BETLIAR. V anglickom parku pri Andrássyovskom kaštieli v Betliari v okrese Rožňava obnovili Rímsky vodopád. Patrí medzi najhodnotnejšie stavby parku a jeho stav sa za posledných niekoľko rokov výrazne zhoršil.
Rekonštrukcia sa zamerala na porušené murivá, statické poruchy, skorodované kovové konštrukcie a sťažený prístup k pamiatke.







"Pri Múzeu Betliar funguje Občianske združenie Andoras, ktoré od Nadácie VÚB získalo 30 000 eur na obnovu Rímskeho vodopádu a revitalizáciu jeho okolia,“ informovala Judita Krajčiová z múzea.
V rámci projektu sa revitalizovalo okolie, odstránili náletové dreviny a ich koreňový systém, vysadili nové dreviny, spravilo statické zabezpečenie objektu, obnova murív a čistenie vodných nádrží.
Rímsky vodopád navrhol Josef Bergmann ako súčasť unikátneho vodného systému počas druhej veľkej úpravy parku v 20. rokoch 19. storočia. Vodopád v podobe zrúcaniny rímskeho antického akvaduktu bol postavený v roku 1823. Je jedinečný aj tým, že ide o najvyšší umelý vodopád na Slovensku, vysoký približne deväť metrov.
Začiatkom 20. storočia bol bazén pod vodopádom ohradený vysokou klietkou a upravený ako zverinec, kde Andrássyovci chovali ľadové medvede, pričom išlo o prvý chov ľadových medveďov na svete.
Rozsiahly anglický park s rozlohou viac ako 80 hektárov pri kaštieli v Betliari založil osvietený aristokrat, slobodomurár, gróf Leopold Andrássy koncom 18. storočia. Podľa zoznamu organizácie ICOMOS patrí medzi najvýznamnejšie historické záhrady sveta.
„Architektonický prvok, akým je Rímsky vodopád, je výnimočný nielen v našej krajine, ale aj v celej Európe. Sme radi, že sme sa mohli podieľať na jeho revitalizácii a upozorniť tak na kultúrny význam tohto majstrovského artefaktu,“ uviedla zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB Elena Kohútiková.