BRATISLAVA. Ak si predstavíte múzeum, kvôli ktorému sú ľudia ochotní cestovať tisícky kilometrov, zrejme sa vám vybavia vážne a prestížne inštitúcie ako parížsky Louvre, Tate Modern v Londýne, alebo madridské Prado.
Na svete pritom existuje množstvo bizarných múzeí, ktoré ponúkajú diametrálne odlišný zážitok. Či už ide o ich netradičnú architektúru, umiestnenie, alebo výber exponátov.
Múzeum miniatúr v Prahe
Vo svete, ktorý súťaží v megalománii, sa Praha vybrala opačným smerom. Vytvorili múzeum, kde sa návštevník nezaobíde bez zväčšovacieho skla, šošovky alebo mikroskopu.
Prehliadnuť si možno Otčenáš napísaný na vlase, karavánu tiav v oku ihly, Eiffelovu vežu s výškou 3,2 milimetra, portrét Čechova na polovici makového zrnka. medzi obľúbené exponáty patrí aj podkutá blcha.
Islandské falologické múzeum

Pri návšteve netradičného múzea v Reykjavíku sa návštevníkom naskytá pohľad na takmer tristo penisov rôznych cicavcov. Najväčší exponát s dĺžkou 170 centimetrov patrí vorvaňovi tuponosému a najmenší, dvojmilimetrový, pochádza zo škrečka.
Múzeum vystavuje aj umelecké predmety, ako tienidlá na lampy zhotovené z býčích mieškov, jelenie penisy premenené na vychádzkové palice alebo drevené falusy, ktoré vyrezáva sám majiteľ.
O múzeu vznikol už aj dokument s názvom The Final Member.
Múzeum Sira Johna Soanea

Londýnsky domov neoklasického architekta Johna Soanea ponúka skutočne intenzívny zážitok. Je natoľko preplnené modelmi, skicami, maľbami a starožitnosťami, že priam bombardujú zmysly návštevníka.
Z kapacitných dôvodov môže expozíciu naraz sledovať maximálne 90 ľudí. Na prehliadku fascinujúcej zbierky pri jemnom osvetlení sa zvyčajne stoja dlhé rady.

Podmorské múzeum pri Cancúne (MUSA)

Do mexického múzea sa musíte ponoriť. Museo Subacuatico de Arte ponorilo sochy do jedného z najčistejších vodných telies na svete - mexického národného námorného parku v Karibiku.
Návštevníci tejto galérie môžu v hĺbke do šiestich metrov pod hladinou nájsť viac ako štyristo sôch.
Navyše, všetky sochy sú vyrobené zo špeciálnych materiálov, aby sa z atrakcie postupne mohol stať koralový útes.
Múzeum rozpadnutých vzťahov

Väčšina ľudí chce na zlomené srdce a neúspešné vzťahy zabudnúť. Múzeum rozpadnutých vzťahov v chorvátskom Záhrebe sa namiesto do prepadliska dejín rozhodlo dať kolektívny neúspech v láske na obdiv.
Z bolestnej intímnej životnej skúsenosti sa prostredníctvom múzea stáva legitímna súčasť histórie ľudstva.
Exponáty zahŕňajú videokomunikáciu, spovede, či predmety plné romantických spomienok. Vystavujú dokonca aj sekeru, ktorou sklamaná žena rozsekala nábytok bývalého partnera. Múzeum naďalej ponúka možnosť prispieť do zbierky vlastným príbehom.