Pozorovať polárnu žiaru každoročne priláka do oblastí polárneho kruhu či už na severe alebo juhu našej planéty mnoho turistov. Nie vždy im však vyjdú prírodné podmienky tak, aby sa to podarilo aj na vlastné oči.
Musí byť čo najjasnejšia obloha, samotná žiara dostatočne silná a v mieste pozorovanie nesmie byť svetelný smog.
Práve poslednú podmienku sa rozhodla v týchto dňoch vyriešiť samospráva v islandskom Reykjavíku. V niektorých štvrtiach a najmä v centre mesta preto od 28. septembra večer od desiatej do jedenástej vypínajú pouličné osvetlenie.
Rovnako odporúčajú miestnym obyvateľom, aby počas tejto hodiny menej svietili vo svojich príbytkoch, prípadne si zatemnili okná.

Polícia vyzvala aj vodičov, aby pri parkovaní na okraji ciest a pozorovaní oblohy, boli kvôli vypínaniu reflektorov čo najopatrnejší.
Turisti i obyvatelia Islandu už úchvatné snímky začali zverejňovať na na sociálnych sieťach.
Islandský meteorologický ústav tiež ponúka aj oficiálne predpovede viditeľnosti pre pozorovanie polárnej žiary.
Loading
...
Čo je polárna žiara
Polárnu žiaru vytvárajú elektricky nabité častice slnečného vetra. Pri náraze na vrchnú vrstvu atmosféry sa časť ich energie uvoľní v podobe fotónov (svetla). Ich podobu ovplyvňuje magnetické pole Zeme. Na severnej pologuli sa polárna žiara volá Aurora borealis, na južnej Aurora australis.
Obrázky polárnej žiary sa dnes robia jednoduchšie ako kedysi. Častejšie sa používajú digitálne fotoaparáty, ktoré majú dostatočne vysokú citlivosť. Aj napriek tomu je výsledok často nepredvídateľný, najmä pri snahe o dokonalú vernosť polárnej žiary.
Loading
...