Vo svete, ktorý súťaží v megalománii, sa Praha vybrala opačným smerom. Namiesto pokusov o najvyššiu budovu, alebo najväčšiu sochu, vytvorili múzeum, kde sa návštevník nezaobíde bez zväčšovacieho skla, šošovky alebo mikroskopu.
Ak z nádvoria Strahovského kláštora v Prahe vstúpite do Múzea miniatúr, neuvidíte ako prvé exponáty, ale nehybný rad zadkov. Patria návštevníkom, ktorí sa skláňajú nad mikroskopickými exponátmi.
Vystavované predmety vytvoril sibírsky umelec Anatolij Konenko. Od roku 1981 sa zaoberá umeleckými mikrominiatúrami, odvtedy prenikol do podstaty práce s pomarančovou kôstkou, zrnkom maku alebo ľudským vlasom.
Podstatná časť Konenkovej práce je venovaná miniatúrnym obrazom, múzeum vystavuje predmety maľované i vyrezávané.
Múzeum miniatúr Praha
- Adresa: Strahovské nádvoří 11/302
- Otváracia doba: denne 9.00 až 17.00
- Cena: 100 Kč / 50Kč zľavnené
- Približný čas prehliadky: 1 hodina
V Prahe možno vidieť najmenšiu knihu podľa Guinessovej knihe rekordov. Patrí medzi najznámejšie Konenkove dielo a s rozmermi 0,9 x 0,9 milimetrov drží rekord už od roku 1997. Písmená tridstaťstránkovej knižky majú výšku 0,07 milimetra. Text Čechovovej poviedky Chameleon dopĺňajú na jemných plátkoch brezovej kôry tri kresby.
V múzeu miniatúr si návštevníci môžu pozrieť aj niekoľko miniatúrnych replík slávnych malieb Leonadrda da Vinciho, Salvadora Dáliho, Botticelliho aj Rembranta, ktoré majú rozmery iba 10x10 milimetrov.

Medzi obľúbené exponáty patrí okovaná blcha. Umelec ju tvoril 7 a pol roka, na nohách má miniatúrnymi klinčekmi upevnené zlaté podkovy, v predných nôžkach drží zlaté nožničky, visiaci zámok a kľúč.
Pozoruhodné sú tiež zvieratá usadené na nohe komára. Každý kúsok umelec tvoril niekoľko mesiacov až rokov, práca v mikroskopickom svete si žiada, aby pri tvorbe diela pracoval medzi údermi srdca.
Pomocou mikroskopu si možno prehliadnuť Otčenáš napísaný na vlase, karavánu tiav v oku ihly, Eiffelovu vežu s výškou 3,2 milimetra, portrét Čechova na polovici makového zrnka.