SME
Streda, 29. september, 2021 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky

Čierna Hora: Praktický sprievodca na dovolenku

Čierna Hora je malá krajina, kde môžete stráviť dovolenku v horách alebo na pobreží obľúbeného Jadranského mora.

Turistický sprievodca na dovolenku v Čiernej Hore.Turistický sprievodca na dovolenku v Čiernej Hore. (Zdroj: https://www.flickr.com/photos/21078769@N00/)

Čierna Hora svojou rozmanitosťou turistom plne vyváži fakt, že patrí medzi najmenšie krajiny v Európe. Už názov štátu naznačuje, že viac ako polovicu územia predstavujú hory, ktoré sú vysoké a divoké.

Niektoré oblasti sa radia medzi najviac členité terény Európy s priemernou výškou okolo 2 tisíc metrov nad morom. Horské terény postupne ustupujú až prejdú do pomerne úzkej pobrežnej pláne.

Rozvoj turizmu priniesol do krajiny nové impulzy. Dnes sú cesty, kedysi zničené vojnou, znovu obnovené a zrekonštruované. Stavajú sa nové špičkové hotely a zábavné turistické atrakcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Platnou menou v Čiernej Hore je Euro. Bankomaty bežne prijímajú medzinárodné kreditné a debetné karty VISA a Mastercard. Vo všeobecnosti môžete zažiť v Čiernej Hore lacnú dovolenku. Ceny sú nižšie ako na Slovensku, za potraviny ušetríte priemerne až 30%.

Cestovanie a doprava

Čierna Hora má dve medzinárodné letiská. Na obidve sa lieta z Bratislavy, Košíc a Viedne a let trvá približne hodinu.

Priamo na pobrežie môžete priletieť na letisko Tivat pri Kotore. Odtiaľ je blízko do obľúbených letovísk Herceg Novi aj Budvy.

Druhé letisko, v hlavnom meste Čiernej Hory, Podgorica je trochu ďalej od pobrežia, blízko krásneho jazera Skadar. Od Budvy je Podgorica vzdialená približne 70 km, asi 1,5 hodiny cesty autom.

V Čiernej Hore sú dve hlavné železničné trate. Prvá spája Belehrad s prímorským mestečkom Bar, pričom prechádza cez mestá Podgorica, Kolasin, Mojkovac a Bijelo Polje. Druhá železničná trať spája hlavné mesto Podgoricu s druhým najväčším mestom Čiernej Hory Nikšic. Je to nová trať s nádhernými scenériami.

Skryť Vypnúť reklamu

Cestovanie železnicou je pomerne pohodlné a lacné. Z Podgorice sa do Baru odveziete za 2,40€ v 2. triede alebo 3,60€ v 1. triede. Do Nikšicu stojí lístok 2,80€ a 4,20€.

V Čiernej Hore je hustá sieť autobusových liniek, ktoré premávajú často a pravidelne. Väčšina z autobusov nemá klimatizáciu. Kamkoľvek sa rozhodnete v rámci krajiny cestovať, lístok nebude stáť viac ako 15€. Cestovné z Podgorice do letoviska Kotor stojí približne 7€, do Ulcinju 6€. Všeobecne je cestovné do turisticky obľúbených destinácií drahšie asi o dvojnásobok oproti ostatným miestam v krajine.

Prenájom auta je pohodlný spôsob cestovania po krajine, hoci by ste tu diaľnice hľadali márne. Najvyššia povolená rýchlosť je 80 km/h a vďaka hornatému terénu sa rýchlejšie ani jazdiť nedá. V mestách je obmedzená rýchlosť na 50 km/h a v letnej sezóne sú pomerne bežné zápchy na cestách. Auto si možno prenajať na letisku alebo vo väčších mestách a cena sa pohybuje od 40€ na deň.

Skryť Vypnúť reklamu

Skvelé more a pláže Čiernej Hory

Čierna Hora má vynikajúci mix podmienok na skvelú dovolenku pri Stredozemnom mori. Počasie na pobreží je typicky stredomorské. Letné teploty sa zvyčajne držia okolo 30 °C a teplota mora dosahuje v júli 24 °C a v auguste ešte mierne stúpne. V auguste 2015 bola nameraná teplota mora 27 °C, ale priemerne dosahuje 25°C.

Pobrežie je značne členité a nájdete tu množstvo ostrovčekov. Početné zátoky ponúkajú skvelé pláže. Obľube sa tešia vodné športy, zvlášť potápanie. Obdivovať možno naozaj krásny a bohatý podmorský svet.

Pobrežie je dlhé takmer 300 km a asi 70 km predstavujú pláže. Celkom tu môžete navštíviť 117 rôznych pláží, z ktorých každá má svoje lákadlá. Najdlhšou plážou Čiernej Hory je Velika Plaža pri Ulcinje, v južnej časti pobrežia. Meria celkom 13 km. Určite očarí jemným pieskom a vďaka častým vetrom je obľúbenou plážou na surfovanie. Veľkej obľube sa tu teší aj kitesurfing.

Skryť Vypnúť reklamu

Najkrajším úsekom pobrežia je tiahla a členitá zátoka pri Kotore. Zo severnej časti zátoky leží populárne letovisko Herceg Novi a z juhu mesto Kotor.

Pieskové pláže nájdete v letovisku Herceg Novi, Bečiči alebo Budva. Za špeciálnu je považovaná pláž Zlatna Obala asi 2 km od mestečka Sutomore. Miestny hrubý zlatistý piesok má vďaka svojim minerálom liečivé účinky a vyhľadávajú ho ľudia s reumatizmom.

Turisticky významné mestá

Najsevernejším letoviskom Čiernej Hory je Herceg Novi. Toto krásne starobylé mesto sa rozprestiera na pomerne strmom kopci. Smerom na pláž sa tiahnu rôzne uličky a romantické schodiská. Okrem kostolov tu možno obdivovať dve pevnosti. Pevnosť Kanli Kula je dnes letným divadlom pod holým nebom a ponúka nádherný výhľad na záliv. Vstupné do pevnosti je 1€. O niečo vyššie stojí voľne prístupná pevnosť Španjol.

Skryť Vypnúť reklamu

Centrom života je promenáda. Na jej konci je kúpeľné centrum Igalo, preslávené takmer v celej Európe. Miestne bahenné kúpele sú považované za prospešné pri liečbe reumatických, kožných a gynekologických problémov.

Kúsok južnejšie sa nachádza krásne opevnené stredoveké mestečko Kotor. Jeho úzke kamenné uličky sú vtesnané medzi more a dramatické strmé skaly. Nájdete tu živé námestia s množstvom krásnych kostolov. Všade je bohatá ponuka barov a reštaurácií.

Pekný výstup je na skaly nad mestom. Ak zdoláte 1500 krokov do kopca, budete si môcť prezrieť staré opevnenie a užiť si neskutočne krásny výhľad na záliv.

Asi 20 km južnejšie od mesta Kotor sa nachádza ďalšie obľúbené letovisko Budva. Staré centrum mesta sa rozprestiera na malom polostrove a mesto dodnes obkolesujú pozostatky hradieb. Úzke krivoľaké uličky ústia na námestia pri kostoloch. Atrakciou mesta je metská pevnosť zvaná Citadela v južnej časti historického centra. Z prístavu si môžete objednať celodenný výlet loďou do zálivu Kotor. Plavba trvá od 9,00 do 19,00 hodiny so zastávkami v rôznych častiach pobrežia. Cena výletu je približne 25€ na osobu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedľa Budvy sa nachádza malé a tichšie letovisko Bečici s dlhou piesočnou plážou, ktorá je obľúbená u rodín s deťmi. Pre turistov je tu množstvo barov, kaviarní a reštaurácií a známy je aj čulý nočný život.

Južná časť pobrežia v okolí miest Bar a Ulcinj je známa ako Barská riviéra. V samotnom meste Bar objavíte pôsobivú kamennú starú časť mesta s pevnosťou. Tiež sa vám naskytne príležitosť vidieť najstarší olivovník sveta, ktorého vek sa odhaduje na 2000 - 2500 rokov. Smerom na sever od centra mesta je krásna plážová promenáda, ktorá sa tiahne do susedného Šušanju.

Ulcinj je najjužnejšie mesto pobrežia Čiernej Hory. Jeho osobitný pôvab je v úzkych kopcovitých uličkách, ktoré sú prepojené schodiskovými skratkami. Niekedy je ťažké ich nájsť, alebo vyzerajú ako schody do súkromných domov a dvorov. Veľká časť starého mesta bola znižená zemetrasením a dodnes tu zostávajú iba ruiny. Za návštevu stojí zámok Stari Grad s výhľadom na more.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo treba vidieť v Čiernej Hore

Ak budete v Čiernej Hore, určite musíte vidieť Národný park Bigradska Gora. Nachádza sa v centrálnej časti krajiny, medzi riekami Tara a Lim. Je to jeden z posledných nedotknutých lesov v Európe. Vo svojej jedinečnosti ponúka národný park veľkú rôznorodosť jazier, sviežich tokov, lúk a nedotknutý prales. Východiskovým bodom pre návštevu je neďaleký Kolašin.

Jedným z najnápadnejších prírodných prvkov Čiernej Hory je Hora Lovcen s dvomi žulovými vrcholmi. Nachádza sa v Národnom parku Lovcen a je symbolom národnej hrdosti. Na vrchole je kruhová vyhliadková plošina. Turistickým cieľom je aj neďaleké mauzóleum národného básnika a filozova Njegoša. Miesto je dostupné autom až takmer na vrchol, iba posledných 500 m je potrebné prejsť peši. Námaha sa ale oplatí, pri priaznivých podmienkach možno vidieť takmer celú krajinu.

Skryť Vypnúť reklamu

Významným kresťanským pútnickým miestom je kláštor Ostrog vo veľkej skale Ostrosky Greda. Je to architektonicky jedinečná stavba. Celý kláštor bol vytesaný do prírodnej jaskyne v takmer zvislom horskom útese. Na svet sa pozerá iba jedno postavené priečelie.

Kláštor má dva vnútorné jaskynné kostoly zdobené freskami priamo na skalných stenách. Kláštor je často označovaný ako “Balkánska Petra”. Nachádza sa v centrálnej časti Čiernej Hory, z pobrežia je to asi 3 hodiny jazdy. Z letovísk si možno objednať organizovaný výlet za približne 30€ na osobu.

All inclusive dovolenka, hotely a apartmány

Vzhľadom na priaznivé ceny je Čierna Hora ideálna na all inclusive luxusnú dovolenku. K najžiadanejším a najdrahším lokalitám patrí ostrov Sveti Stefan.

Krásnu a luxusnú dovolenku ponúka Kotor. K lacnejším možnostiam s vynikajúcimi podmienkami sa radia letoviská Budva a Herceg Novi.

Skryť Vypnúť reklamu

V tichej rodinnej lokalite Bečici odporúčame vyskúšať Hotel Bella Vista 4*, približne 90 m od piesočnej pláže. Populárne rušné letovisko Budva je vzdialené 4,5 km.

V južnej časti pobrežia Čiernej Hory odporúčame vyskúšať Hotel Princess 4*. Nachádza sa v atraktívnej časti letoviska Bar, vedľa pobrežnej promenády na kamienkovej pláži s pozvoľným vstupom do mora.

Pokojnú rodinnú dovolenku na piesočnej pláži môžete prežiť v rodinnom Hoteli Sirena Marta 3* v letovisku Sutomore.

(zdroj: dovolenka.sme.sk)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Proxenta získala ocenenie Developer roka
 2. Ako Dom odborov Istropolis pochoval Berchtoldov palác
 3. Znalec slovenského brandy
 4. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 5. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 6. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 7. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 8. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 9. Slováci prepadli SENCORMÁNII a hľadajú najstarší spotrebič
 10. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 1. Ako Dom odborov Istropolis pochoval Berchtoldov palác
 2. Hľadáte nové príležitosti v kariére? Nájdete ich v obchode
 3. Odomknite si celé SME.sk s predplatným Prémium
 4. U. S. Steel nie je len dymiaci komín
 5. Najviac škôd slovenskí šoféri hlásia v júni
 6. Proxenta získala ocenenie Developer roka
 7. HB Reavis postavil Bratislave novú autobusovú stanicu
 8. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 9. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 10. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 1. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 19 211
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 9 132
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 984
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 177
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 686
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 984
 7. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu 4 704
 8. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 642
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 439
 10. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska 4 261
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Pavel Dvořák: Sú Číňania šťastnejší?
 2. Vladimír Benčík: Vietnam – viete že sa na vietnamskom trhu dá kúpiť láska i šťastie?
 3. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne
 4. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 16. - Kto objavil Antarktídu - Bransfield, Bellingshausen alebo Palmer?
 6. Alžbeta Szomolaiová: Zo Stratenej na Havraniu skalu
 7. Blanka Ulaherová: Sobota v údolí Wachau - od Richarda Levie srdce až po šnicľu v žemli
 8. Martin Majzlan: Kirgizsko - Z konského sedla až po pláže Issyk-Kul
 1. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 15 118
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 7 667
 3. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 851
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 285
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 671
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 5 095
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 598
 8. Peter Chudý: Ako policajný funkcionár zničil stopy na mieste činu (vraždy/samovraždy) alebo v polícii sú stále ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť. 4 053
 1. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
Skryť Zatvoriť reklamu