SME

Južná Morava: Dobré víno, história a prírodné krásy

Pri návšteve južnej Moravy vás čakajú neopakovateľné zážitky spojené s ochutnávaním kvalitného vína, spoznávaním bohatej histórie a prírodných unikátov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mikulov

V tomto moravskom meste obklopenom vinicami nájdete pivnice plné dobrého vína, bohatú históriu, aj krásnu prírodu. Práve okolité vinohrady vám napovedia, že ste v centre mikulovskej vinárskej podoblasti a s vínom sa tu stretnete na každom kroku.

Mesto so zrekonštruovaným historickým centrom priťahuje nielen gurmánov a vinárov, na svoje si prídu aj cyklisti a vyznávači pešej turistiky. V okolí nájdete množstvo cyklistických trás a turistických chodníčkov.

Miestna oblasť CHKO Pálava sa dokonca dostala na zoznam prírodných rezervácií pod záštitou UNESCO. Dominantou mesta je barokový zámok, týčiaci sa nad mestom. V jeho útrobách na vás čakajú expozície "Od gotiky po empír", ktorá vás prevedie od obdobia gotiky až po začiatok 19. storočia, expozícia "Víno naprieč storočiami", kde sa návštevník dozvie o histórii pestovania vínnej révy a výroby vína.

SkryťVypnúť reklamu

Nájdete tu obrazovú galériu rodu Dietrichstein, ktorý zámok vlastnil, zámockú knižnicu a obrí sud z roku 1643 s objemom viac ako tisíc hektolitrov a hmotnosťou 26 ton. Do dejín mesta sa zapísal najmä olomoucký biskup, kardinál František Dietrichstein, ktorý si z mesta spravil svoje sídlo a zveľadil ho.

Keď v roku 1622, keď sa skončila morová epidémia, nechal kardinál postaviť na kopci Tanzberg, týčiacom sa nad mestom, kaplnku sv. Šebastiána. Miestu sa odvtedy hovorí Svatý kopeček a z mesta sem vedie ranobaroková krížová cesta.

V meste môžete navštíviť v bývalom kostole sv. Anny na hlavnom mikulovskom námestí aj hrobku rodiny Dietrichstein, v ktorej je uložených 45 rakiev s pozostatkami príslušníkov rodu z rokov 1617 až 1852.

Mikulov bol po viac ako štyri storočia aj významným centrom moravských Židov. Pri prechádzke mestom preto určite navštívte aj tamojšiu židovskú synagógu z roku 1550, ktorej dnešná baroková podoba pochádza v roku 1720. Významná je predovšetkým tým, že prezentuje jedinú synagógu poľského typu v Českej republike. Jej impozantný vnútorný priestor tvorí štvorica kupol, ktoré nesú štyri piliere uprostred haly. Interiér hlavnej modlitebnej sály je bohato vyzdobený štukami a kartušami.

SkryťVypnúť reklamu

Sonberk

Návšteva mikulovského regiónu sa nezaobíde bez vína, na návštevu a posedenie láka množstvo vínnych pivníc, a vinární. Gastronomické zážitky čakajú aj za mestom, napríklad vo vinárskom dome Sonberk, s nádherným výhľadom na Pálavu. Stavba vinárstva bola navrhnutá architektom Josefom Pleskotom a je prvou stavbou na Morave, ktorá je vsadená priamo uprostred vinohradu. Už v roku 1522 boli vína z tejto vinice dodávané na Pražský hrad, na slávnostné tabule uhorských kráľov a Habsburgovcov do Viedne.

Sonberský vinohrad sa rozprestiera na ploche viac ako 40 hektárov a obklopuje budovu vinárstva na úpätí vrchu Slunečná, od ktorého je odvodený tiež názov vinárstva. V jeho ponuke nájdete suché ľahké vína pre bežný deň, ale aj pre sviatočné príležitosti.

SkryťVypnúť reklamu

Vinárstvo pestuje najmä biele vína, ako Tramín, Rizling rýnsky, Pálavu, ktoré sú vysoko oceňované aj na medzinárodných súťažiach. V sezóne od apríla do októbra tu môžete zavítať od pondelka do soboty od 10 do 17 hod., prípadne si dohodnúť aj individuálne degustácie mimo otváraciu dobu.

Cesta do praveku

Severne od Mikulova v obci Pavlov sa môžete vydať po stopách dávnych lovcov mamutov. Nachádza sa tu archeopark pripomínajúci jaskyňu lovcov, ktorí žili v okolí Pavlova pred viac ako 30 tisíc rokmi. Originálna stavba, ktorá bola v roku 2016 ocenená ako stavba roka, je zapustená do zeme a návštevník sa v nej vydá proti prúdu času až k nálezom starým viac ako 25 tisíc rokov.

Expozícia na ploche 500 metrov štvorcových kombinuje moderné audiovizuálne technológie s klasickými vitrínami. Prezentovaná je tu nielen história výskumov v podobe dobových fotografií a dokumentov, ale predovšetkým samotný materiálny a duchovný svet vtedajších ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Pozornosť je zameraná na témy ako lov, každodenný život na pravekom sídlisku, umenie a rituály, pochovávanie a mágia. Charizmu celého miesta umocňuje svetlo, ktoré preniká cez vežičky z bieleho betónu vystupujúce na povrch. Najväčším lákadlom je experimentálna archeológia, v expozíciách uvidíte kosti mamutov a ďalšie nálezy z okolia Pavlova a neďalekých Dolných Věstoníc. Neďaleko múzea sa našla jedna z najstarších sôch na svete, Věstonická venuša, ktorej kópiu nájdete v múzeu.

Znojmo

Jedinečné mesto na juhu Moravy je známe nielen svojím krásnym historickým centrom a pamiatkami, ale znojemskou vinárskou oblasťou. Dominantou mesta je takmer 70 metrov vysoká Radničná veža, ktorá je ideálnym východiskovým bodom pre prehliadku Znojma. Po vyšliapaní 162 schodov budete mať dokonalý výhľad na celé mesto.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem pohľadu na mesto z vtáčej perspektívy, sa oplatí vybrať aj pod povrch mesta, do známeho znojemského podzemia, jedného z najrozsiahlejších podzemných labyrintov v strednej Európe. Dosahuje celkovú dĺžku zhruba 27 kilometrov, vám však bude stačiť na jeho spoznanie niektorá z kratších prehliadkových trás. Celoročne otvorené podzemie s teplotou zhuba 12 °C ponúka viacero prehliadkových okruhov.

Pri prehliadke Znojma určite nevynechajte návštevu najstaršej pamiatky mesta - Rotundy Panny Marie a sv. Kataríny a Loucký kláštor, ktorý bol kedysi centrom jedného z najvýznamnejších opátstiev Moravy. Po zrušení kláštorov v roku 1784 bol využívaný ako vojenská nemocnica a kasárne. Dnes sa obrovský pustnúci kláštorný komplex využíva len z malej časti. Nájdete tu návštevnícke centrum, obrazovú galériu, debnárske a vinárske múzeum a predajňu znojemských vín.

SkryťVypnúť reklamu

Najmenší národný park

Znojmo je východnou vstupnou bránou do Národného parku Podyjí, ktorý je najmenším národným parkom v Českej republike. Rozprestiera sa na moravsko - rakúskom pohraničí, na ploche zhruba 63 km2. Od roku 2000 vytvára spoločne s rakúskym Nationalpark Thayatal širší cezhraničný región s najvyšším stupňom ochrany prírody. Osou bilaterálneho národného parku je meandrujúci kaňon rieky Dyje.

Vznikom železnej opony po roku 1948 sa z celej oblasti stalo ľudoprázdne hraničné pásmo, čo viedlo k postupnému navodeniu autentického prírodného prostredia. Uprostred parkov leží rakúska obec Hardegg s jednou z najstarších hradných pevností v Podyjí.

Do Hardeggu sa dostanete pešo, alebo na bicykli z moravskej obce Čížov, kde na vás čaká pamiatka na niekdajšiu železnú oponu. Nájdete tu niekoľko sto metrov dlhý zachovaný plot z ostnatých drôtov a strážnou vežou, z ktorej pohraničníci sledovali okolie. Národný park je prístupný po značených turistických chodníkoch a cyklotrasách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 095
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 747
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 555
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 105
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 140
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 453
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 628
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 311
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 118
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 719
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  5. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu