SME

Najlepšie tipy slovenských blogerov, ako cestovať s deťmi

Prinášame praktické rady slovenských blogeriek a blogerov, ako cestovať s deťmi.

(Zdroj: Benjamin Carlson, www.unsplash.com)

Cestovanie s deťmi dá niekedy poriadne zabrať. Potrebujeme zvládnuť náladu detí počas samotného cestovania. Zabaviť ich v nejednej ťažkej chvíli, zvládnuť rôzne nepredvídané situácie a navyše si zachovať dobrú náladu a celkovú pohodu.

Pre rodičov ale všetko začína už pri balení, s ktorým prichádza neistota. Zbalili sme všetko potrebné? Alebo naopak, neberieme zo sebou kopu zbytočností?

Ako teda zvládnuť cestovanie s deťmi v pohode a dobrej nálade? O tipy sme požiadali tých najpovolanejších.

Rodičom, blogerom, sme položili dve zásadné otázky:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

#1: Ako rozptýliť deti počas dlhej cesty? Máte niečo, čo vám zaručene funguje?

#2: Na čo by rodičia nemali zabúdať pri balení? A čo naopak radšej nechať doma?

Lucia Jarábková, mamavie.sk

#1

Na nášho synčeka zaručene platí jedlo, takže na dlhé cesty mu balím nadrobno nakrájané ovocie, piškóty, chrumky a podobné drobnosti, ktoré ho dokážu zabaviť na pomerne dlhý čas. Zároveň pomôžu prekonať tlak pri vzlietaní a pristávaní.

V príručnej batožine nemôže chýbať zopár obľúbených hračiek a jedna nová neopozeraná. Spoločnosť nám vždy robia knihy a keďže náš Luky je malý Picasso nikdy doma nenecháme ani magnetickú tabuľu, na ktorú si počas cestovania rád kreslí.

Náš tip: Zabaľte si so sebou knihy. Nielen pre vašu ratolesť, ale aj pre seba. Ak hľadáte tip, inšpirujte sa recenziami na najlepšie knihy.

#2

Pri cestovaní s deťmi si vopred urobte zoznam potrebných vecí, ktorý vám pri balení pomôže na nič nezabudnúť. Pri malom dieťati odporúčam dostatočné množstvo oblečenia, vlhčené obrúsky, ochranu pred slnkom a do kufra si zbaľte najmä trpezlivosť, dobrú náladu a chuť cestovať. Doma odporúčam nechať veľké plány, očakávania, stres a snahu stihnúť čo najviac. Vybrali ste sa predsa oddychovať, tak si to sami sebe nepokazte.

Silvia, minidiamondblog.com

#1

Pri cestovaní u nás funguje obľúbená kniha, rozprávka, CD s pesničkami, nálepky, pastelky a papier. Všetky tieto veci dcérka obľubuje a dokážu ju zabaviť na dosť dlhú dobu, pritom v batožine nezaberú tak veľa miesta.

#2

Pri cestovaní treba vždy zbaliť aj lieky a pomôcky pri chorobe ako kvapky do nosa, teplomer, odsávačku na soplík, niečo od teploty a bolesti. Ďalej doklady dieťaťa, preukaz poistenca a cestovný pas. Tieto veci balím vždy ako prvé, potom pokračujem oblečením a kozmetikou. Doma nechávam hračky, príliš veľa zbytočnej kozmetiky a zlú náladu alebo obavy z cesty a že by to moje dieťa nezvládlo. Dcérka s nami už stihla navštíviť Anglicko, dva krát Taliansko, Ameriku aj Kanadu takže verte mi, dieťa nie je prekážka. ;)

Marika a Michal Srnánkovci, cestujsdetmi.sk

#1

Výborný tip pre rodičov je kúpiť deťom na cestu novú hračku. Neopozerané a nové hračky zaujmú na dlhšiu dobu. Málo miesta zaberú omaľovánky, alebo čisté papiere, starším deťom krížovky a časopisy. Náš tip je posťahovať do tabletov nové - neopozerané rozprávky,alebo náučné hry.

Rodičia robia pri dlhom cestovaní často chybu v tom, že svoje deti nakŕmia sladkosťami, po ktorých je potrebné vybiť nabitú energiu. Jabĺčko, hrozno, prípadne načistená mrkva chutí každému.

#2

Ak sa rodina chystá do tepla, tak by z nášho pohľadu jednoznačne nemali zabudnúť na kvalitné opaľovacie krémy a kozmetiku po opaľovaní. Rovnako netreba podceniť lieky. Mať vnútornú istotu pri cestovaní je dôležité. Sami nosíme na každú našu cestu kilové balenie liekov, hoci sme ich v skutočnosti nikdy nepotrebovali.

Petra Kalocsay, oliviaonboard.sk

#1

Na naše deti od útleho veku zaručene fungujú pesničky. Hudba hrá občas z CD, ale obe deti zbožňujú hlavne pesničky také ozajstné, keď spievame my rodičia a postupne vekom sa deti pripájajú. Máme už nacvičený celkom dobrý repertoár. Pred pár mesiaci sme začali aj s audio knihami na CD, to zatiaľ tiež super funguje.

#2

Pri deťoch odporúčam nezabudnúť zabaliť vždy náhradné oblečenie. Na viacdňové výlety beriem vždy malú lekárničku so základnými liekmi a doklady. Kdekoľvek za hranice netreba zabúdať na pas pre deti, aj keď prekročíte hranice len o pár kilometrov.

Nenosíme so sebou veľa hračiek, samotné nové prostredie je pre deti oveľa zaujímavejšie ako okukané hračky. No a na minimum balíme aj kozmetiku, jedno tuhé mydlo a šampón pre celú rodinu :-D.

Nina, detinapalube.com

#1

Na dlhé cesty autom u nás zaberajú audiorozprávky a detské pesničky. Nesmie ich však byť priveľa, v rámci zachovania duševného zdravia rodičov :-).

Do lietadla či vlaku so sebou berieme nálepkové knižky, knihy z edície Kúzelné čítanie, malé hry tzv.busy bags. Pre najhoršie chvíle mám v zálohe tablet nabitý obľúbenými rozprávkami. A samozrejme, niečo pod zub pre každého člena posádky.

#2

Doma nechajte strach a stres z cestovania s deťmi ☺. Pozitívne naladenie = polovica úspechu. Netreba baliť zbytočne veľa oblečenia (radšej menej a oprať v ruke – malé detské kúsky uschnú rýchlo) a myslieť aj na to, že mnohé sa dá dokúpiť priamo na mieste (typicky plienky, kozmetika, atď.).

Majka, maminzapisnik.sk

#1

Ako zabaviť deti, to vždy závisí od ich veku. :) Bábätká vedia veľkú časť cesty prespať, väčším deťom do auta nosievame rôzne hry na pozorovanie okolia (typu kto prvý objaví týchto 10 vecí) cestovné bingo, zápisník na zaujímavosti a pod., do lietadla skôr časopisy, nálepkové zošity, pre veľkáčov krížovky. Aj technika vie pomôcť, batožinu nezaťaží mp3 prehrávač s obľúbenými rozprávkami či pesničkami, poprípade využívame tablet a hry v mobile.

#2

Balenie takisto závisí od veku a potrieb konkrétneho dieťaťa. Pri menších treba určite zobrať do príručnej batožiny plienky, vlhčené utierky a jednu sadu oblečenia na prezlečenie. A tiež niečo pod zub. Veľkým stačí minimum oblečenia, adekvátne počasiu. Minimalizmus v balení sa mi vypláca, často ani nepoužijeme všetko, čo sme zobrali. Ak nejazdíme niekde úplne mimo civilizáciu, väčšina vecí sa dá vyriešiť na mieste, keď sa problém vyskytne. Z domu nikdy nenosíme nič extra cenné resp. pre deti dôležité, za čím by v prípade straty alebo poškodenia mohol byť plač.

Mária, chvilkapremamu.sk

#1

Máme štyri deti vo veku 11, 9, 5 a skoro 2 roky. S najmenším sme to zvládli vďaka knižkám s otváracími okienkami, ktoré som kúpila a ukázala mu ich až počas cesty, takže pre neho boli nové a zaujali ho. Hodila sa aj magnetická kresliaca tabuľka a CD s detskými pesničkami. Starších už vieme zabaviť aj slovnými hrami. Osvedčilo sa nám cestovať v noci, lebo deti väčšinu cesty prespia.

#2

Na prvé dovolenky som brávala veľa vecí, teraz preferujem minimalistické balenie. Hlavné sú doklady, fotoaparát a nabíjačka Oblečenia veľa neberiem, lekárničku som tiež rázne redukovala na lieky od teploty, gél na štípance, náplasti, obväz a probiotiká. Deti si neberú mobil ani tablet - čas na dovolenke trávime inak a zmysluplne.

Zuzana Hrončáková, zivotsdetminekonci.sk

#1

Na ceste autom sú to prestávky. Jedna „veľká obedná“ na nejakom peknom mieste (kde ideálne aj varia :)) a potom zopár menších podľa potreby. Pri cestovaní lietadlom je pre našu dcérku hlavným rozptýlením samotné letisko.

Počas cesty jej ponúkame drobné jedlo, knižky, kresliacu tabuľku, detskú hudbu a v najhoršom prípade tablet. No nejednu situáciu pri cestovaní už vyriešil aj obyčajný balón :) Prispôsobenie cesty deťom, spomalenie tempa a výletnícka nálada – toto sú najväčšie triky.

#2

Pre menšie deti určite zbaliť nosič aj kočík (ideálne buginu). Okrem vlhčených utierok sa oplatí mať v taške aj mikroténové sáčky (na rôznorodý odpad vznikajúci po ceste :)). Zipsovacie sáčky zase dobre poslúžia na prehľadné zbalenie osvedčených liekov, drogérie či dokladov.

Pri sebe vždy máme aj bavlnenú plienku, pretože je 3v1 – poistná prikrývka, utierka či tienidlo. Odporúčame tiež ubytovanie s práčkou, stačí zbaliť o polovicu menej oblečenia. Tajný tip od nás sú rýchloschnúce uteráky – nezaberajú veľa miesta v plážovej taške a sú stále k dispozícii.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 731
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 733
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 425
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 366
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 376
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 787
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 307
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 239
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 905
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 67 864
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 098
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 642
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 998
  6. Rado Surovka: Raši dostal padáka 20 454
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 980
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 11 566
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu