Cestovanie s deťmi dá niekedy poriadne zabrať. Potrebujeme zvládnuť náladu detí počas samotného cestovania. Zabaviť ich v nejednej ťažkej chvíli, zvládnuť rôzne nepredvídané situácie a navyše si zachovať dobrú náladu a celkovú pohodu.
Pre rodičov ale všetko začína už pri balení, s ktorým prichádza neistota. Zbalili sme všetko potrebné? Alebo naopak, neberieme zo sebou kopu zbytočností?
Ako teda zvládnuť cestovanie s deťmi v pohode a dobrej nálade? O tipy sme požiadali tých najpovolanejších.
Rodičom, blogerom, sme položili dve zásadné otázky:
#1: Ako rozptýliť deti počas dlhej cesty? Máte niečo, čo vám zaručene funguje?
#2: Na čo by rodičia nemali zabúdať pri balení? A čo naopak radšej nechať doma?

Lucia Jarábková, mamavie.sk
#1
Na nášho synčeka zaručene platí jedlo, takže na dlhé cesty mu balím nadrobno nakrájané ovocie, piškóty, chrumky a podobné drobnosti, ktoré ho dokážu zabaviť na pomerne dlhý čas. Zároveň pomôžu prekonať tlak pri vzlietaní a pristávaní.
V príručnej batožine nemôže chýbať zopár obľúbených hračiek a jedna nová neopozeraná. Spoločnosť nám vždy robia knihy a keďže náš Luky je malý Picasso nikdy doma nenecháme ani magnetickú tabuľu, na ktorú si počas cestovania rád kreslí.
Náš tip: Zabaľte si so sebou knihy. Nielen pre vašu ratolesť, ale aj pre seba. Ak hľadáte tip, inšpirujte sa recenziami na najlepšie knihy.
#2
Pri cestovaní s deťmi si vopred urobte zoznam potrebných vecí, ktorý vám pri balení pomôže na nič nezabudnúť. Pri malom dieťati odporúčam dostatočné množstvo oblečenia, vlhčené obrúsky, ochranu pred slnkom a do kufra si zbaľte najmä trpezlivosť, dobrú náladu a chuť cestovať. Doma odporúčam nechať veľké plány, očakávania, stres a snahu stihnúť čo najviac. Vybrali ste sa predsa oddychovať, tak si to sami sebe nepokazte.

Silvia, minidiamondblog.com
#1
Pri cestovaní u nás funguje obľúbená kniha, rozprávka, CD s pesničkami, nálepky, pastelky a papier. Všetky tieto veci dcérka obľubuje a dokážu ju zabaviť na dosť dlhú dobu, pritom v batožine nezaberú tak veľa miesta.
#2
Pri cestovaní treba vždy zbaliť aj lieky a pomôcky pri chorobe ako kvapky do nosa, teplomer, odsávačku na soplík, niečo od teploty a bolesti. Ďalej doklady dieťaťa, preukaz poistenca a cestovný pas. Tieto veci balím vždy ako prvé, potom pokračujem oblečením a kozmetikou. Doma nechávam hračky, príliš veľa zbytočnej kozmetiky a zlú náladu alebo obavy z cesty a že by to moje dieťa nezvládlo. Dcérka s nami už stihla navštíviť Anglicko, dva krát Taliansko, Ameriku aj Kanadu takže verte mi, dieťa nie je prekážka. ;)

Marika a Michal Srnánkovci, cestujsdetmi.sk
#1
Výborný tip pre rodičov je kúpiť deťom na cestu novú hračku. Neopozerané a nové hračky zaujmú na dlhšiu dobu. Málo miesta zaberú omaľovánky, alebo čisté papiere, starším deťom krížovky a časopisy. Náš tip je posťahovať do tabletov nové - neopozerané rozprávky,alebo náučné hry.
Rodičia robia pri dlhom cestovaní často chybu v tom, že svoje deti nakŕmia sladkosťami, po ktorých je potrebné vybiť nabitú energiu. Jabĺčko, hrozno, prípadne načistená mrkva chutí každému.
#2
Ak sa rodina chystá do tepla, tak by z nášho pohľadu jednoznačne nemali zabudnúť na kvalitné opaľovacie krémy a kozmetiku po opaľovaní. Rovnako netreba podceniť lieky. Mať vnútornú istotu pri cestovaní je dôležité. Sami nosíme na každú našu cestu kilové balenie liekov, hoci sme ich v skutočnosti nikdy nepotrebovali.

Petra Kalocsay, oliviaonboard.sk
#1
Na naše deti od útleho veku zaručene fungujú pesničky. Hudba hrá občas z CD, ale obe deti zbožňujú hlavne pesničky také ozajstné, keď spievame my rodičia a postupne vekom sa deti pripájajú. Máme už nacvičený celkom dobrý repertoár. Pred pár mesiaci sme začali aj s audio knihami na CD, to zatiaľ tiež super funguje.
#2
Pri deťoch odporúčam nezabudnúť zabaliť vždy náhradné oblečenie. Na viacdňové výlety beriem vždy malú lekárničku so základnými liekmi a doklady. Kdekoľvek za hranice netreba zabúdať na pas pre deti, aj keď prekročíte hranice len o pár kilometrov.
Nenosíme so sebou veľa hračiek, samotné nové prostredie je pre deti oveľa zaujímavejšie ako okukané hračky. No a na minimum balíme aj kozmetiku, jedno tuhé mydlo a šampón pre celú rodinu :-D.

Nina, detinapalube.com
#1
Na dlhé cesty autom u nás zaberajú audiorozprávky a detské pesničky. Nesmie ich však byť priveľa, v rámci zachovania duševného zdravia rodičov :-).
Do lietadla či vlaku so sebou berieme nálepkové knižky, knihy z edície Kúzelné čítanie, malé hry tzv.busy bags. Pre najhoršie chvíle mám v zálohe tablet nabitý obľúbenými rozprávkami. A samozrejme, niečo pod zub pre každého člena posádky.
#2
Doma nechajte strach a stres z cestovania s deťmi ☺. Pozitívne naladenie = polovica úspechu. Netreba baliť zbytočne veľa oblečenia (radšej menej a oprať v ruke – malé detské kúsky uschnú rýchlo) a myslieť aj na to, že mnohé sa dá dokúpiť priamo na mieste (typicky plienky, kozmetika, atď.).

Majka, maminzapisnik.sk
#1
Ako zabaviť deti, to vždy závisí od ich veku. :) Bábätká vedia veľkú časť cesty prespať, väčším deťom do auta nosievame rôzne hry na pozorovanie okolia (typu kto prvý objaví týchto 10 vecí) cestovné bingo, zápisník na zaujímavosti a pod., do lietadla skôr časopisy, nálepkové zošity, pre veľkáčov krížovky. Aj technika vie pomôcť, batožinu nezaťaží mp3 prehrávač s obľúbenými rozprávkami či pesničkami, poprípade využívame tablet a hry v mobile.
#2
Balenie takisto závisí od veku a potrieb konkrétneho dieťaťa. Pri menších treba určite zobrať do príručnej batožiny plienky, vlhčené utierky a jednu sadu oblečenia na prezlečenie. A tiež niečo pod zub. Veľkým stačí minimum oblečenia, adekvátne počasiu. Minimalizmus v balení sa mi vypláca, často ani nepoužijeme všetko, čo sme zobrali. Ak nejazdíme niekde úplne mimo civilizáciu, väčšina vecí sa dá vyriešiť na mieste, keď sa problém vyskytne. Z domu nikdy nenosíme nič extra cenné resp. pre deti dôležité, za čím by v prípade straty alebo poškodenia mohol byť plač.

Mária, chvilkapremamu.sk
#1
Máme štyri deti vo veku 11, 9, 5 a skoro 2 roky. S najmenším sme to zvládli vďaka knižkám s otváracími okienkami, ktoré som kúpila a ukázala mu ich až počas cesty, takže pre neho boli nové a zaujali ho. Hodila sa aj magnetická kresliaca tabuľka a CD s detskými pesničkami. Starších už vieme zabaviť aj slovnými hrami. Osvedčilo sa nám cestovať v noci, lebo deti väčšinu cesty prespia.
#2
Na prvé dovolenky som brávala veľa vecí, teraz preferujem minimalistické balenie. Hlavné sú doklady, fotoaparát a nabíjačka Oblečenia veľa neberiem, lekárničku som tiež rázne redukovala na lieky od teploty, gél na štípance, náplasti, obväz a probiotiká. Deti si neberú mobil ani tablet - čas na dovolenke trávime inak a zmysluplne.

Zuzana Hrončáková, zivotsdetminekonci.sk
#1
Na ceste autom sú to prestávky. Jedna „veľká obedná“ na nejakom peknom mieste (kde ideálne aj varia :)) a potom zopár menších podľa potreby. Pri cestovaní lietadlom je pre našu dcérku hlavným rozptýlením samotné letisko.
Počas cesty jej ponúkame drobné jedlo, knižky, kresliacu tabuľku, detskú hudbu a v najhoršom prípade tablet. No nejednu situáciu pri cestovaní už vyriešil aj obyčajný balón :) Prispôsobenie cesty deťom, spomalenie tempa a výletnícka nálada – toto sú najväčšie triky.
#2
Pre menšie deti určite zbaliť nosič aj kočík (ideálne buginu). Okrem vlhčených utierok sa oplatí mať v taške aj mikroténové sáčky (na rôznorodý odpad vznikajúci po ceste :)). Zipsovacie sáčky zase dobre poslúžia na prehľadné zbalenie osvedčených liekov, drogérie či dokladov.
Pri sebe vždy máme aj bavlnenú plienku, pretože je 3v1 – poistná prikrývka, utierka či tienidlo. Odporúčame tiež ubytovanie s práčkou, stačí zbaliť o polovicu menej oblečenia. Tajný tip od nás sú rýchloschnúce uteráky – nezaberajú veľa miesta v plážovej taške a sú stále k dispozícii.
