Rumunsko, konkrétnejšie oblasť Transylvánia, turistom ponúka krásnu prírodu a veľké množstvo hradov a zámkov, ktoré stoja za návštevu. Cesta, ubytovanie aj prenájom auta vás nebudú stáť veľa a za krátky čas navštívite veľa zaujímavých miest. Na krátkom štvordňovom výlete sme natáčali aj zábery s dronom.

Veľkým lákadlom pre turistov je hrad Bran, známy tiež ako Draculov hrad. Pravdou však je, že na tomto hrade gróf Dracula v skutočnosti nikdy nebýval. Žil tam iba v románe Brama Stokera. Ten skutočný žil na inom rumunskom hrade - Poenari.

Čo sa týka prírody, v rumunských lesoch žije až 60% populácie hnedých medveďov v Európe. Jedno mláďatko sme videli aj my a vraj to je celkom bežné, stretnúť v rumunskom lese medveďa. Okrem medveďov je v Rumunsku veľa kráv. Tie nám párkrát zablokovali cestu a museli sme počkať, kým cez ňu prejdú alebo sa nám rozhodnú uhnúť.
Krásny výhľad na mesto a okolitú prírodu je z citadely Rašnov, ktorá sa týči nad rovnomenným mestečkom. Nachádza sa pár kilometrov od historického mesta Brašov, v ktorom sme aj bývali.

V Brašove sa nachádza množstvo gotických a barokových stavieb, ktoré mestu dodávajú stredovekú atmosféru. Nad mestom sa týči hora Tampa, z ktorej je úžasný výhľad na celé mesto a okolie. Hore je možnosť vyviesť sa lanovkou, ale môžete si to vyšľapať aj pešo, no domáci to neodporúčajú, pretože turisti v lese často stretávajú medvede.
Prekrásny je zámok Peleš. Vyzerá naozaj rozprávkovo a je považovaný za jeden z najkrajších zámkov v Európe. Na videu môžete vidieť, že je obkolesený bohatým a hustým lesom.

Úžasne vyzerá aj Korvínov hrad, nazývaný aj hrad Hunodeara, ktorý je zasa jeden z najväčších hradov v Európe. Bol postavený už v 15. storočí, neskôr prešiel rekonštrukciami a je zaradený medzi 7 divov Rumunska.

Neďaleko mesta Hunedoara si môžete pozrieť rumunský "Stonehenge". Nachádza v strede lesa a toto miesto pôsobí veľmi mysticky. Niekoľko tisíc rokov staré kamene sú postavené do kruhu, podobne ako spomínaný anglický Stonehenge.

Okrem hradov a zámkov sa určite choďte aj vyviezť lanovkou na horu Bucegi. Vo výške viac ako 2000 m.n.m. pasú pastieri obrovské množstvo oviec a kúsok od lanovky sa nachádza prírodný úkaz – Sfinga, o ktorej sa rozprávajú rôzne teórie, či to je dielom prírody alebo mimozemšťanov.

Za pár dní sme toho stihli vidieť dosť a Transylvániu odporúčame každému, kto si chce spraviť krátky výlet. Užite si video #zdronu!
Autor: Richard Raymann