Auto bude asi až v pondelok, tak cestujeme na sever, pozrieť si svetoznámy Angkor Wat. Autobus sme mali luxusný, s miestom na nohy aj pre dlháňov Martina a Vlada.
Na každej zastávke na šesťhodinovej ceste sa okolo autobusu zlietli tuktukári ako muchy. Cez okno si ukazovali, ktorého cestujúceho berú. Boli sme ako tovar na trhu.
Kým sme si vybrali batožinu, zložili sa a poobzerali okolo seba, kde asi tak môže byť náš hotel, čo sme si vyhliadli predošlý večer, prichádza ďalší autobus a všetci sa húfne presunú k otvoreným dverám, ako keby sme tam ani nestáli.

Ľudia sú milí, ochotní pomôcť. Samozrejme za peniaze. Platí sa americkým dolárom a lokálna mena je riel. Za jeden dolár dostaneme 4080 rielov.
Všetko je tu drahé ako u nás. Obed vyjde zhruba na 4$, pollitrové balenie čohokoľvek na pitie 2$. Keď sa nám zdá, že je to veľa, navrhneme inú cenu a zjednávame.
Jedlo, aké poznáme aj z našich ázijských reštaurácií klesne na 3$ a pitie na 0,75$. Rozdielne ceny pre domácich a turistov priznala iba jedna čašníčka potom, ako Martin už tretíkrát zízal na cenník bez anglického prekladu.
Sledujte, ako ubieha expedícia Vietnamsko.sk v reálnom čase
Kultúrna pamiatka Angkor Wat leží pri meste Siem Reap na rozlohe asi 1000 km2. Zamestnankyne Angkor Wat-u na nás dohliadali sediac na zrúcaninách s mobilom v ruke, obzerajúc si turistov. Dozvedeli sme sa, že za 200$ na mesiac sú s takouto prácou spokojné. Mobilná sieť je rozvinutá, telefón od Orange mal signál vždy keď sme sa pozreli. Miestne ceny sú prekvapivo nízke, za 20GB dát zaplatia 10$.

Tuk Tukár Rain, ktorý nás viezol predošlý deň na hotel nás už ráno čakal a odviezol k pamiatkam. Predajcovia atakujú z každej strany, treba sa naučiť potichu, zdvorilo odmietnuť a nekomunikovať.
Vlado je slabá povaha, veľmi to tu nezvláda, hlavne keď niečo predávajú deti. Používajú techniku "I don't have money for school."
Ťažko povedať, či je rozumnejšie kúpiť niečo od rodiča, alebo od dieťaťa.
V Angkor Wate sa dá stráviť prechádzkou ruinami aj týždeň. Turisti, ktorých sme stretli a našli s nimi spoločnú reč, prichádzajú na 9 dní a viac.
List pre syna
Z expedície posiela Vlado denne svojmu synovi list o tom, čo videl a zažil na cestách.
17.9.2016 13:56
Ahoj Davidko.
Sme v ďalekej krajine Kambodža, v hlavnom meste Phnom Penh. Je väčšie ako Bratislava, ale väčšinou je strašne špinavé a cesty sú rozbité. Ľudia tu zarábajú málo peňazí a preto niektorí ani nemajú dom alebo byt. Videli sme bývať ľudí v obchodoch, na motorkách, alebo takých vozíkoch na ktorých cez deň vozia ľudí. Veľa z nich ale špekuluje a chcú zarobiť čo najviac, tak ti povedia, že ťa na vozíku zoberie za 15peniažkov, ale my vieme, že je to veľa, tak potom povie 12, 10 a nakoniec ťa zoberie za 6. Tomu sa povie, že dohadujeme cenu.
Deti sa tu hrajú takisto ako u nás futbal, majú preliezky a svoje hry. Sú to šibali, majú tmavšiu pokožku ako my a svietia im ich oči keď sa hrajú. Keď pršalo, tak sa nikde neschovali, jednoducho sa dažďom umývali. Je tu veľmi teplo a vzduch je veľmi vlhký, keď si niečo operieš, ani to nechce vyschnúť. Pitná voda je tu vzácna a neplytvajú s ňou, v meste ulice neumývajú a preto je tu pre nás strašný smrad. Ale majú v meste aj krásne miesta, ktoré ale pre istotu strážia vojaci a policajti, aby tam nikto nerobil neporiadok. Majú tú kráľovský palác, budhistický chrám /to je ako náš kostol/, krásnu promenádu kde ľudia športujú, alebo si iba ako ty hovoríš, prídu pokvákať.
V meste jazdí strašne veľa skútrov ako sme mali my. Neuveríš, ale niekedy na jednom skútri ide celá rodina. Šesťčlenná, bez prilby a majú so sebou dokonca aj nákup. Jazdia takmer úplne bez dopravných predpisov, ale videli sme zatiaľ iba jednu dopravnú nehodu. Všetci tu trúbia, lebo na seba upozorňujú že idú. Veď to vlastne aj ty robíš na bicykli so zvončekom, takže ty si tiež asi Kambodžan ;)
Idem už spať, posielam ti veľkú pusu a zajtra ti znova napíšem.
Poslúchaj maminku, Tatko Vladko
Z Vietnamu do Bratislavy za 30 dní?
Pätica cestovateľov na jednom aute a jednej motorke chce dokázať, že áno. Sledujte ich cestu. Stihnú to?
Päť kamarátov a mesačná cesta z Hočiminovho mesta (voľakedy Saigon) do Bratislavy autom aj motorkou. Tak v skratke vyzerá Expedícia Vietnamsko, zhruba 15-tisíc kilometrov cez pätnásť krajín celej Ázie po miestnych cestách. Plán trasy zahŕňa krajiny ako Kambodža, Pakistan či Irán. Čaká nás džungľa, púšť, more aj cesty vo výške 5300 metrov nad morom. Chceme dokázať, že kus sveta sa dá precestovať za menej ako mesiac. Ale naozaj sa dá?
Ďakujeme vydavateľstvu Petit Press a denníku SME, poisťovni UNION, ORANGE, Motoshopu Žubor a Viza travel.
Autor: vietnamsko.sk