SME
Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí

Známe aj menej známe, ostrovy Stredomoria sú každoročne vychytenými dovolenkovými destináciami.

(Zdroj: Nick Karvounis, unsplash.com)

Tiež si neviete vybrať, ktorý stredomorský ostrov si tento rok vybrať pre svoju letnú dovolenku? Stredozemné more ukrýva stovky krásnych ostrovov a ostrovčekov. Líšia sa krajinou, prírodou, plážami alebo ponukou dovolenkových aktivít. Výber preto nemusí byť jednoduchou záležitosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možno vám vo výbere pomôžu práve naše tipy na ostrovy v Stredomorí, kde možno stráviť perfektnú letnú dovolenku.

1. Korfu, Grécko

Najväčší a najsevernejší ostrov z Iónskych ostrovov Grécka. Okrem skvelého mora a pláží si možno užívať turistiku krásnou a zaujímavou krajinou olivovníkov. K dovolenkovým aktivitám, ktoré možno na ostrove vyskúšať patrí napríklad golf a jachting.

K top letoviskám na ostrove Korfu patrí Agios Georgios, Agios Gordios alebo Dassia. Dĺžka letu na Korfu je menej ako hodinu a pol.

Pozrite si akciovú ponuku zájazdov na ostrov Korfu >>>

2. Ostrov Malta

Z Maltských ostrovov je ostrov Malta najväčším a najdôležitejším ostrovom. Je ideálnou destináciou pre milovníkov turistiky a cykloturistiky. Ostrov je relatívne plochý s krásnou prírodou a dobrými cyklotrasami. K hlavným turistickým lákadlám patria krásne pamiatky a rytierska historická stopa.

K top letoviskám patrí napríklad hlavné mesto Valleta, St. Paul´s Bay alebo St. Julians. Na Maltu je dĺžka letu približne dve hodiny.

Tu nájdete výhodné akčné ponuky zájazdov na Maltu >>>

3. Malorka, Španielsko

Malorka je najväčším z Baleárskych ostrovov. Je obľúbenou letnou destináciou pre svoje biele piesočné pláže a čisté more. Na Malorke možno nájsť desiatky pláží, mnohé sú hlavnými turistickými destináciami ostrova. Možno tu však objavovať aj menej známe a tiché pláže. Zo športových aktivít nájdete na Malorke v ponuke výborné golfové ihriská. Atrakciou sú aj známe letné koncerty klasickej hudby pod holým nebom.

K vyhľadávaným letoviskám na Malorke patria napríklad Playa de Palma, Palma de Malorka alebo Palma Nova. Dĺžka letu Slovensko – Malorka je dve až dve a pol hodiny.

Pozrite si akciovú ponuku zájazdov na Malorku >>>

4. Ischia, Taliansko

Ischia je najväčším ostrovom v Neapolskom zálive a je často považovaný za najkrajší taliansky ostrov. Je top kúpeľnou destináciou s množstvom termálnych prameňov, ktoré ústia priamo na miestne pláže. Turisti tu nájdu tiež krásnu prírodu a pamiatky. K nim patrí napríklad hrad Castello Aragonese alebo veža Guevara Tower. Na Ischii možno navštíviť početné múzeá alebo záhrady, ktoré lemujú krásne miestne vily.

Pozrite si výhodnú akciovú ponuku pobytov na ostrove Ischia >>>

5. Cyprus

Cyprus je obľúbenou dovolenkovou destináciou pre svoje slnečné a teplé počasie a jemné piesočné pláže. Nachádza sa južne od Turecka a je tretím najväčším ostrovom Stredozemného mora. Geograficky patrí k Ázii, politicky k Európe a predstavuje pôsobivú grécko – tureckú zmes.

K vyhľadávaným letoviskám patria Paphos, Ayia Napa alebo Larnaca. Dĺžka letu na Cyprus je približne tri hodiny.

Tu nájdete výhodnú akciovú ponuku zájazdov na Cyprus >>>

6. Kréta, Grécko

Kréta je najväčším Gréckym ostrovom, ktorý ponúka unikátnu variabilitu. Okrem dokonalých letovísk s výbornými plážami tu možno obdivovať krásy prírody, jaskyne, kopce a údolia. Tie sú hojne posiate starovekými zrúcaninami a pôsobivými kláštormi. K unikátnym atrakciám Kréty patria staroveké posvätné stromy, pričom niektoré sú staršie ako 2 tisíc rokov.

K vyhľadávaným letoviskám Kréty patria napríklad Rethymno, Georgioupolis, Amoudara alebo Chersonissos. Dĺžka letu na Krétu je približne dve hodiny.

Pozrite si last minute ponuku zájazdov na Krétu >>>

7. Krk, Chorvátsko

Krk je jedným z dvoch najväčších ostrovov Chorvátska, ktorý má výhodnú polohu v severnej časti Jadranu. Okrem relatívne blízkej polohe patrí k výhodám ostrova aj množstvo pamiatok a turistických atrakcií. Ostrov má tiež vynikajúce podmienky na turistiku a cykloturistiku.

Z letovísk sú najvýznamnejšie Baška a Njivice. Z miestnych pláží sú pre rodiny s deťmi vhodné napríklad Dunant alebo Ježevec. Za top pláž ostrova je považovaná piesočnatá pláž Koralj.

Pozrite si kompletnú ponuku last minute zájazdov do Chorvátska >>>

8. Kos, Grécko

Kos patrí tiež k obľúbeným gréckym ostrovom. Nachádza sa blízko tureckého pobrežia, v juhovýchodnej časti Egejského mora. Jeho výhodou je rozvinutá turistická infraštruktúra, čo ho robí ideálnou dovolenkovou destináciou. K hlavným športom ostrova patrí jachting, ale dobré podmienky maju tiež kitesurfing a windsurfing. K obľúbeným dovolenkovým aktivitám patrí aj šnorchlovanie. Ostrov je pomerne plochý, ideálny pre nenáročnú turistiku a prechádzky.

K vyhľadávaným letoviskám ostrova patrí Kefalos, Marmari alebo Tigaki. Medzinárodné letisko sa nachádza v centre ostrova. Hlavné letecké spojenie je s letiskom v Aténach.

Tu nájdete výhodné last minute ponuky zájazdov na ostrov Kos >>>

9. Mykonos, Grécko

Ostrov Mykonos sa nachádza v strede Egejského mora a je obľúbenou kozmopolitnou destináciou s množstvom nočných klubov a diskoték. V letnej sezóne ostrov doslova vrie množstvom turistov a neutíchajúcej zábavy.

K hlavným turistickým destináciám patrí mesto Mykonos s tradičným bludiskom uličiek, ktoré sú lemované kaviarňami, obchidmi a umeleckými galériami. Let na ostrov Mykonos trvá menej ako dve hodiny.

Pozrite si aktuálne last minute ponuky dovolenky na ostrove Mykonos >>>

10. Sicília, Taliansko

Sicília je najväčším ostrovom Stredozemného mora, ktorý je od pevniny Talianska vzdialený iba 5 km. Je to robustný a atraktívny ostrov, ktorý ponúka pestrú dovolenkovú mozaiku. Pobrežie je lemované plážami s pobrežnými letoviskami. Pre severné pobrežie je typické pohorie označované ako Sicílske Alpy. Oblasti na horskú turistiku spestruje sopka Etna. Sicílska zmes miest a dedín je naozaj pôsobivá, od pokojných historických až po rušné moderné.

K hlavným destináciám Sicílie patria napríklad Palermo, Taormina alebo Giardini Naxos. Na Sicílii je niekoľko letísk. Hlavným letiskom je Catania a dĺžka letu je približne hodinu a pol, až hodinu a trištvrte.

Tu nájdete všetky last minute zájazdy na Sicíliu >>>

11. Elba, Taliansko

Ostrov Elba spadá pod región Toskánska a nachádza sa asi 10 km od pobrežného mesta Piombino. Je ideálnou destináciou pre milovníkov turistiky a cykloturistiky. Miestne turistické chodníky vás prevedú od pamiatok ako sú prehistorické jaskyne až po kamenné dediny a pevnosti. Mnohé z nich sú zamerané na krásy prírody. Prejsť si celý ostrov trvá približne tri dni a dokonalý oddych nájdete na niektorej z dvanástich pláží.

Spomedzi miestnych destinácií si možno vybrať napríklad Capoliveri alebo Portoferraio. Dĺžka letu na ostrov Elba je hodinu až hodinu a pol.

Porzite si last minute zájazdy na taliansky ostrov Elba >>>

12. Skiathos, Grécko

Ostrovček Skiathos sa nachádza v severozápadnej časti Egejského mora. Ostrov je dobre dostupný trajektom a má aj medzinárodné letisko, pričom samotná letisková dráha je veľkou atrakciou. Väčšina turistov však prichádza po mori. Hlavnými lákadlami ostrova sú pláže a more. Skiathos má všetky druhy pláží, od pokojných a tichých až po rozvinuté a rušné, slnečné alebo v tieni borovíc.

Veľmi atraktívna je pláž Koukounaries s lagúnou a zalesneným polostrovom. K atrakciám ostrova patria aj mnohé sakrálne stavby, hlavne kostoly a kláštory.

Tu nájdete všetky last minute ponuky zájadzov na Skiathos >>>

13. Korzika, Francúzsko

Korzika sa nachádza juhovýchodne od Francúzskeho stredozemného pobrežia. Návštevníkom učaruje svojimi úchvatnými scenériami pláží a hôr. Pre miestne pláže je typický rušný nočný život. Dovolenkové zážitky možno na Korzike doplniť o turistiku v horách alebo potápanie. Miestne mestá a dediny sú pôvabnou zmesou francúzskej a talianskej kultúry.

Na Korzike je niekoľko vynikajúcich letovísk. Oplatí sa vyskúšať napríklad Porto Vecchio, Belgodere alebo Porticcio.

Tu nájdete všetky aktuálne ponuky last minute zájazdov na Korziku >>>

14. Rhodos, Grécko

Ostrov Rhodos je obľúbenou destináciou aj vďaka kombinácii pláží a pamiatok. Má mimoriadne dobré dovolenkové počasie plné slnka. Pre severnú časť ostrova sú typické skôr živé a rušné letoviská, zatiaľ čo v južnej časti Rhodosu možno nájsť aj pokojnejšie letoviská s tichšími a menej rušnými plážami.

Na západe ostrova je medzinárodné letisko a dĺžka letu trvá približne dve hodiny. Medzi top destinácie na Rhodose patria napríklad Faliraki, mesto Rhodos alebo Lalyssos.

Last minute ponuky dovoleniek na Rhodos nádete tu >>>

15. Djerba, Tunisko

Djerba je ostrov s perfektnými piesočnými plážami a zalesnených vnútrozemím. Ostrovania si od pevninského Tuniska zachovali odlišné tradície a možno tu nájsť jedinečnú architektúru klenutých domov.

K najpopulárnejším letoviskám patrí Houmt Souk, hlavné mesto ostrova. Napriek tomu, že destinácia patrí k Afrike, dĺžka letu na Djerbu je do dva a pol hodiny.

Termíny zájazdov a last minute ponuky na ostrov Djerba nájdete tu >>>

16. Brač, Chorvátsko

Ostrov Brač je najväčším ostrovom v Dalmácii v Chorvátsku a tretím najväčším v Jadranskom mori. Jeho pobrežie dosahuje dĺžku 180 km. Okrem pláží ponúka zaujímavú krajinu plnú krasových útvarov. Mnohé miestne jaskyne majú archeologický a historický význam. Asi tretina ostrova je pokrytá borovicovými lesmi.

Medzi vyhľadávané letoviská ostrova Brač patria napríklad Supetar, Bol alebo Milna. Najbližšie letisko je v Splite na pevnine, na ostrov sa možno dostať trajektami, ktoré premávajú zo Splitu alebo z Makarskej riviéry.

Pobyt na chorvátskom ostrove Brač si môžete rezervovať tu >>>

17. Ibiza, Španielsko

Ostrov Ibiza je známy hlavne pre rušný nočný život, množstvo veľkých tanečných klubov a párty barov na pláži. Počas dňa je väčšina turistov na slnečných piesočných plážach. K možnostiam aktívneho trávenia času patria vodné športy a atrakcie. Ostrov Ibiza však ponúka celý rad zaujímavých mestečiek a množstvom rôznych festivalov.

Dĺžka letu na Ibizu je do dve a pol hodiny. Medzi vyhľadávané letoviská patria napríklad San Antonio de Portmany, Playa d´en Bossa alebo Santa Eulalia del Rio.

Last minute ponuky na ostrov Ibiza nádete tu >>>

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 2. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 3. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 4. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 5. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 6. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 7. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 8. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 20 495
 2. Všetkým lepí pred voľbami 12 246
 3. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 10 356
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 339
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 917
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 5 654
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 981
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 632
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Blanka Ulaherová: V Madride, tri minúty od Guerniky
 2. Matej Peluha: Podporuje svoje dieťa aby bol samovražedný atentátnik. Ako sme si sadli s Talibanom na čaj.
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Klin (III)
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Malé Zlievce
 5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami: Čakanovce - Galamba
 6. Andrej Šverha: Rakúske Alpy, láska na prvý pohľad
 7. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
 8. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 82 950
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 470
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 278
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 696
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 362
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 27 307
 7. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 25 887
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 558
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu