SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Arabská rozprávka aj dokonalý oddych v Ománe (Cestopis)

Ak vás zlákalo volanie Orientu a neviete kam sa vybrať, čakajú na vás štyri písmenká. Omán.

Muskat - promenáda v Mutrahu.Muskat - promenáda v Mutrahu. (Zdroj: Tomáš Kubuš)

Cestopisy čitateľov. Prečítajte si cestopisy od čitateľov a blogerov, zverejňujeme ich v ich pôvodnej forme len s drobnými jazykovými úpravami.

Arabská exotika s krásnymi ománskymi plážami, unikátnou zmesou kultúr, bazárov s vôňou kadidla a skvelého jedla. V Ománe sa mieša niekoľko krajín.

Omán ležiaci na brehu Indického oceánu bol dlhé desaťročia mimo záujmu turizmu a len ojedinele sa v ňom niekto zastavil. Dnes sa situácia obrátila a táto krásna arabská krajina zažíva boom. Svojej popularite vďačí nielen za exotické kulisy a čaro nepoznaných miest, ale aj bezpečnosti, pretože sa o nej hovorí ako o najbezpečnejšej arabskej krajine sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Koho omrzel Egypt či Tunisko a hľadá alternatívu, toho si Omán dokonale podmaní. A ako bonus pomôže aj informácia, že vízum vôbec nie je potrebné riešiť dopredu a všetko vybavíte priamo na letisku. Ešte váhate?

Omán: Krajina prekvapení

Krajina, ktorej už od roku 1970 vládne sultán Qaboos je plná prekvapení. Má obrovskú výhodu v tom, že človek si ju často ani nedokáže predstaviť. Pôsobí ako arabská rozprávka Tisíc a jednej noci a tak netrvá dlho, aby sa tu človek cítil dobre.

Kým Dubaj je pre mnohých akýmsi umelým svetom plným mrakodrapov, Omán je jeho pravý opak. Po krajine sa rozliali stredoveké pevnosti, údolia vyplnili oázy plné paliem, sem tam sa objavia tradičné mestečká či dediny so svojimi trhoviskami, na pláži stretnete korytnačky a všetko bude úplne iné ako svet, ktorý ste dosiaľ poznali.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryté zátoky sa striedajú so skalnatými, ostrými kopcami a zelené údolia plné kvetov kontrastujú s nehostinnou krajinou. Stačí spraviť krok do pootvorenej brány Orientu a cesta snov sa môže začať.

Omán: Krajina kadidla

Z Muskatu, hlavného mesta Ománskeho sultanátu, človek nebude mať pocit veľkomesta, hoci v ňom žije viac než milión obyvateľov. Všetko je upravené, široké cesty vedú do samotného centra a keď sa stratia obytné štvrte objaví sa zátoka okolo ktorej sa rozlieva život.

Štvrť Mutrah je azda najpríťažlivejšou časťou hlavného mesta. Ráno si môžete privstať, aby ste sa prešli nezabudnuteľným rybacím trhom, kde natrafíte pokojne aj na žraloky, ktoré patria medzi miestnu pochúťku. Naraňajkovať sa môžete v malom bistre, pri čom si môžete vychutnať indikcý čaj s mliekom. Vedľa vás sa bude v zátoke pohupovať niekoľko desiatok lodí a o pár chvíľ sa ocitnete vo svete kadidla.

Skryť Vypnúť reklamu

To najkvalitnejšie pochádza práve z ománskeho Dofaru ležiaceho na západe krajiny. Kedysi tadiaľto viedli kadidlové cesty a malé guľôčky vzácnej živice z kadidlovníka sa vyvažovali zlatom. Dnes zostalo kadidlo symbolom Ománu a jeho vôňa vás tu bude prenasledovať na každom kroku. Môžete si z neho kúpiť kúsoček, ale pokojne aj kilogram. Obchodníci ho radi predvedú, zapália uhlíky, dajú ich to zdobenej mištičky, položia na ne kadidlo a to odrazu rozvonia celú ulicu.

Omán: Krajina histórie

Krása Muskatu nie je ukrytá len v bazárových uličkách, ale aj na nábreží, ktoré vedie do starého mesta. Kým Mutrah je plný života, tu sú koncentrované najdôležitejšie pamiatky. Nájdete tu závan zabudnutého Ománu z doby, kedy sem prichádzali Portugalci pri svojom dobývaní Indického oceánu a východného sveta. Ich pevnosti Al-Miraní a Al-Džalalí ešte dodnes strážia prírodnú zátoku.

Skryť Vypnúť reklamu

Len pár krokov odtiaľto leží rozprávkový palác súčasného sultána Qaboosa. Všetko naokolo je perfektne upravené a návštevníkovi len mysľou prebehne aký luxus sa ukrýva vo vnútri za futuristickou budovou. Vybehnite na vyhliadku a starý Muskat máte ako na dlani. Je krásne ako sa dokázali pohrať s krajinou, pretože to vyzerá akoby boli typické biele domy len porozhadzované pomedzi vyčnievajúce skaly.

Omán: Krajina chutí

Omán nie je len rajom pre ľudí hľadajúcich oddych, ale aj pre gurmánov. Svojou polohou sudičky Ománu predurčili, že bude križovatkou ciest a tak sa tu dodnes prelínajú arabské, perzské, indické či africké vplyvy.

Typické ománske reštaurácie nájdete v každom väčšom meste a mnohé z nich sú vyskladané z orientálnych detailov. V jedálničku dominujú ryby a jahňacie či kuracie mäso. Miestni vám odporučia tradičné jedlo zvané Kabsa, zmes ryže, dusenej zeleniny s mäsom a zvláštny podtón dajú jedlu koreniny ako kardamón, šafran, škorica či muškátový oriešok.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak ste neochutnali žraloka, ste na správnom mieste. Pripravia ho tu tak, ako sa miešali vplyvy jednotlivých kuchýň. Výborne bude chutiť v kari omáčke. Sadnite si na zem ako Ománci a jedzte pravou rukou z veľkej misy, ktorá pred vami pristane.

Národným nápojom je káva s kardamónom a po jedle je neodmysliteľnou bodkou. Dezert? Bez neho by sa Ománci a ani Arabi nezaobišli. Tým najzaujímavejším je miestna chalva. Je iná ako poznáte z Turecka či severnej Afriky. Táto pripomína puding zmiešaný so želé a napokon ju ozdobia orieškami.

Pouličné jedlo Ománci veľmi nevyhľadávajú, ale vy ho objavíte vďaka domácim Indom, Egypťanom či Bangládešanom. Stačí sa nadýchnuť vône a o zvyšok sa už postarajú kuchári. Grilovaná ryba alebo masala dosa? To všetko tu čaká.

Skryť Vypnúť reklamu

Omán: Krajina pevností

Ak by niekto chcel zažiť aj ománske dobrodružstvo a vydať sa po stopách starých pevností, nie je to žiaden problém. Omán je známy pre svoje stredoveké monumenty roztrúsené po krajine. Tou najznámejšou je niekdajšia oáza Nizwa s obrovskou pevnosťou v centre mesta. Vstup do nej strážia delá a jej veža ponúka nádherný výhľad na okolie s horami Jebel Achdar, ktoré sú bohaté na granátové jablká, vlašské orechy či marhule.

Najfotogenickejšou pevnosťou je Bahla ležiaca hodinku jazdy od Nizwy. Mesto preslávila zaujímavá keramika, ale aj obávaná čierna mágia. Dnes je pevnosť pod patronátom UNESCO. Dlho sa na ňu budete z krásnej vyhliadky pozerať, pred tým než vás pohltia jej útroby.

Kto predsa len hľadá niečo viac, niečo mimo bežnej trasy, tak toho privíta s otvorenou náručou pevnosť Nakhal. Leží 120 kilometrov od Muskatu, ale ak nemáte auto s verejnou dopravou nepočítajte. S ňou je v Ománe celkom problém. Nakhal zažil v posledných rokoch svojich päť minút slávy, keď sa práve v jeho pevnosti zastavil aj britský princ Charles na svojej návšteve Ománu. Bude celá vaša. Len váš tieň, okolité hory, nekonečné oázy a slnko nad hlavou.

Skryť Vypnúť reklamu

Omán: Krajina nádherných pláží

Omán sa čoraz častejšie profiluje ako krajina s nádherným morom. Krajina má fantastických 3100 kilometrov pobrežia. Mnohí chodia za morom do Dubaja, no uveríte, že Omán ho má ešte príťažlivejšie?

Už aj neďaleko Muskatu nájdete stáť moderné rezorty s vlastnými plážami, ktoré farbou morskej vody sem tam pripomenú Karibik. Indický oceán je v tomto takmer neprekonateľný. Pláže Al-Bustan aj Qurm patria medzi najvyhľadávanejšie. Krása ománskych pláži tkvie aj v tom, že sú dokonale neznáme. Veď si len spomeňte či ste niekedy počuli o Tiwi alebo Mughsayal.

Prídete sem a kilometre široko ďaleko okolo vás nikto nie je. Občasné palmy, morské vlny, tyrkysová voda a neskutočný pokoj, ktorý bude vo vás doznievať ešte niekoľko mesiacov po návrate domov.

Skryť Vypnúť reklamu

Omán: Krajina tradícii

V Ománe si nemožno nevšimnúť, ako táto krajina dbá o svoje zaujímavé tradície. Ománski muži tu nosia snehobiele dišdaše, dlhé odevy padajúce až po členky a na hlavách sa im objavia čiapočky zdobené vyšívaním zvané kumma. Ako pred sto, dvesto rokmi. Hovorí sa, že každému mužovi by mala kummu ozdobiť vlastná žena a v tradičnejších oblastiach sa tak dodnes deje.

Ženy majú zahalené vlasy a dokonca v niektorých častiach krajiny nosia na tvárí aj „vtáčie masky“. Podobné sa objavujú v oblasti Perzského zálivu a človek tak pri pohľade na ne vie, odkiaľ žena pochádza. Vznikli ako ochrana tváre pred prachom, pieskom a slnkom a ománske ženy ich často hrdo nosia dodnes. Móda pokročila aj v tomto prípade a už dokonca vtáčie masky nájdete v mnohých farbách či dizajnoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Neodmysliteľnou súčasťou ománskeho muža je aj dýka chandžár. Boli doby, kedy bez nej muž nevyšiel zo svojho domu a hoci sa v mestách vytratili, mimo nich sa s dýkou stále stretnete. Je to symbol, ktorý nájdete na ománskej vlajke, minciach, bankovkách či v štátnom znaku.

Omán: Krajina korytnačiek

Zaujímavú návštevu sľubuje východ krajiny v oblasti mesta Sur. Sur je typické rybárske mestečko, ale neďaleko od neho nájdete Ras al-Hadd alebo Ras al-Jinz, ktoré svoje osudy preplietli s morskými korytnačkami.

Kto túži zažiť v Ománe kus nefalšovanej prírody, ten musí prísť sem. Ročne sa tu zastaví až 20 000 korytnačiek, aby práve na tomto kúsku sultanátu položili svoje vajcia a vrátili sa nazad do oceánu.

Spomedzi všetkých druhov tu vyniká Kareta obrovská, ale objaví sa aj vzácnejšia Kareta pravá. Tento prírodný fenomén sem prichádzajú sledovať ľudia a vy môžete byť za pár eur medzi nimi. Omán to nehrá na strunu masového turizmu, tak je lepšie nahlásiť sa sem vopred. Sledovať ako maličké korytnačky vtláčajú do piesku svoje prvé, nemotorné kroky a vzápätí miznú do vody je zážitok na celý život. Čakali by ste pred cestou, že práve tu v Ománe takéto niečo zažijete?

Skryť Vypnúť reklamu

To, aká je Omán skladačka niekoľkých svetov, si človek zamiluje. Každý si vie vybrať ten svoj svet, ktorý ho očarí a ktorý mu Omán ukáže ako jednu z najzaujímavejších krajín sveta.

Večer, kráčajúc promenádou v Mutrahu, sa tu zíde celý svet. Indickí chlapi popíjajú čas, Pakistanci jedia svoje tradičné biriyani, ženy zo Srí Lanky prehrabujú šatky v miestnom bazáre, Egypťania grilujú ryby, partia Ománcov v bielych dišdašách s tmavými okuliarmi sa hlasno zhovárajú pri vodnej fajke, Iránci čistia svoje lode, hŕstka turistov popíja kokosový orech a medzi všetkých sa opäť vznáša vôňa kadidla.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 2. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 3. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 4. Odpady nad zlato
 5. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 7. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 8. Znalec slovenského brandy
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 1. SodaStream má viac ako 700 predajcov, očakáva ďalší rast
 2. Nová udržateľná značka kávy, ktorá dodá energiu na cesty
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Odpady nad zlato
 6. Schneider Electric má podporiť VELUX v uhlíkovej neutralite
 7. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 8. Znalec slovenského brandy
 9. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 10. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 164
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 389
 3. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 325
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 3 632
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 594
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 992
 7. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 2 829
 8. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 531
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 212
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 208
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 16. - Kto objavil Antarktídu - Bransfield, Bellingshausen alebo Palmer?
 2. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne
 3. Alžbeta Szomolaiová: Zo Stratenej na Havraniu skalu
 4. Blanka Ulaherová: Sobota v údolí Wachau - od Richarda Levie srdce až po šnicľu v žemli
 5. Martin Majzlan: Kirgizsko - Z konského sedla až po pláže Issyk-Kul
 6. Vladimír Benčík: Hanoj – s blížiacimi sa sviatkami lunárneho Nového roku je čoraz veselší a exotickejší
 7. Iveta Bakitová: Poďte so mnou spoznávať známe aj menej známe miesta Talianska
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 14. - Desať zaujímavostí o Antarktíde 2/3
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 24 622
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 706
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 901
 4. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 660
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 041
 6. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 363
 7. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 5 344
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 728
Skryť Zatvoriť reklamu