SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ OBSAH

Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite nezabudnuteľnú dovolenku

Hľadáte na dovolenku vhodný grécky ostrov, ktorý by splnil vaše očakávania? Pozrite si naše tipy na obľúbené aj menej známe grécke ostrovy.

Ktorý grécky ostrov je pre vás vhodný?Ktorý grécky ostrov je pre vás vhodný? (Zdroj: https://www.flickr.com/photos/rzwart/)

Učarovali vám grécke ostrovy a plánujete niektorý z nich navštíviť aj tento rok? Chcete si vybrať niečo osvedčené alebo by ste radšej preskúmali menej navštevovaný ostrov?

Naše tipy na grécke ostrovy vám vo výbere vhodného ostrova na letnú dovolenku pomôžu.

1. Karpathos

Hovorí sa, že práve Karpathos je najkrajším z Dodekanézskych ostrovov. Nachádza sa v južnej časti Egejského mora a od ostatných gréckych ostrovov má odľahlejšiu polohu. Turizmus rozkvitá prevažne na juhu ostrova kde nájdete exotické pláže s jemným pieskom. Hlavne plážam vďačí Karpathos za obľúbenosť u rodín s deťmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Výborné pláže nájdete v letoviskách Pigadia (starší názov pre hlavné mesto Karpathos), Amoopi alebo Arkasa. Centrálna a severná časť ostrova zostáva zatiaľ autentická s typickými gréckymi dedinkami. Krajina je tu brázdená množstvom turistických chodníkov, vďaka ktorým objavíte množstvo nádherných miest.

Last minute na Karpathos >>

2. Kasos

Tento turizmom nedotknutý ostrov leží medzi Krétou a Karpathosom. Pre Grékov je vyhláseným miestom výroby najlepších syrov a mliečnych výrobkov. V obci Aghia Marina je jediný veľký podnik ostrova, ktorý zásobuje jemnými výrobkami celé Grécko. Pritom na ostrove žije približne iba tisíc obyvateľov.

Pobrežie ostrova Kasos je dlhé asi 50 km. Svoju “chýbajúcu” dĺžku plne vyváži krása pláží. Za návštevu stojí pláž Antiperatos, ktorá sa pýši modrozelenou vodou. Samotná pláž sa skladá z troch čarovných zátok.

Skryť Vypnúť reklamu

3. Kos

Ostrov Kos hľadajte blizučko tureckého pobrežia. Je to turisticky obľúbený ostrov, ktorý ponúka moderné letoviská aj tiché samoty ďaleko od masovej turistiky. Zlaté pláže, čisté more a turistické služby nájdete na juhu ostrova. Rodiny s deťmi obľubujú letoviská s piesočnými plážami ako Kardamena alebo Kefalos.

Na svoje si prídu aj obdivovatelia starobylých pamiatok. Stopy benátskej a osmanskej architektúry môžete obdivovať v Kos, hlavnom meste ostrova. História ostrova a mnohé pamiatky sú úzko späté s Hippokratom, otcom modernej medicíny.

Last minute na Kos >>

4. Kalymnos

Ostrov Kalymnos sa nachádza medzi južnými ostrovmi Egejského mora, blízko tureckého pobrežia. Je populárny pre svoje divoké skalnaté hory a v posledných rokoch sa stal poprednou horolezeckou destináciou. Nájdete tu veľa kvalitných turistických a horolezeckých trás.

Skryť Vypnúť reklamu

Pláže na ostrove Kalymnos učarujú hlavne milovníkom pokoja, ktorí sa chcú masovej turistike vyhnúť. Najpopulárnejšou piesočnou plážou ostrova je Masouri. Pre deti je svojimi plytkými vodami vhodná kamienková pláž Myrties.

Last minute na Kalymnos >>

5. Skopelos

Skopelos láka hlavne milovníkov prírody. Je najzelenším ostrovom v Grécku. Viac ako polovicu ostrova pokrývajú panenské borovicové lesy. Vôňa borovíc sa mieša s vôňou kvitnúcich divých bylín a kvetov. Za svoje meno ostrov vďačí množstvu útesov pozdĺž pobrežia. Skopelos totiž v preklade znamená útes.

Ostrov je riedko osídlený a hornatú lesnatú krajinu oživujú archeologické nálezitká, tradičné chaty a malebné chalupy, ktoré sú pospájané sieťou tradičných spevnených ciest kalderimi. Veľké letoviská tu nehľadajte. Príjemným miestom na dovolenku sú pôvabné kamienkové pláže. Za najlepšiu je považovaná pláž Kastani, asi 25 min. od hlavného mesta Skopelos.

Skryť Vypnúť reklamu

Last minute na Skopelos >>

6. Thasos

Thasos je najsevernejším ostrovom Grécka. Nachádza sa v Egejskom mori a je vyhľadávaný pre prírodné krásy a vynikajúce pláže. Prevažnú časť ostrova pokrývajú zalesnené kopce, cez ktoré vedú turistické a cykloturistické chodníky. Vyhliadkové trasy často smerujú popri archeologických náleziskách, na ktoré je ostrov mimoriadne bohatý. Na Thasos často smerujú ornitológovia a milovníci pozorovania vtákov.

Na ostrove nájdete pláže každého druhu. Od rušných až po tiché a opustené pláže. Kamienkové striedajú pieskové pláže. Na mnohých populárnych plážach je široká ponuka vodných športov a plážovej zábavy. Azda najpopulárnejšia je Golden Beach na východe ostrova.

Last minute na Thasos >>

7. Naxos

Naxos je veľký ostrov v srdce Egejského mora. Je to ostrov krásnych starých kostolov, kláštorov a benátskych hradov. Nájdete tu aj pôsobivo vysoké hory, úrodné údolia, svieže zelené tiesňavy a ohromujúce morské pobrežie. Pri potulkách ostrovom môžete navštíviť tradičné horské dedinky, kde miestni obyvatelia dodnes nosia tradičný ľudový odev. Nezabudnuteľným zážitkom sú aj miestne tradičné veľtrhy.

Skryť Vypnúť reklamu

Nekonečné pobrežie ostrova ponúka celý reťazec krásnych pláží so zlatým pieskom a tyrkysovou vodou. Mnohé sa nachádzajú hneď vedľa historických pamiatok. Môžete si vybrať medzi typickými mestskými plážami alebo tichými prírodnými plážami.

Last minute na Naxos >>

8. Kefalónia

Kefalónia je svieži zelený ostrov. Je najväčším z Iónskych ostrovov a očarí zelenými horami, ktoré jemne splývajú do modrého neba. Kefalóniu vyhľadávajú milovníci potápania a šnorchlovania. Ostrov ponúka úžasné dno pri pobreží a pomerne bežnou vecou je stretnutie s morskými korytnačkami alebo tuleňmi.

Kefalónia je tiež známa množstvom jedinečných a krásnych miest. Fascinujúcu scenériu uvidíte v jaskynnom jazere Melissani, neďaleko mesta Sami. Ako je pre grécke ostrovy typické, aj tu sa môžete potulovať cestičkami medzi tradičnými dedinkami a historickými pamiatkami. Popritom sa môžete oddávať radostiam z kulinárskej tradície Kefalónie a určite ochutnajte miestne tradičné víno Robola.

Skryť Vypnúť reklamu

Last minute na Kefalóniu >>

9. Ios

Malý ostrov Ios patrí do skupiny Kykladských ostrovov v Egejskom mori. Je známy predovšetkým intenzívnym nočným životom a perfektnými plážami s jemným pieskom. Značná časť turistov sú mladí ľudia, ktorí vyhľadávajú plážové párty. Tie začínajú neskoro popoludní a končia v skorých ranných hodinách. Párty centrom ostrova je Mylopatos.

Pobrežie ponúka celkom 75 km bielych piesočných pláží. Pre rodiny s deťmi je ideálna napríklad pláž Gialos s čistou vodou a centrami vodných športov. Veľká piesočná pláž je Agia Theodoti s nudistickou časťou. Pokojná a tichá pláž Manganari je v pôvabnej zátoke na juhu ostrova.

Last minute na Ios >>

10. Kréta

Kréta je najväčším a najpopulárnejším gréckym ostrovom. Dovolenka na Kréte je snom mnohých turistov. Nachádza sa v južnej časti Egejského mora a napriek rozvinutému turizmu si celkom dobre zachováva svoj jedinečný charakter. Dlhú históriu ostrova dokazujú početné historické pamiatky. K týmto atrakciám Kréty patria paláce, hrady, kláštory aj mešity.

Skryť Vypnúť reklamu

Najvýraznejšou charakteristikou Kréty sú jej pláže, ktoré sú preslávené krištálovo čistou vodou. Medzi najpopulárnejšie pláže ostrova patria Balos, Elafonissi alebo Falassarna. Nádherné prírodné krásy môžete objaviť na pláži Rethymno. Rodiny s deťmi obľubujú dlhú piesočnú pláž Matala v Heraklione.

Last minute na Krétu >>

11. Lesbos

Lesbos je ostrov s bohatou kultúrou a množstvom pláží pre rodiny s deťmi. Nachádza sa vo východnej časti Egejského mora. Rodiny s deťmi tu nájdu veľa možností na turistiku a výlety. Obľúbenou atrakciou je napríklad skamenený les neďaleko Sigri, ktorý je stálym svedectvom dávnej sopečnej činnosti v oblasti. Pre deti sú zaujímavé aj stredoveké hrady Mytilene, Molyvos a Sigri, ktoré chránili ostrov pred nepriateľmi a pirátmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Obľúbenou piesočnou plážou je Petra s populárnym letoviskom. Medzi rodinné piesočné pláže patria aj Skala Eressos, Skala Kalonis, Skala Polichtinou, Sigri beach alebo Anaxos.

Last minute na Lesbos >>

12. Skiathos

Pre grécky ostrov Skiathos je typický ruch v baroch a kluboch. Ostrov je obľúbený najmä u mladých ľudí a nočná zábava akoby nemala konca kraja. Ak milujete davy, tanec, open air kluby a letné festivaly, Skiathos je pre vás ten pravý ostrov na dovolenku. Letnú sezónu sprevádzajú pestré kultúrne podujatia, koncerty a umelecké výstavy.

Na ostrove Skiathos si môžete vyberať zo šesťdesiatky nádherných pláží. Medzi najpopulárnejšie patria Koukounaries a Golden Sand na juhozápade ostrova. Vodné športy hľadajte na Banana Bay. A keby ste zatúžili dostať sa na chvíľu z davu, zamierte na pláže na západe ostrova ako Mandraki, Elia Agkistros.

Skryť Vypnúť reklamu

Last minute na Skiathos >>

13. Ikaria

Ostrov Ikaria je vynikajúce miesto pre uvoľnenú dovolenku. Čakajú vás tu úžasné pláže a bezstarostná atmosféra. Množstvo pláží, ktoré môžete objaviť mimo vychodených ciest, sú využívané na táborenie a naturizmus. Medzi top pláže ostrova patria Livadi, Messakti a Kambo. Zvláštnu exotickú krásu objavíte aj na plážach Nas a Seychely.

Turistické chodníky ostrova vedú k horským dedinám, cez tiesňavy, vinice a malé zátoky. K hlavným atrakciám ostrova Ikaria patri aj víno. Domáce produkty môžete ochutnať vo všetkých reštauráciách, baroch a tavernách na ostrove.

14. Paros

Paros sa nachádza v centre Kyklád a je preto vynikajúcim východiskovým bodom na výlety loďou na Mykonos, Santorini, Delos alebo Milos. Hlavnými dedinami ostrova sú Parikia a Naoussa, kde si možno užiť aj nočný život v baroch a kluboch.

Skryť Vypnúť reklamu

Ostrov Paros je obľúbený u milovníkov windsurfingu a kitesurfingu. Tí smerujú najmä na pláže Golden Beach a New Golden Beach. Rodiny s deťmi obľubujú bezpečné pláže Kolymbithres a Santa Maria.

Last minute na Paros >>

15. Santorini

Ostrov Santorini patrí medzi najromantickejšie ostrovy v Grécku. Jeho história sa spája s jedným z najväčších sopečných výbuchov na svete a dnes je navštevovaný pre krásne západy slnka, romantické výhľady na more a luxusné letoviská. K atrakciám ostrova Santorini neodmysliteľne patrí sopečná kaldera, ktorá zmenila tvar ostrova a v stredoveku na nej bola postavená pôvabná dedinka.

Jednou z najkrajších a najromantickejších dedín na Santorini je Oia na vrchole impozantnej skaly. Okrem úžasného výhľadu tu nájdete úzke romantické uličky, kostolíky, slnečné verandy, kaviarne a turistické obchodíky. Santorini ponúka aj unikátne pláže, ktoré sú úplne iné ako na ostatných gréckych ostrovoch. Na brehoch ležia červené a čierne kamienky a pláže sú lemované strmými útesmi. Najpopulárnejšou plážou je Red Beach ale nemenej obľúbené sú aj Perissa, Kamari a Perivolos.

Skryť Vypnúť reklamu

Last minute na Santorini >>

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Budovanie zelenej značky
 6. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 7. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 33 327
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 147
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 505
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 106
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 691
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 541
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 543
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 457
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 379
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 290
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu