SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Reportáž: Antálya nie je iba o rezortoch. Aj tieto miesta sa oplatí vidieť

Mali ste už tradičnú tureckú zmrzlinu? Stojí za to.

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusi zdať, Antálya má aj s predmestiami niečo vyše dvoch miliónov obyvateľov. Kedysi významný prístav, teraz nemenej významné turistické centrum celého juhozápadného pobrežia.

Ak si odmyslíme život v luxusných rezortoch, aj samotné mesto má čo ponúknuť. Určite odporúčam zájsť sem na nákupy a na prechádzku historickým centrom. Z rezortov v Lare je to sem iba 30 minút autobusom a cesta stojí 3 líry, čiže necelé euro.

Hlavná nákupná trieda sa nazýva Atatürk road a nájdete tu rovnaké obchody s oblečením ako v našich nákupných centrách. Čo je však oproti našim obchoďákom rozdielne, je atmosféra. Stred cesty lemujú palmy, na chodníkoch prechádzajú stovky a stovky snedých Turkov, ale aj snedých dovolenkujúcich. Ak vám pri chôdzi vyhladne, môžete sadnúť do jednej z mnohých originálnych reštaurácií.

Do mesta sa môžete dostať viacerými vchodmi pomedzi stále zachované opevnenie, no najštýlovajší vchod predstavuje Hadriánova brána. Postavili ju po návšteve rímskeo cisára Hadriána v roku 130 n.l. Centrum starého mesta sa nazýva Kaleiči, čiž vnútro hradu. A to i napriek tomu, že Antálya nikdy žiadny hrad či pevnosť nemala.

"Mám rád atmosféru tohto miesta"

Práve kúsok od brány sme stretli ženu s asi ročným synčekom v kočíku a jej mužom, ktorý sa predstavil ako Bariš (42). Opýtali sme sa ho, čo má na Kaleiči najradšej: “Mám rád atmosféru tohto miesta, vyvoláva to vo mne veľa spomienok, keďže som tu vyrastal. Ak by som mal niečo odporučit, tak je to krásny výhľad na hory.”

Keď zaprší a vzduch sa vyjasní, nádherne vidieť neďaleké pohorie Taurus, ktorých najvyšší vrch Demirkazik siaha až do 3756 m.

Pri prechádzaní mestom si hneď všimnete niekoľko vecí: Staré mesto je plné malých, útulných hotelov a penziónov, ktoré krásne dopĺňajú atmosféru celého mesta. Napríklad hotel Gazi Paša s niekoľkými desiatkami izieb, ktoré nie sú očíslované, ale každé má svoje vlastné originálne meno.

Uličky lemujú obchodíky, kde sa vám domáci obchodníci snažia nanútiť akúkoľvek hlúposť z ich tovaru. Či už ponúkajú “značkové” spodné prádlo, turecké vlajky, čerstvo vytlačený pomarančový džús, oriešky, či prekvapivo drahé pivo v zašitých uličkách.

Drobnosť, ktorú uvidíte vo všetkých obchodoch so suvenírmi je tzv. “zlé oko”. Modrobiele sklenené oko v kruhoch nájdete na retiazkach, šnúrkach, alebo len tak s dierkou na zavesenie. Podľa Tureckých povier má chrániť pred zlými úmyslami druhých ľudí. Ak si máte odniesť nejakú drobnosť odtiaľto, odporúčam práve toto.

A tiež sa nebojte zlákať na tureckú zmrzlinu od tradičných tureckých predavačov. Okrem toho, že sú vždy oblečení vo starých folklórnych odevoch, vôbec nechutí zle. Za jeden kopček zaplatíte okolo 2,5 líry, čiže asi 60 centov.

Chcete tip na výborné ubytovanie? Vyskúšajte Club Asteria v Beleku

Vodopády Düden: Prečo si za ne pýtajú iba 75 centov?

Düden vodopády nájdete na dvoch miestach v Antályi. Na juhu, kde sa rieka Düden vlieva do Stredozemného mora a na severnom okraji Antálye, kde z nich urobili turistickú atrakciu. My sme sem dorazili v nedeľu poobede, takže sme narazili na množstvo rodín s deťmi, nejaký školský výlet a nemálo turistov. V skratke - bol tam nátresk.

Vstup vyšiel iba na 3 líry, takže asi len 75 centov. Lístok sme priložili k turniketom a už sme boli dnu. Po pravej strane sa nachádzali malé kaviarničky a reštaurácie, po ľavej tiekla hlavná tunajšia atrakcia, rieka Düden. Pod nohami sa nám motali naháňajúce sa deti, niektoré dokonca s vodnými pištoľami.

Hukot sme už počuli, no vodopád nebolo vidno. Vtedy Sabine ukázala na točité schody, ktoré ako keby schádzali pod rieku. Nasledoval som ju a potom som pochopil, prečo toto bola správna cesta. Nielenže sme sa dostali pod rieku, po desiatich metroch a dvoch mokrých chodbách sme sa dívali na vodopád zozadu. Teda, dívali by sme sa na vodopád, keby pred nami nestáli dva rady turistov, ktorí si fotili selfíčka a museli sme počkať, kým sa posunú ďalej.

Neskôr sme zišli aj pod vodopád. Klasik by povedal, že voda bola azúrovomodrá, mne však farbou pripomínala Savo.

Počas horúcich letných dní môže byť studená vodná para pod vodopádom skutočne osviežujúca. A ak sem prídete aj vašimi ratolesťami, garantujem, že sa tu dobre zabavia.

Prečítajte si tiež: Reportáž: Mesto, ktoré nedobyl ani Alexander Macedónsky Čítajte 

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu