SME

Čarovné a romantické Benátky počas karnevalu

Navštíviť Benátky počas svetovo známeho karnevalu je nezabudnuteľný zážitok na celý život.

(Zdroj: www.pixabay.com)

Benátky sú jedným z najkrajších a najromantickejších miest na svete. Historické budovy, romantické gondoly, plaviace sa po nekonečnom množstve vodných kanálov a k tomu fantastická talianska kuchyňa, to je dokonalé vyjadrenie romantiky. Navyše, navštíviť Benátky počas svetovo známeho benátskeho karnevalu, kedy má toto mesto špecifickú slávnostnú atmosféru, je nezabudnuteľný zážitok na celý život. Benátky sú skrátka jedinečné a je to cítiť na každom kroku.

Mesto počas karnevalu

Veľa turistov sa do Benátok vyberie práve v čase konania karnevalu. Je to obrovské lákadlo pre mnohých ľudí a vedia to aj domáci. Práve v tomto čase preto ceny za ubytovanie a služby stúpajú. Hľadať si hotel priamo v Benátkach môže byť teda trochu problematické. Avšak tento problém má veľmi jednoduché riešenie, a tým je ubytovať sa v časti Mestre.

Benátky a Mestre spája most, po ktorom premáva okrem automobilovej aj železničná doprava. Cesta z vlakovej stanice Venezia Mestre do stanice Venezia Santa Lucia, ktorá sa nachádza v historickom centre Benátok, trvá desať minút. Mnoho turistov volí túto variantu aj mimo karnevalu, pretože ceny v Mestre sú stále o dosť nižšie ako priamo v Benátkach.

Doprava v Benátkach

Po Benátkach sa môžete túlať pešo, alebo využiť miestnu mestskú hromadnú dopravu, v podobe lodnej dopravy. Vaporetto, ako sa tieto motorové lode volajú, sa plavia po hlavnom dopravnom kanáli Canal Grande. Je dlhý asi 4 km a vlní sa ako stuha priamo centrom celého mesta. Okrem MHD si môžete vybrať aj lodný taxík.

Špecifickou možnosťou dopravy v Benátkch je aj plavba gondolou. Gondoly sú neodmysliteľnou súčasťou tohto mesta a sú ikonou Benátok. Tieto dlhé, úzke lode sú prispôsobené na plavbu v úzkych benátskych kanáloch. Gondola vás zavedie do rôznych zákutí tohto mesta, kam sa vaporetto nedostane. Voda v benátskych kanáloch je plytká, avšak v určitých častiach roka Benátky trápi fenomén zvaný acqua alta, teda vysoká voda až záplavy.

Všade samé mosty

Benátky sú poprepletané kanálmi a pospájané stovkami mostov. Orientácia v Benátkach je naozajstnou výzvou, pretože na jedno miesto sa môžete dostať rôznymi cestami, mostami, odbočkami. Na budovách však nájdete orientačné tabule, vedúce k hlavným uličkám, námestiam a atrakciám.

Ponad Canal Grande vedú štyri mosty Ponte di Rialto, Ponte dell'Accademia, Ponte degli Scalzi, Ponte della Costituzione. Najznámejším a zároveň najstarším mostom v Benátkach je most Ponte di Rialto. Na svojom mieste stojí od roku 1591 a patrí k hlavným benátskym atrakciám. Most Rialto je ďalšou ikonou Benátok. Je to aj známe miesto, kde sa ľudia schádzajú a stretávajú a často aj posedávajú na jeho schodoch.

Čo musíte v Benátkach vidieť

Medzi hlavné atrakcie, ktoré v Benátkach musíte navštíviť, patrí Námestie svätého Marka, po taliansky Piazza San Marco. Je to hlavné námestie v Benátkach a je centrom verejného diania nie len počas karnevalu, ale aj počas celého roka. Ak nie je práve plné ľudí, tak je plné holubov. Na tomto námestí sa nachádza Bazilika svätého Marka, ktorá patrí medzi najviac navštevované budovy v Benátkach. Jej postavenie trvalo takmer 800 rokov. Interiér Baziliky sv. Marka je naozaj úchvatný, najmä zlatá mozaika na strope budovy.

Hneď vedľa baziliky sa nachádza benátsky orloj. Ďalšou dominantom na Námestí sv. Marka je takmer sto metrov vysoká veža so zvonicou, Kampanila. Kedysi fungovala aj ako maják a jej zvony oznamovali dôležité udalosti. Momentálne je prístupná turistom a zhora je úžasný výhľad na mesto.

Na námestí sa nachádza aj ďalšia zaujímavá atrakcia Benátok, Dóžov palác. Kedysi bol sídlom Benátskej republiky a dóžov, vládcov Benátok. Bol aj sídlom súdneho dvora a najvyšších úradov Benátskej republiky. Nachádzalo sa v ňom aj väzenie, kde bol uväznený Giordano Bruno alebo aj Casanova. Väzenie bolo neskôr presunuté z Dóžovho paláca do samostatnej budovy. Spájal ich Most nárekov, resp. Most vzdychov. Pomenovanie dostal podľa zvukov, vzdychov väzňov, ktorí po ňom kráčali, keď strácali slobodu. Dodnes patrí takisto k najnavštevovanejším atrakciám Benátok.

Aj túlanie sa uličkami je zážitok

Benátky sú od roku 1987 zapísané v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Okrem hlavných atrakcií na Námestí sv. Marka a mosta Rialto je zážitkom už len samotné prechádzanie sa úzkymi uličkami a samozrejme mostami. Toto mesto má neopakovateľnú atmosféru hociktorý deň v roku, nie len počas karnevalu. Loďky, zaparkované pred vchodom do domu, prádlo, sušiace na šnúrach, visiacich nad kanálmi medzi domami… to sú veci, ktoré pravdepodobne nikde inde neuvidíte.

Benátsky karneval - bez kostýmu ani na krok

História benátskeho karnevalu siaha až do 11. storočia. Obliekanie sa do kostýmov a nosenie masiek slúžilo ako záruka anonymity a všetci obyvatelia Benátok sa tak mohli počas karnevalu zabávať rovnako, bez ohľadu na spoločenské postavenie. Benátsky karneval je naznámejší a najobľúbenejší v celej Európe a tradícia obliekania okázalých kostýmov a masiek pretrváva dodnes.

Benátsky karneval trvá približne dva týždne. V historických palácoch sa konajú honosné maškarné plesy a v uliciach sprievody masiek, koncerty a ohňostroje. Atmosférou karnevalu sa nechajú strhnúť úplne všetci, nielen domáci obyvatelia Benátok, ale aj turisti, ktorí tam pri tejto príležitosti prichádzajú z celého sveta. Ulice hrajú farbami a všetci ľudia chodia v maskách. Minimálne jednoduchá škraboška na tvári je povinnou výbavou. Ľudia v nich chodia celý deň. Niektorí to však berú úplne vážne a na ich kostýmy sa skrátka nestačíte vynadívať. Kreativite sa naozaj medze nekladú.

Obyčajné škrabošky sa dajú kúpiť takmer všade, aj v stánkoch so suvenírmi. Avšak existujú aj obchody s maskami, ktoré sú naozajstnými umeleckými dielami. Jednu takúto by si mal so sebou odniesť každý návštevník ako jedinečný suvenír.

Počas karnevalu sú Benátky naozaj plné turistov. V uliciach sa tvoria zápchy a môže sa stať, že sa na Námestie San Marco, kde sa koná hlavný program, ani nedostanete. Jednoducho sa nezmestíte. Vytrvalejšie a odhodlanejšie povahy si môžu počkať a vystáť si radu (zápchu v uličke) kým sa pre nich doslova uvoľní miesto na námestí. Aj toto však patrí k celkovej atmosfére a autentickému zážitku z benátskeho karnevalu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 109
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 697
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 677
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 724
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 022
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 177
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 689
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 644
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 764
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 136
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 872
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 140
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu