Trapani mi ukradlo srdce svojou architektúrou, gastronómiou, nedotknutou prírodou, priezračným morom a príznačným temperamentom. Ukradne aj vám.
Ešte pred odchodom myslite na to, že so základmi taliančiny sa v Trapani budete ľahšie pohybovať. Väčšina domácich cudzie jazyky ignoruje, no rukami a nohami sa s Talianmi dohodnete vždy.
Rovnako nepoznajú ani cestovné poriadky, zastávky autobusov sa menia podľa toho, kde práve čakajú nádejní cestujúci a červená na semaforoch znamená "pridaj a rýchlo preč".

Jedno mesto, dve moria
Trapani obmývajú dve moria, Iónske a Tyhrhenské, ktoré sa zlievajú priamo pred vašimi očami pri opevnení Torre di Ligny. Je to skutočne čarovný pohľad, ideálny prvoplánový západ slnka pre všetkých nevyliečiteľných romantikov. Áno, aj pre mňa. A tam sa to len začína.
Regióny v Taliansku ponúkajú veľkú pestrosť - hory, pobrežia, pláže, horské jazerá, teplo a zima. Sicília vám dáva istotu, že sa tu okúpete aj v októbri. Domáci sú takí optimisti, že nemajú ani zimné bundy. A možno sú to len ich dlhoročné skúsenosti?
Povaľovať sa môžete na piesočnatých plážach – tie mestské sú zadarmo, súkromné so slnečníkmi vás budú stáť približne 15 eur na deň (2 ležadlá, jeden slnečník). Určite však oceníte, že cikať nemusíte v mori a kryštáliky soli zo seba nemusíte drhnúť pieskom, ale sa osprchujete na elegána.
Najkrajšie pláže sú na konci Trapani smerom k oblasti Erice, premáva tam aj autobusová linka "Linea Spiagga". Z úplného centra ste tam maximálne za 10 minút. Ak by ste to chceli dať po vlastných, pripravte sa na hodinovú prechádzku po korze popri mori. S pohodlnými topánkami.

Pre rodinu aj na dámsku jazdu
Sicílskych mafiánov sa báť nemusíte. Podľa miestnych sa mafia presunula do politiky. Mesto je bezpečné pre rodiny s deťmi aj dámske jazdy. Na tých si to dokonca užijete ešte viac, predovšetkým pre typickú taliansku náturu. Nezamieňajte si ale slušnosť s flirtovaním a naopak, Taliani vám veľmi radi pomôžu a poradia. Šofér autobusu vám zastaví aj tam, kde nemá zastávku a zmrzlinár pridá kopček navyše a poradí, ktorá príchuť je tá naj.
Dobrý tip
Naučte sa základné talianske frázy. Buongiorno (dobrý deň) a Grazie (ďakujem) na začiatok postačia. Je to milé a slušné voči miestnym.

Rýchlokurz Trapani: Čo musíte vidieť?
Rybí trh
Každé ráno okrem nedele ponúkajú miestni rybári svoje úlovky pod obrovským prístreškom pri Torre di Ligny. Nájdete tu všetko od chobotníc až po obrovské tuniaky.
Je to nezabudnuteľný, ale (ne)voňavý zážitok. Miestni sa s vami radi odfotia, porozprávajú vám (v rámci jazykových zručností), čím sa živia a aký je život v Trapani rozprávkový.
Nedotknutá príroda
Trajektom sa z Trapani dostanete na Egadské ostrovy. Favignana, Levanzo a Marettimo s panenskou prírodou lákajú na kúpanie sa z jachty a stojí to za všetky prachy.
Pod vami bude iba priezračné more a dokola zeleň ako vystrihnutá z dokumentárneho filmu.
Večerná architektúra
Večernú prechádzku si urobte na historickej ulici Corso Vittorio Emanuele, nevynechajte pohľad na Cattedrale di San Lorenzo či kostol Chesia del Purgatorio. Tu by som chcela byť požiadaná o ruku.
Všade vonia oregano a olivový olej, vzduch od mora ochladzuje uličky... Gýč, ale rozprávkový.
Lanovkou na Erice
Susedné mesto Erice vám ponúka výhľad na celé Trapani z pevnosti, na ktorú premáva lanovka a výlet na soľné polia Salino di Trapani s fotogenickými mlynmi.
Ak premýšľate, aký suvenír priniesť z dovolenky, krásne zabalená soľ priamo zo soľných polí je výborný nápad.
Jednu z najkrajších pláži na svete
Pláž San Vito Lo Capo označujú mnohé cestovateľské brožúrky za jednu z najkrajších pláží na svete. A po mojej návšteve môžem len súhlasiť.
Nájdete ju asi hodinu a pol cesty autobusom od Trapani a môžete sa tešiť na biely piesok a tyrkysové more pripomínajúce Maldivy. Navštívte ju však cez pracovný deň, cez víkendy si ju užívajú aj miestni a ťažšie nájdete voľné miesto.
Čo ochutnať v Trapani?
Pistáciovú zmrzlinu v brioške, čerstvú pomarančovú šťavu a kuskus. Presne tieto dobroty sú pre Sicíliu príznačné a zamiloval si ich aj taký foodie ako ja.
Ochutnajte aj sicílske cannoli v jednej z tradičných pasticcerie (obchodík či kaviareň s drobným pečivom). Sú to sladké trubičky plnené bielym krémom a sušeným ovocím.
Miestni sa živia rybolovom, preto v ponuke reštaurácií nájdete široký výber čerstvých rýb, vyskúšajte mečiara "pesce spada" a nezabudnite ani na pravú pizzu.

Cestopis pripravili blogeri z blogu Travelissimo.sk.
Dovolenka v Trapani
Zaujalo vás Trapani? Pozrite si ponuky Last Minute do mesta Trapani.
Autor: Zuzana Hlúchová