ĽUBĽANA. Mreže v oknách aj na dverách, nekonečne dlhé chodby a spoločné príslušenstvo pre 20 „izieb.“ Tak vyzerá mládežnícka ubytovňa Celica (cela po slovinsky) v slovinskej Ľubľane. Pre v minulosti netrestaných ľudí má väznica prerobená na hostel nezabudnuteľné kúzlo, napísala agentúra AFP.
Budova stojí v blízkosti historického centra Ľubľany a ako vojenská väznica slúžila viac ako 100 rokov. Postavili ju ešte za Rakúsko – Uhorska, v roku 1882 a svojmu pôvodnému účelu slúžila až do roku 1991, kedy Slovinsko vyhlásilo nezávislosť.
Z väzenia hostel
Čakal ju smutný osud „vybývanej“ budovy a meniacej sa na ruiny. Bývalé väzenie na dobrom mieste sa však zapáčila squatterom a nezávislým umelcom, ktorý ju zachránili pred zrútením a podľa svojich predstáv obnovili. V roku 2003 ju otvorili pre verejnosť a turistov.

Je súčasťou Nezávislého kultúrneho centra Metelkova (Avtonomni kulturni center Metelkova), ktoré vzniklo v bývalých kasárňach juhoslovanskej armády po rozpade bývalej socialistickej Juhoslávie.
„Našim cieľom bolo pomôcť výtvarnému umeniu a architektúre a dodať tomuto priestoru novú energiu. Premenili sme ho na pravý opak pôvodného určenie, na miesto slobody a stretávania sa ľudí,“ povedala Rika Tanja Lipovecová, jedna z tých, ktorí budovu spravujú.
Niektoré symboly väzenia zachovali, ale všetky cely vyzdobili miestni aj zahraniční umelci. Každá je zariadená inak. Navyše, na rozdiel od skutočného žalára dostanú hostia kľúče od svojich ciel. Nemôžu si ju však vybrať podľa svojich predstáv, tak ako to nemohli kedysi robiť ani väzni.
Lacné služby pre hľadačov niečoho nezvyklého
Napriek tomu je „Celica“ takmer vždy naplnená. V malej slovinskej metropole sa stala ikonickým a neprehliadnuteľným zariadením nezávislej kultúry, kde sa dá zabaviť v kozmopolitnom prostredí. Ceny sú stále mierne, za jednu noc sa platí od 18 do 33 eur.
„Medzi našimi hosťami nie sú len mladí. Za málo peňazí ponúkame služby aj pre tých, ktorí hľadajú niečo nezvyklého,“ vraví Rika Lipovecová.

Za fungovanie hotela zodpovedá študentská organizácia a pýši sa aj ocenením za nízku energetickú náročnosť a za recykláciu materiálov.
Dvadsaťosemročný Russel Pineda z Kalifornie je z hostela nadšený: „Je úžasné, ako bolo toto bývalé väzenie premenené na mládežnícku ubytovňu. Stráviť tu noc je geniálne,“ vraví nadšene.
Pre milovníkov vzrušenia si hotel ponechal v podzemí v pôvodnom stave dve maličké samotky, kam zatvárali vzdorujúcich väzňov. Žiadny návštevník však nesníva o tom, aby dovolenku strávil v mini priestore bez svetla, okien a kúrenia.
„Pred tromi rokmi nás navštívil bývalý väzeň, aby sa pozrel, ako jeho žalár po desiatich rokoch našej aktivity vyzerá. Návšteva v ňom zanechala plno rozporuplných emócií,“ spomína Rika Lipovecová.