Najnavštevovanejší chodník
Prielom Hornádu je najnavštevovanejší chodník v severnej časti Slovenského raja.

Spája hlavné turistické centrá Podlesok a Čingov len niekoľko metrov nad hladinou Hornádu vďaka stovkám stúpačiek, mostíkov, rebríkov a reťazí.
Cesta trvá asi štyri hodiny. V zime, keď rieka zamrzne sa táto trasa dá zvládnuť aj na korčuliach po ľade.
Od tohto roku môžu v obmedzenom počte tento úsek Hornádu splavovať aj vodáci.
Najkrajší výhľad
Cesta z Čingova hore na Tomášovský výhľad je vhodná aj pre nenáročných turistov. Ani tu však netreba podceňovať výstroj a mať na nohách pevnú obuv.
Odmenou za výstup nahor je najznámejší výhľad na Slovenský raj, do Prielomu Hornádu. Za dobrého počasia až na Vysoké Tatry.


Tiesňavy a rokliny
Príroda v Slovenskom Raji na malej ploche vytvorila mnoho roklín a tiesňav. Väčšina z nich je priechodná len vďaka technickým pomôckam, dreveným či železným rebríkom.
Kláštorská roklina
Prístupná je od roku 1960 a s prevýšením 224 metrov na úseku 1,5 kilometra patrí medzi strmšie.
Suchá Belá
Leží v blízkosti Podlesku a je najnavštevovanejšou roklinou kvôli ľahkej prístupnosti. Na výstup po rebríkoch sa preto často musí čakať. Je dlhá 3,8 km s prevýšením 409 m.

Veľký Sokol
Ďalšia obľúbená roklina s vysokými stenami a so železnými rebríkmi. Najkrajšia je jej horná časť, ktorú podľa objaviteľa nazvali Rothova roklina. Prekonáva prevýšenie 289 m na dĺžke 6 km.
Tiesňava Kyseľ
Asi najkrajšia a preto aj najpopulárnejšia roklina má prevýšenie 180 metrov na 1,5km úseku.
Od roku 1976 turisti doplatili na ničivý požiar lesa. Dlhé desaťročia bol kyseľ zatvorený, neskôr sa sprístupnila len časť tiesňavy.

Od augusta tohto leta sa už dá preliezť celá, na najťažší úsek však turisti potrebujú okrem primeranej telesnej kondície aj feratové vybavenie.

Sokolia dolina
Na úseku 2,4 km má prevýšenie až 430 m, je to zároveň jedna z najdivokejších tiesňav. Tečie cez ňu aj Závojový vodopád.
V troch stupňoch nad sebou má spolu 75 m, je najvyšší v Slovenskom raji a druhý najvyšší na Slovensku.
Tiesňava Piecky
Je to jedna z pokojnejších dolín, kde na trase asi 4 km má chodník prevýšenie 378 m.

Zejmarská roklina
Jediná roklina v Slovenskom Raji s južnou orientáciou a ľahkým prístupom. Prevýšenie 228 m prekonáva na dĺžke 1 km. Nachádza sa tu mnoho krasových útvarov, skalných previsov a sklaných jám vymletých vodou.
Najchladnejšia jaskyňa
Dobšinskú ľadovú jaskyňu objavili v roku 1870, od roku 1887 mala ako prvá Európe elektrické osvetlenie.
Vchod dovnútra je na severnom svahu vrchu Duča a klesá nadol. Vďaka fyzikálnym zákonitostiam v zime do jaskyne klesá mrazivý vzduch klesá, v lete sa sem teplejší a ľahší vzduch nedostane.

Teplota tu preto celoročne býva pod bodom mrazu a vďaka tomu sa v jaskyne stále zachováva ľad aj počas najväčších horúčav.
Do roku 1946 sa v jaskyni dalo celoročne korčuľovať, neskôr to v lete využívali už len krasokorčuliari, napríklad Karol Divín.
Leto, jeseň alebo zima v Slovenskom raji?
Zažiť tu môžete všetko. Vyberte si pobyt v Slovenskom raji so zľavou a spoznávajte krásy nášho Slovenska.