SME
Nedeľa, 17. október, 2021 | Meniny má HedvigaKrížovkyKrížovky

7 miest v Bulharsku, ktoré odporúčajú domáci

Vyberte sa objavovať miesta, ktoré považujú Bulhari vo svojej krajine za najkrajšie.

Nesebar - staré mesto je plné byzantských kostolíkovNesebar - staré mesto je plné byzantských kostolíkov (Zdroj: Tomáš Kubuš)

Bulharsko je pre našinca dobre známou krajinou. Ale ako ho skutočne poznáme? Táto krajina ponúka zďaleka viac, než len pobrežie Čierneho mora, ktoré sľubuje príjemnú dovolenku. Dovoľte krajine, aby vám predviedla niekoľko svojich pokladov. Dajte na odporúčanie domácich.

1. Sozopol

Čiernomorské pobrežia Bulharska je posiate niekoľkými mestečkami či dedinami, no nestojí tu nič, čo by sa vyrovnalo Sozopolu. Nielen domáci, ale aj turisti si toto miesto zamilovali. Mnohí sa do neho vracajú kvôli jeho uličkám, kamennej aj drevenej architektúre a atmosfére pohody premiešanej so slaným morským vánkom.

Sozopol si vďaka svojej histórii vyslúžil prezývku „najstaršie mesto Bulharska“ a keď človek vníma ruiny zabudnutých národov od Trákov, starovekých Grékov či Rimanov, Byzanciu aj staré Bulharsko až po Osmanov, zrejme na tom niečo bude.

Potulky mestom začnú pri starých, drevených domoch a pamiatky na seba nenechajú dlho čakať. Kedysi tu stálo grécke mesto Apollonia a žilo čulým obchodným ruchom. Ruiny starovekých stavieb, kostolíky a medzi ne sa do kamenných uličiek vtesnali obchody so suvenírmi, tradičnou keramikou, výšivkami, ale aj ružovým olejom či medom.

Obrovskou výhodou mestečka je aj to, že ak vás unaví prechádzka ulicami, môžete si sadnúť do jednej z reštaurácii priamo na brehu mora, vychutnávať si pohľad na pobrežie, priezračnú vodu a k tomu si zahryzovať malé rybičky caci (fritované šproty) s čerstvým chlebom.

Ako sa sem dostať?

Ak oddychujete na obľúbenom Slnečnom pobreží, stačí prejsť cca 70 kilometrov a za hodinu cesty a ocitnete sa v uličkách Sozopolu. Celodenný výlet do jeho uličiek vás vyjde na menej než 40 € a okrem toho sa viete zatúlať aj do prírodnej rezervácie Rapotamo, ktorú preslávili pieskové duny aj močaristá krajina.

2. Nesebar

Nesebar je, podobne ako Sozopol, dieťaťom Čierneho mora, ktoré mu vdýchlo dušu. Staré mesto rozlievajúce sa na výbežku sa ukrylo za mohutné kamenné hradby a akoby si chcelo svoje tajomstvá nechať len pre tých, ktorí za ne vstúpia.

Samozrejme, Nesebar má aj svoju modernú tvár s podnikmi, barmi či diskotékami, ale milovník histórie, úzkych uličiek s atmosférou a pamiatok si tu príde na svoje. Toľko starých, byzantských kostolov len tak hocikde nenájdete, a preto niet divu, že sa Nesebar ocitol v roku 1983 na prestížnom zozname UNESCO. Pôsobivé ruiny sú takmer všade. Pohľadajte v spleti uličiek aj staručké domy s drevenými fasádami, pretože aj tie sa stali akýmsi symbolom celého mesta.

Ak prídete na koniec mestečka, dokonca si aj v mori môžete všimnúť hradby, ktoré pohltila voda, čo uvidíte málokde. Nesebar je miestom, kde natrafíte aj na príjemné pláže, a preto ak si chcete spestriť dovolenku, vezmite si so sebou plavky a po prehliadke si oddýchnite na kamenistej pláži s priezračnou vodou. Večer sa Nesebar premení na romantické mestečko s výbornou kuchyňou a nesmiernou pohodou.

Ako sa sem dostať?

Výhodou Nesebaru je jeho dokonalá poloha. Do Burgasu je to odtiaľto len 35 kilometrov (40 minút cesty) a perfektnú dostupnosť má aj Slnečný breh či Pomorie, odkiaľ je to do Nesebaru len niekoľko kilometrov a za chvíľku ste na mieste. Zlaté piesky ležia cca 2 hodiny cesty, ktoré však rozhodne stoja za to, aby ste sa nadýchli jeho atmosféry.

3. Sedem Rilských jazier

Bulharsko nie je len o mori a prímorských letoviskách, ale dokáže zaujať, ba aj nadchnúť nádhernou prírodou. Medzi tie najväčšie zaujímavostí patrí pohorie Rila, ležiace južne od Sofie, kde medzi kopcami objavíte sedem perál nastoknutých na rilskom náhrdelníku. Práve ony predstavujú slávnych „Sedem rilských jazier“.

K jazerám vedie cesta na vrchol kopca, ktorú prejdete za cca 2 - 3 hodinky podľa toho ako ste zvyknutí behať po horách. Ocitnete sa vo výške medzi 2100 – 2400 metrov nad morom a na tieto výhľady nezabudnete. Každé zo siedmych jazier má svoje vlastné meno, ktoré mu prischlo podľa toho na čo sa domácim podobalo. Najväčšie z nich teda nesie meno Salzata, teda slza. Najhlbším je Oko a so svojimi 37,5 metrami patrí medzi najhlbšie v celom Bulharsku.

Ako sa sem dostať?

Ak túžite vidieť slávne Rilské jazerá, z čiernomorského pobrežia je to sem cca 460-480 kilometrov dlhá cesta (5-6 hodín) a preto je najlepšou alternatívou, požičať si auto a vyraziť na dvojdňový výlet. Cestou sa zastavíte v Plovdive či v Sofii a po treku sa vrátite na svoju pláž.

4. Veliko Tarnovo

Kým prímorské letoviská v Bulharsku pozná skoro každý, tak Veliko Tarnovo je zahalené rúškom tajomstva. Je teda obrovským prekvapením ak počujete, že práve toto mesto patrí medzi najkrajšie v celej krajine.

Prezývali ho „Mesto cárov“, pretože na dlhých 200 rokov bolo hlavným centrom stredovekého bulharského štátu, ktorý položili na lopatky osmanskí Turci.

Nad riekou Jantra sa dvíha pahorok posiaty domami starého mesta a neďaleko odtiaľto obsadila kopec mohutná, kamenná pevnosť Carevič. Jej hradby sa plazia doľava aj doprava a pohlcujú srdce niekdajšej ríše. Pevnosť je otvorená kniha histórie a postupne v nej objavíte ruiny paláca, brány, kostol či dokonca vežu, kde väznili slávneho cisára Balduina IX.

Z pevnosti si užijete výhľad na okolitú krajinu, aj na tichú, pokojnú štvrť na brehu rieky neďaleko ktorej stojí pevnosť Trapezica.

Veliko Tarnovo zaujme svojimi uličkami. Sem tam sa nimi tiahne vinič, inde sa na kamennej dlažbe posadí niekoľko stoličiek s panorámou mesta a skvelým, lokálnym vínom ktoré sa dokonale dopĺňa s tradičnými pochúťkami. Medzi symboly Tarnova patrí aj zaujímavý pamätník Asenovskej dynastie. Vidno ho z viacerých zákutí a dominuje mu obrovský, vzpriamený meč s jazdcami na koňoch.

Ako sa sem dostať?

Z čiernomorského pobrežia z oblasti Slnečného brehu leží Veliko Tarnovo cca 240 kilometrov, ktoré prejdete za 3 až 4 hodiny podľa toho, či sa niekde zastavíte. S autom tak viete spraviť perfektný jednodenný výlet.

5. Kláštor Rila

Bulharsko je krajinou kláštorov, ktorých by sme v krajine napočítali snáď niekoľko stoviek. Synonymom pre slovíčko „kláštor“ sa stala „Rila“ na prahu rovnomenného pohoria. Kláštor leží len hodinu a pol južne od Sofie, a preto je obľúbeným výletným cieľom, ktorý by ste si nemali nechať ujsť. Rilský kláštor je najväčším pravoslávnym svätostánkom v celom Bulharsku a pre svoju jedinečnosť, starobylosť aj výzdobu dnes hrdo leží na zozname UNESCO.

Naokolo sa dvíha krásna, bulharská krajina, celá zvlnená, ozdobená stromami aj skalami. Presne preto tu ľudia postavili kláštor, pretože do toho ticha a žblnkotajúcej vody sa zamilujete. Za hradbou sa objavíte na kamennom nádvorí a to znamená, že ste od kláštora už len na niekoľko metrov. Je fascinujúce, že tu stojí už 10 storočí, teda od doby, kedy ho pustovník Ivan Rilský založil.

Vnútro obsadili fresky, obrovské maľby plné výjavov z ktorých nespustíte oči. Vôňa a praskanie medových sviečok, ikony, modlitby a desiatky umeleckých diel. Aj to všetko tvorí Rilský kláštor. Za riečkou nájdete niekoľko suvenírov aj tradičné kláštorné šišky posypané cukrom bez ktorých neodíďte.

Ako sa sem dostať?

Najjednoduchšie je navštíviť kláštor z bulharskej Sofie. Môžete sa pripojiť k skupinke turistov, ktorá vyráža každý deň z pred kostola Alexandra Nevského. Takýto výlet vás vyjde na cca 35 eur (v ktorom uvidíte aj kláštor Bojana). Z čiernomorského pobrežia sem meria cesta viac než 500 kilometrov (zo Zlatých pieskov takmer 600 kilometrov).

6. Plovdiv

Plovdiv v centrálnej časti Bulharska je splynutím niekoľkých svetov. Rímske mozaiky aj ruiny sa prelínajú s byzantskými pamiatkami. O štvrť vedľa ich vystriedajú tradičné, osmanské domy s drevenými fasádami a kamennými uličkami.

Každý národ, ktorý tvoril dejiny Bulharska nechal v Plovdive svoju pečať a možno aj preto budúci rok bude Plovdiv „európskym hlavným mestom kultúry“. Už teraz sa na toto prestížne ocenenie pripravuje, a tak sa do mesta vyberte, aby ste ho videli v plnej kráse. Hlavnou ulicou sa prelieva život situovaný do kaviarničiek, cukrárni, podnikov či barov. Je tu krásne rušno.

Na Plovdive je fantastické to, že takmer každá ulička ústi k malému pokladu. Raz je to stará mešita so štíhlym minaretom, inokedy zvyšky rímskeho Fóra či dokonca obrovské divadlo. Práve divadlo z 2. storočia, ktoré postavili Rimania je najslávnejšou pamiatkou mesta.

Stačí si sadnúť na jeho kamenné sedadlá a pred očami sa otvorí panoráma pohoria Rodopi. Plovdiv to s panorámami ešte nekončí a preto na konci osmanskej štvrte objavíte pahorok Nebet Tepe. Pod nohami sa odrazu objaví celé staré mesto so stovkami striech aj s riekou Marica. Tu si poviete, že Plovdiv má skutočne dušu.

Ako sa sem dostať?

Plovdiv ťaží zo svojej centrálnej polohy a blízkosti Sofie, preto ak budete v hlavnom meste, veľmi pohodlne navštívite nielen Rilský kláštor, ale aj Plovdiv (cca 1h – 1,5h cesty). Dá sa sem odskočiť aj z pláže, pretože z oblasti Slnečného brehu je to okolo 280 kilometrov, teda 3,5-4 hodiny cesty.

7. Údolie ruží

Najvoňavejším miestom Bulharska je bez akýchkoľvek pochýb tzv. Údolie ruží rozlievajúce sa na Tráckej rovine. Je fenoménom, ktorý preslávil Bulharsko, pretože si tieto obľúbené kvety s touto krajinou dodnes spájajú mnohé generácie. Ruže sa tu pestujú už stáročia a mimoriadne sa im tu daria vďaka pôde v ktorej sa premiešava piesok s íľom.

Ak sa chcete vydať za ružami, vyberte sa do oblasti mesta Kazanlak. To preslávilo aj trácka hrobka stará 2400 rokov, ktorá je pod patronátom UNESCO a tak viete spojiť históriu so súčasnosťou. Najkrajším obdobím sú mesiace máj a jún, kedy prebieha zber voňavých ružových lístkov a vyrába sa tu vzácny ružový olej. Ten sa kedysi vyvažoval zlatom podobne ako kadidlo a aj dnes je mimoriadne vzácny. Na jeden gram spotrebujete neuveriteľných 3,5 kilogramu ruží. Žiadna iná vôňa tak nevystihuje Bulharsko ako čerstvá ruža. Ak vás tento voňavý príbeh zaujme, priamo v Kazanlaku sa dozviete viac v unikátnom „ružovom múzeu“.

Ako sa sem dostať?

Kazanlak z pláži Čierneho mora leží necelých 230 kilometrov, teda ak ráno vyštartujete na aute, ste tu za tri hodinky a môžete si túto oblasť dokonale vychutnať. Zo Zlatých pieskov si k ceste pripočítajte hodinu navyše.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

  1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
  2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
  3. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
  4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
  5. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
  6. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
  7. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
  8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
  9. Bratislavu bude sprevádzať luxus
  10. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
  1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
  2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
  3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
  4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
  5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
  6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
  7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
  8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
  9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
  10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
  1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 17 903
  2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 656
  3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 6 493
  4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 244
  5. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 880
  6. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 556
  7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 157
  8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 735
  9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 223
  10. Odišli, ale nezabúdame. Spomínajte s Korzárom 2 870
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Irena Šimuneková: Túlačky okolo Štrbských plies
  2. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky LXXXVIII - Zámok Plumlov /CZ/
  3. Pavel Dvořák: Život na Slovensku očami Číňanov
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 18. - Preteky v lokalizácii južného pólu 1/2 - Dumont d'Urville
  5. Pavel Dvořák: Sú Číňania šťastnejší?
  6. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
  7. Vladimír Benčík: Vietnam – viete že sa na vietnamskom trhu dá kúpiť láska i šťastie?
  8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne
  1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 18 413
  2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 323
  3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 014
  4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 189
  5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 4 962
  6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 4 211
  7. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 4 091
  8. Peter Chudý: Pribudnú ďalšie „biele kone“ v policajnej uniforme, prečo vyšetrovateľka Santusová neabsolvovala detektor lži, aké sú dôvody jej konca na inšpekcii? 3 836
  1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
  2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
  3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
  4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
  5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
  6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
  7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
  8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Zatvoriť reklamu