V prípade, že letíte z Londýna do Austrálie, strávite v lietadle približne 22 hodín. Dvadsaťdva hodín detského plaču, dvadsaťdva hodín hukotu motorov, dvadsaťdva hodín v stiesnenom priestore.
Ak cestu zvládnete, za odmenu vás čaká rozhádzaný biorytmus kvôli posunu času.
Dlhá cesta cesta dokáže pokaziť nie jeden, ale aj niekoľko ďalších dní. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako urobiť dlhý let o niečo znesiteľnejším.
1. Letenku kúpte včas
Nespoliehajte sa, že vám dobré miesto prihrá šťastena. Ak si viete dovoliť investovať do biznis alebo prémiovej triedy, urobte to.
Čaká vás väčší priestor pre nohy, sedačky v prednej časti lietadla, lepšie jedlo a výber nápojov a niekedy aj prednostný vstup na palubu.
2. Hýbte sa
Pri čakaní na termináli letiska neseďte, snažte sa pred odletom aspoň trochu poprechádzať. Prekrvíte si telo, trochu sa unavíte a uvoľníte.
Dlhé lety nie sú len vyčerpávajúce, ale nesú aj prípadné zdravotné riziká. Najznámejšie sú krvné zrazeniny, takzvaná žilová trombóza. Riziko ochorenia sa zvyšuje, ak let trvá viac než štyri hodiny. Prejdite sa na toaletu, ponaťahujte a krúžte končatinami.

3. Strážte si pitný režim
Suchý vzduch v kabíne lietadla telo rýchlo dehydruje. Najvhodnejšia je obyčajná voda alebo iónové nápoje. Telo je vysušené aj navonok, pleti prospeje hydratačný krém, očiam zas kvapky.
Alkoholu je lepšie sa vyhnúť. Je lákavé dať si pohárik proti stresu alebo pre lepší spánok, no v už beztak suchom prostredí svoje telo zbytočne viac dehydrujete.
4. Nabíjačky a plné baterky
Tablet plný filmov, čítačka nabitá pútavou literatúrou, telefón nasýtený obľúbenou hudbou. Ale čo z toho, keď sa vám po hodine vybije baterka?
Mnoho lietadiel má v sedadlách zabudované dobíjanie na mobilné zariadenia. Nie vždy si však vystačíte iba s USB káblom, radšej sa poistite a zbaľte si na palubu externú nabíjačku.

5. Rozložte si čas a aktivity
Predstava, že celý let pokojne prespíte a prebudíte sa až pri pristávaní, je ilúzia. Nedopujte sa tabletkami na spanie a radšej si vopred premyslite, ako sa cestou zabaviť.
Dve hodiny čítajte, pozrite si jeden či dva filmy, prejdite si dovolenkové plány a pomedzi to si skúste pospať.
Ak sa aj tak chcete pokúsiť cestu z väčšej časti prespať, namiesto sledovania svietiaceho displeja si pred spaním čítajte knižku. Žiara mobilných zariadení bráni vylučovaniu melatonínu, ktorý je potrebný pre spánok.
6. Zabudnite na módu
Módne strihy a nepraktické materiály na dlhý let nepatria. Zvoľte si praktický a vzdušný odev, myslite na to, že počas letu môžete pri správnom pitnom režime trochu opuchnúť.
Stavte na viacero vrstiev, teplota v kabíne počas dlhých letov môže kolísať. Niektoré aerolinky ponúkajú uzimeným pasažierom deky, no nie je to pravidlo. Nehanbite sa pribaliť si k deke aj vankúš, ktorý poskytne oporu krku, prípadne masku na spanie.

7. Zmierte sa s časom
Nepríjemnostiam, ktoré súvisia s posunom času („jet lag“) sa nevyhnete, no môžete ich zmierniť. Základom je správna životospráva - vyvážená strava, pohyb a dostatok tekutín.
Skúsení cestovatelia tiež odporúčajú prispôsobovať sa nastávajúcej zmene času ešte pred odletom. Môže pomôcť, ak skúsite postupne posúvať svoju večierku s ohľadom na čas v destinácii príletu.