Na zaslúženej dovolenke sa plošticami nechcete zaoberať. Aj keď neprenášajú choroby, v lepšom prípade zanechajú „iba“ nepríjemné svrbivé uhryznutia.
O niečo horší je scenár, keď sa zároveň budete ihneď musieť zbaviť všetkého vášho dovolenkového oblečenia a batožiny. A najhoršom v prípade vás po dovolenke čaká vyčerpávajúci súboj o vlastnú domácnosť.
Bez ohľadu na osobnú hygienu a poriadkumilovnosť, ploštice si možno priniesť domov z dovolenky, služobnej cesty, ale aj z cesty vlakom či metrom.
Ako vyzerá ploštica?
Ploštice môžu byť aj v kvalitných hoteloch. Malé tmavé parazity sa ukrývajú pod nábytkom alebo v tmavých rohoch hotelovej či hostelovej izby. Skôr, než začnete pátranie, mali by ste si ujasniť čo hľadáte.
Existujú webové stránky a aplikácie, kam cestovatelia nahlasujú problematické hotely. Aj keby ste miesto svojej rezervácie objavili na mape, netreba hneď podľahnúť panike. Väčšina ľudí nedokáže plošticu rozlíšiť od iného hmyzu. Potvrdzuje to štúdia na dvoch tisícoch cestovateľov, ktorú zverejnil časopis American Entomologist.
Obrys ploštice dokázalo popri inom hmyze rozlíšiť iba 35 percent obchodných cestujúcich a len 28 percent turistov. Napriek tomu viac než polovica opýtaných tvrdí, že ak by v hoteli našli plošticu, nemenili by len izbu, ale celý hotel.

Kde a ako v izbe hľadať ploštice
Izbu si prehliadnite hneď, ako do nej vkročíte, nevybaľujte sa a rozhodne si kufor neukladajte na posteľ. Batožinu uložte na tvrdý povrch alebo do kúpeľne. Zbystrite pozornosť, ak v izbe cítite zatuchnutý, horký až horkokyslý zápach.
Väčšina ploštíc sa nachádza v okruhu 2,5 metra od lôžka. Ploštice sa cez deň ukrývajú, vychádzajú v noci, aby sa nepozorovane nakŕmili ľudskou krvou. Bez jedla dokážu prežiť až rok.

Prehliadku izby treba začať matracom. Opatrne z postele odstráňte pokrývku a plachtu, preskúmajte švy a záhyby matraca, ale aj pružiny a rám postele. Dospelé ploštice sú veľké asi ako jablčná kôstka, v skorých štádiách vývoja ju voľným okom nevidieť. Mladé ploštice sa v priebehu dospievania niekoľkokrát zvliekajú, hľadajte ich pancieriky, ako aj vajíčka.
Ploštice spoznáte aj podľa trusu. Ak nenájdete samotné ploštice, hľadajte malé tmavé (tmavohnedé alebo hnedočervené) bodky. Prejdite po nich vlhkou vreckovkou, handričkou alebo pijakom a pokiaľ sa rozpijú na červenohnedé krvavé škvrny, ide o ploštice.

Okrem lôžka sa ploštice môžu vyskytovať:
- V štrbinách a prasklinách nábytku, najmä nočného stolíka,
- za uvoľnenou či natrhnutou tapetou,
- za obrazmi a nástennými hodinami,
- v závesoch a tienidlách lámp,
- v štrbinách drevenej podlahy,
- v stojanoch na kufre,
- pod kobercami a rohožami,
- v záhyboch čalúnenia stoličiek a gaučov,
- za lištami na káble, krytmi vypínačov a zásuviek.
Ak objavíte ploštice, ihneď informujte recepciu a žiadajte o novú izbu, ktorá nie je v susedstve pôvodnej.

Ako sa uchrániť pred plošticami
Občas nemáte na celkom výber, prípadne sa vám nepodarí izbu poriadne preskúmať. Alebo ste si, aj napriek prehliadke, ráno objavili na pokožke viacero štípancov, ktoré pripomínajú uštipnutia od komára. Šancu na prenos ploštíc sa môžete pokúsiť znížiť jednoduchými opatreniami.
Neberte si so sebou žiadne hotelové suveníry.
Ak nocujete mimo domova, je dobré si so sebou vziať uzatvárateľnú plastovú tašku na použitú bielizeň. Ploštice priťahuje pach, ktorý po sebe človek zanecháva. Plastová taška môže pomôcť znížiť šancu, že si ploštice prinesiete domov.
Domácnosť sa vám podarí uchrániť aj v prípade, že svoje šatstvo vyperiete ihneď po návrate domov. Ploštice by mala zabiť polhodina v sušičke.
Kufor povysávajte zvonku aj zvnútra, vrecko vysávača vyhoďte do kontajnera. Batožinu pre istotu aspoň dočasne uložte do plastovej nádoby alebo igelitu.
S handrou a horúcou vodou si vyčistite topánky.