Piton de la Fournaise je jedna z najaktívnejších a zároveň vedcami aj najlepšie sledovaných sopiek na svete. Medzi rokmi 2011 až 2014 spala. V tomto roku sa už dvakrát prebudila k životu, naposledy v nedeľu ráno 11. septembra.
Erupcia sa prejavovala silným hučaním a fontánami žeravej lávy striekajúcimi až do výšky 30 metrov. Sopečná aktivita pokračuje, ale prejavuje sa už len vytekaním lávy zo skalných puklín v sopečnej kaldere.
Lovcom atraktívnych záberov vďaka dronom podarilo urobiť atraktívne videá.
Ostrov Réunion v Indickom oceáne je francúzsky zámorský región medzi Madagaskarom a Mauríciom, tvoria ho dva sopečné masívy.
Asi 60 percent územia zaberá vyhasnutý Piton des Neiges 3 070 m.n.m), južnejších asi 40 percent tvorí masív stále aktívnej sopky Piton de la Fournaise. Jeho vrchol čnie do výšky 2 632 metrov nad morom.
Od sedemnásteho storočia bolo zaznamenaných vyše 150 erupcií. Aktivitu sopky sleduje od roku 1978 vulkanické observatórium v rámci Parížskeho geofyzikálneho inštitútu.
Oblasť hlavnej kaldery Piton de la Fournaise a Enclos Fouque sú neobývané, ale prístupné pre turistov. Vedie sem niekoľko turistických trás, ktoré každoročne využije asi 400.000 návštevníkov. Obľúbené sú aj výlety vrtuľníkom.
Odborníci však pripomínajú, že erupcie sa nedajú vopred predvídať. Každý, kto sem ide, musí byť pripravený a dobre vybavený aj na náhle zmeny. Niekedy sa stáva, že po prerušení ciest a chodníkov pre verejnosť, sa turisti na niekoľko hodín môžu ocitnúť odrezaní od okolia.
