Cestopisy čitateľov. Prečítajte si cestopisy od čitateľov a blogerov, zverejňujeme ich v ich pôvodnej forme len s drobnými jazykovými úpravami.
Aprílové počasie na Slovensku nenaznačovalo veľmi sľubnú predpoveď. Preto sme zbalili batohy a vydali sa na roadtrip smer Portugalsko. Veľkonočný víkend strávený v najjužnejšej časti krajiny, kde sa teplota šplhala k hranici 27 stupňov znel ako skvelý únikový plán do tepla.
Rybárske mestečko Olhão
Keď sa povie Algarve, väčšine ľudí napadnú mestá ako Faro, Albufeira či Lagos. Niet sa čomu čudovať, keď najzachovalejšie pamiatky z maurských čias či bujarý nočný život sa nachádzajú práve tu.

Napriek tomu, že Olhão je malé mesto (má len cca 40 000 obyvateľov), vyrástol z neho najväčší rybársky prístav v Algarve. Majiteľka nášho domu nám kládla na srdce, že nesmieme zmeškať ranný trh, tak sme sa po raňajkách vybrali pozrieť, čo za zázraky na trhu nájdeme.
Na Olhão je skvelé, že väčšina miest je dostupných pešo. Prechádzka pritom vedie cez staré centrum s typickými portugalskými domami zdobenými kachličkami azulejos. Neprehliadnuteľný je kostol Nossa Senhora do Rosário, ktorý sa zrazu vynoril v záplave uličiek.

600-ročná tradícia rybolovu
Pohyb ľudí sa zhusťuje, blížime sa k hlavnému ťaháku mesta. Rybárska tradícia tu žije od 14. storočia, v 17. storočí význam mesta vzrástol natoľko, že na ochranu pre pirátmi musela byť vybudovaná pevnosť.
Rybári skoro ráno vyrážajú na more, aby svoje úlovky predávali ostatným na obľúbenom trhu Mercado de Olhão. Svoje brány otvára už o 7:00. Milovníci rýb a morských plodov si neváhajú privstať, aby sa im ušli tie najčerstvejšie kusy. Keď sme na trh dorazili okolo desiatej ráno, predierali sme sa davmi miestnych, ktorí s taškami plnými čerstvých rýb bežali domov pripravovať obed.

Hneď vedľa trhu je malý park, kde sme si priniesli koláče z pekárne cez ulicu a užívali si príjemné slniečko. Z parku dovidieť k vstupu do prístavu Olhão Marina, odkiaľ približne každú hodinu odchádzajú trajekty k malým ostrovom blízko pobrežia.
Tie sú súčasťou Národného parku Ria Formosa, ktorý Portugalci dokonca zvolili za jeden zo siedmych divov svojej nádhernej krajiny. Územie národného parku je akousi lagúnou, ktorá sa stala chráneným územím kvôli hniezdeniu vtákov. Národný park je zastávkou pre sťahovavé vtáky na ich ceste za teplom do Afriky.
Z prístavu vychádzajú 2 lode - prvá smerom k najbližšiemu ostrovu Ilha da Armona a druhá smerom k Ilha da Culatra a Ilha do Farol. My sme si vybrali strednú možnosť a spiatočný lístok stál 3,70 € a cesta trvala asi 30 minút.

Ostrov je minimálne obývaný, je tu len niekoľko domov v typickom juhoeurópskom štýle, v ktorých si domáci otvorili reštaurácie a krčmy pre návštevníkov. Cestou na pláž som mala pocit, že kráčam púštnou krajinou, kde široko ďaleko nie je na okolí nič. Pláž s krásnym bielym pieskom bola poloprázdna a aj napriek mrazivej teplote oceánu 17 °C sa našlo niekoľko odvážlivcov, ktorí sa kúpali.
Najkrajšie pláže Európy
Južné pobrežie Portugalska je mimoriadne krásne a v Európe nezvyčajné. Pláže v Algarve sa dlhodobo medzi cestovateľmi umiestňujú na popredných miestach rebríčkov. Jednotlivé miesta sú poprepájané turistickými chodníkmi a keď vás unudí opaľovanie, obúvajte tenisky a pozrite si portugalské pláže a útesy z inej perspektívy.

Strednú náročnosť má trasa Seven Hanging Valleys, ktorá začína pri Praia da Marinha a končí vo Vale Centeanes Beach. Prejsť celý 11,5 kilometrov dlhý úsek (spolu tam aj späť) trvá 6 hodín. Prechádzali sme okolo útesov, cez vyprahnutú krajinu aj miesta posiate tisíckami kvetov, ponad skalné bralá, pozorovali jaskyne, ktoré vyhĺbil oceán.
Dovolenka v Algarve