SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Najvyšší a najdlhší sklenený most už slúži pre odvážnych

V sobotu v Číne oficiálne otvorili Zhangjiajie Grand Canyon Bridge, najdlhší sklenený most na svete.

Návštevníci kráčajú po najdlhšom anajyvššom sklenenom moste v Čang-ťia-ťie (Zhangjiajie) v južnej Číne. (Zdroj: SITA/AP)

Priehľadná atrakcia Zhangjiajie Grand Canyon Glass Bridge v juhočínskej provincii Hunan má niekoľko svetových prvenstiev. Meria 380 metrov takmer 300 metrov nad najhlbším miestom v kaňone pod ním.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pre porovnanie: Glacier Skywalk v národnom parku Jasper v kanadskej Alberte vystupuje nad okraj útesu 35 metrov nad 300 metrovou hĺbkou, Grand Canyon Skywalk v USA presahuje okraj útesu o 21 metrov 219 metrov nad údolím pod ním.

Čo najmenší zásah do údolia

Zámerom izraelského architekta mosta Haima Dotana bolo, aby čo najmenej zasahoval do panorámy údolia.

„Príroda je krásna práve preto, že je taká. aká je. Ani ja som do nej nechcel veľmi zasahovať. Sklenený most v Zhangjiajie som navrhol tak, aby bol čo najmenej viditeľný. Ako biely most, ktorý mizne v oblakoch,“ povedal Dotan. V minulosti navrhol napríklad izraelský pavilón pre výstavu Expo v Šanghaji.

Most otvorili až po dlhých bezpečnostných testoch

Zhangjiajie Grand Canyon Glass Bridge dokončili už v roku 2015 a po sérii bezpečnostných testov ho v sobotu otvorili oficiálne pre verejnosť.

Prečítajte si tiež: Prázdno pod nohami. Vybrali sme 10 mostov pre odvážnych Čítajte 

Tvorí ho 99 priehľadných tabúľ z trojvrstvového skla, ktoré sa počas promo akcií neúspešne pokúšali rozbíjať priamo na moste obrovským kladivom.

Most je široký 6 metrov a naraz unesie 800 ľudí. Denná kapacita je obmedzená na 8-tisíc ľudí.

Zhangjiajie Grand Canyon Glass Bridge bude patriť aj ďalšie prvenstvo: bude sa tu skákať najhlbší bungee jump na svete. Toto prvenstvo doteraz patrilo Macau tower s výškou 233 metrov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na moste budú fungovať aj ďalšie atrakcie ako napríklad hojdačka s dĺžkou lán 150 až 170 metrov a atraktívne módne prehliadky či VIP večierky.

Prečítajte si tiež: Toto nie je pre bojazlivých. Atraktívne vyhliadky v oblakoch Čítajte 
Načítavam video...
Načítavam video...

 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu