miestne pláže je typický rušný nočný život. Dovolenkové zážitky možno na Korzike doplniť o turistiku v horách alebo potápanie. Miestne mestá a dediny sú pôvabnou zmesou francúzskej a talianskej kultúry.

Na Korzike je niekoľko vynikajúcich letovísk. Oplatí sa vyskúšať napríklad Porto Vecchio, Belgodere alebo Porticcio.

Tu nájdete všetky aktuálne ponuky last minute zájazdov na Korziku >>>

14. Rhodos, Grécko

Ostrov Rhodos je obľúbenou destináciou aj vďaka kombinácii pláží a pamiatok. Má mimoriadne dobré dovolenkové počasie plné slnka. Pre severnú časť ostrova sú typické skôr živé a rušné letoviská, zatiaľ čo v južnej časti Rhodosu možno nájsť aj pokojnejšie letoviská s tichšími a menej rušnými plážami.

Na západe ostrova je medzinárodné letisko a dĺžka letu trvá približne dve hodiny. Medzi top destinácie na Rhodose patria napríklad Faliraki, mesto Rhodos alebo Lalyssos.

Last minute ponuky dovoleniek na Rhodos nádete tu >>>

15. Djerba, Tunisko

Djerba je ostrov s perfektnými piesočnými plážami a zalesnených vnútrozemím. Ostrovania si od pevninského Tuniska zachovali odlišné tradície a možno tu nájsť jedinečnú architektúru klenutých domov.

K najpopulárnejším letoviskám patrí Houmt Souk, hlavné mesto ostrova. Napriek tomu, že destinácia patrí k Afrike, dĺžka letu na Djerbu je do dva a pol hodiny.

Termíny zájazdov a last minute ponuky na ostrov Djerba nájdete tu >>>

16. Brač, Chorvátsko

Ostrov Brač je najväčším ostrovom v Dalmácii v Chorvátsku a tretím najväčším v Jadranskom mori. Jeho pobrežie dosahuje dĺžku 180 km. Okrem pláží ponúka zaujímavú krajinu plnú krasových útvarov. Mnohé miestne jaskyne majú archeologický a historický význam. Asi tretina ostrova je pokrytá borovicovými lesmi.

Medzi vyhľadávané letoviská ostrova Brač patria napríklad Supetar, Bol alebo Milna. Najbližšie letisko je v Splite na pevnine, na ostrov sa možno dostať trajektami, ktoré premávajú zo Splitu alebo z Makarskej riviéry.

Pobyt na chorvátskom ostrove Brač si môžete rezervovať tu >>>

17. Ibiza, Španielsko

Ostrov Ibiza je známy hlavne pre rušný nočný život, množstvo veľkých tanečných klubov a párty barov na pláži. Počas dňa je väčšina turistov na slnečných piesočných plážach. K možnostiam aktívneho trávenia času patria vodné športy a atrakcie. Ostrov Ibiza však ponúka celý rad zaujímavých mestečiek a množstvom rôznych festivalov.

Dĺžka letu na Ibizu je do dve a pol hodiny. Medzi vyhľadávané letoviská patria napríklad San Antonio de Portmany, Playa d´en Bossa alebo Santa Eulalia del Rio.

Last minute ponuky na ostrov Ibiza nádete tu >>>

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 5. Prehľad a automatizácia
 6. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 7. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 1. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 2. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 3. Trenčín potrebuje nový impulz!
 4. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 5. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 8. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 13 106
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 11 093
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 7 970
 4. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 7 776
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 399
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 4 161
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 867
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 2 736
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Erika Kladna: Australský outback
 2. Blanka Ulaherová: Konečne opäť Bosna
 3. Vladimír Benčík: Malta 1/3 – návšteva u „hadích kňazov“ s dlhými lebkami
 4. Martin Majzlan: Skaza a tragédia Aralského jazera
 5. Aleš Tvrdý: Vlakom po Európe
 6. Ján Komrska: Hora Harvard, Kolorádo
 7. Soňa Fröhlichová: Na švajčiarskej hore Mont Fort servírujú syrové fondue vo výške 3300 metrov nad morom
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 128 882
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 16 090
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 585
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 11 026
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 7 924
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 4 662
 7. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 3 819
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 333
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťZatvoriť reklamu