BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Slovné spojenie detská železnica nemusí vždy znamenať vláčik plný rozjarených detí.
Na jedenásť kilometrov dlhej trati, ktorá začína v Budapešti, deti na zábavu nemajú čas. Majú na starosti chod železnice - od predaju lístkov až po výhybky.
Detská železnica (Gyermekvasút, prípadne Linka č. 7) vznikla po druhej svetovej vojne, pôvodne niesla názov Pionierska. Budapeštiansky projekt nie je unikát, podobné trate sa v 40-tych rokoch objavovali na viacerých miestach Sovietskeho zväzu.
Deti sa pomocou „veľkej hračky“ mali naučiť tímovej práci. Strana zároveň dokázala rozpoznať prirodzených lídrov a nadané deti, ktoré odmeňovali hodnosťami. Železnicu premenovali v apríli 1990 a deťom na počesť zmeny režimu vymenili uniformy.
Seriózny výraz ich tvár neopúšťa ani dnes. Chlapci v modrých nohaviciach a červených čiapkach dávajú vlaku pokyn na odchod zo stanice. Dievčatá v modrých pilotkách a šatkou okolo krku kontrolujú lístky.
Linku číslo 7 v roku 2015 ocenila aj Guinessova kniha rekordov, stala sa najdlhšou železničnou traťou na svete, ktorú ovládajú deti.

Miesto za zásluhy
Detská železnica
Sezóna: Otvorené celoročne, časy sa prispôsobujú ročnému obdobiu a treba si ich skontrolovať na webovej stránke železnice
Cena:
- Dospelý – celá trasa: HUF 700 jednosmerne, HUF 1400 spiatočný lístok
- Dieťa – celá trasa: HUF 350 jednosmerne, HUF 700 spiatočný lístok
- Dospelý – medzi zastávkami: HUF 500 jednosmerne, HUF 1000 spiatočný lístok
- Child – medzi zastávkami: HUF 300 jednosmerne, HUF 600 spiatočný lístok
Trasa vlaku: Széchenyihegy – Normafa – Csillebérc – Virágvölgy– Jánoshegy – Szépjuhászné – Hárs-hegy – Hűvösvölgy
Dĺžka a čas cesty: 11,2 kilometrov, 45 minút
Desať až štrnásťročné deti si svoje miesto musia zaslúžiť, prednosť majú žiaci s dobrými známkami.
Kým získajú pozíciu na železnici, absolvujú štvormesačnú prípravu a musia zvládnuť rovnaké skúšky ako dospelí zamestnanci železníc.
Z bezpečnostných dôvodov zastávajú niektoré funkcie dospelí, deti nemôžu byť prednostom stanice, šéfom posádky vlaku ani rušňovodičom.
Namiesto toho deti predávajú lístky alebo suveníry, vedú kanceláriu, sú sprievodcami vlaku a, pod dohľadom dospelých, prehadzujú výhybky, či vypravujú vlaky.
Žiadna detská práca
Deti nie sú zamestnancami železnice, cieľom je zažiť dobrodružstvo a vzdelávať sa.
Na železnici dobrovoľne odpracujú jeden rok, zmenu majú dvakrát mesačne. Aká je odmena? Počas služby sú deti ospravedlnené z vyučovania.
Počas letných prázdnin trávia skupinky detí dva týždne v letnom tábore, ktorý sa nachádza pri hlavnej zastávke Hűvösvölgy. Pracujú vtedy každý tretí deň, zvyšný čas trávia hrou alebo na exkurziách.
Zastávky železnice sa nachádzajú na obľúbených rekreačných miestach. Napríklad pri Csillebérci sa nachádza lanová dráha, Normafa ponúka krásnu scenériu, Jánoshegy je najvyšším vrchom Budapešti.