V mestečku Stirling sa kedysi bojovalo o škótsku nezávislosť, ktorú bránil národný hrdina William Wallace. Dnes v jeho okolí premávajú iní hrdinovia: Mel Gibson, Jon Snow a cudzinka stratená v čase.
„Každý, kto si neumyje, neusuší alebo neuloží riad, bude sa spovedať Willymu Wallaceovi. Angličanov likvidoval ohnivými lúčmi,“ píše sa žartovne v kuchyni mládežníckeho hostela v škótskom mestečku Stirling.
Zmeny v dejinách v mene popkultúry
Aj keď cieľom nápisu je naučiť cestovateľov urobiť si za sebou poriadok, zosmiešňuje aj pamiatku škótskeho národného hrdinu. Williama Wallacea možno poznáte. Vo filme Statočné srdce sa ním stal Mel Gibson.
Tento film sa nachádza aj na poličke v spoločenskej miestnosti spomenutého hostela, no siahajú po ňom len cudzinci. Domácim sa nepáčil, viaceré fakty si Hollywood prispôsobil po svojom.

Nie je to jediný príklad toho, ako sa v Škótsku kvôli popkultúre skutočná história tlačí do úzadia.
Sauronovo oko
„Cítim sa ako v Stredozemi,“ napísala mladá Češka na facebooku, keď v Stirlingu prvý raz vystúpila z vlaku. Stačilo, že obišla vlakovú stanicu:

Naskytol sa jej pohľad na husto zalesnenú panorámu, pričom na jednej z jej kopcov sa týčila vysoká veža, ktorej vrch dopĺňali ostne. Okamžite si to zaznamenala do telefónu a následne na sociálnu sieť.
Náhodnému čitateľovi Tolkienových fantasy sa okamžite vybaví obraz z Pána prsteňov, kde sa na veľmi podobnej veži nachádzalo ohnivé oko hlavného zloducha ságy Saurona.
Mnohým cudzincom už veľakrát napadlo, že by k panoráme v počítači toto ohnivé oko prirobili, aby bola podoba dvoch veží ešte zjavnejšia a zábavnejšia.
Až pri podrobnejšom vyhľadávaní na webe by zistili, že tento pamätník bol v skutočnosti postavený práve na počesť Williama Wallacea.
Tento rytier zastáva v škótskych dejinách dôležité miesto. V trinástom storočí stál na čele škótskych vojsk bojujúcich za nezávislosť.
Bez mosta
Vďaka jeho úsiliu Škóti vyhrali významnú bitku na moste v Stirlingu. Angličania boli síce vo výraznej presile, no Wallace ich vojská nalákal na úzky most, kde ich obkľúčil a premohol.
Potom dobyl hrad týčiaci sa nad mostom. Dlho bol považovaný za strategické srdce Škótska. Istý čas trvalo, než sa Angličania z tejto porážky spamätali a z Wallacea sa právom stal ochranca Škótska.
Mimochodom, vo filme Statočné srdce celú bitku o most zrekonštruovali, aj keď jedna drobnosť – most – v nej chýbal.
Filmári sa obávali nakrúcať na skutočnom Stirlinskom moste a radšej celú scénu premiestnili na pole.

Možno to je dôvod, prečo odkaz na film nenájdete nikde v priestore pamätníka. Skôr tu nájdete fotky iných významných Škótov, napríklad spisovateľa sira Waltera Scotta, ktorý Wallaceov príbeh opísal vo svojej novele.
Bez ohľadu na historickú presnosť Statočné srdce turizmu v okolí Stirlingu výrazne pomohlo. Návštevnosť vo Wallaceovom pamätníku sa vraj po premietaní filmu zvýšila takmer o 200-tisíc ľudí ročne.
Pripomienka
Vežu, na ktorú vedie dvesto schodov, postavili v devätnástom storočí a Veľká Británia na ňu neprispela ani centom. Britské úmysly boli totiž vtedy odlišné. V tom období síce vzniklo hnutie, ktoré chcelo posilniť spojenie medzi oboma národmi, no Škóti nesúhlasili.

Chceli si zachovať vlastnú identitu a stavbu pamätníka platili zo súkromnej zbierky. Dodnes pripomína škótsky sen o nezávislosti. V poslednom referende pred dvoma rokmi len tesne rozhodli o tom, že zostanú súčasťou Veľkej Británie.

Seriálové kulisy
V okolí Stirlingu má však Wallaceov pamätník silnú konkurenciu. Ak chcú turisti v oblasti stráviť len jeden deň, častejšie si zrejme kúpia lístok na autobus, ktorý by ich odviezol do neďalekého zámku Doune.
Scenérie temných lesov, chladných horských obrysov a stredovekých opevnení, strácajúcich sa v hmle, inšpirovali v deväťdesiatych rokoch spisovateľa Georgea R. R. Martina pri tvorbe fiktívnej histórie krajiny Westeros pre knižnú sériu A Song of Ice and Fire, ktorá bola v posledných rokoch prerobená do čoraz populárnejšieho seriálu Hra o tróny.

Keď filmári hľadali ideálne lokácie na seriálové scény, prirodzene si urobili okružnú jazdu po Škótsku. Zastavili sa aj na Doune, ktorý sa im zdal ako skvelá kulisa pre zámok zvaný Winterfell.
Hrozivé múry, ktoré dlho chátrali, zaujali aj konkurenciu, ktorí Doune využili v seriáli Outlander (Cudzinka).
Jeho príbeh sa v Škótsku aspoň odohráva. Jeho hlavná hrdinka je zdravotná sestra, ktorá sa počas návštevy mesta Inverness dotkne mystických kameňov a prenesie sa o dve storočia dozadu, keď sa pripravuje jedno z ďalších povstaní proti britskému kráľovi.
Zlatá obálka
Na dejiny a skutočného Williama Wallacea sa dnes počas návštevy Škótska však zabúda. Kto krajinu navštívil koncom júla, mohol v antikvariáte nájsť rôzne historické publikácie za libru – dve.
Dnes sa ich popularita stráca a málokto si ich kúpi. Aj väčšina turistov v hosteli pomenovanom podľa Wallacea dala radšej prednosť novému pokračovaniu Harryho Pottera.
Zlatá obálka knihy cestovala vlakmi, žiarila v kaviarňach a bola predmetom debát v krčmách nad pohárikmi škótskej whisky. Vypredaná je zväčša aj špeciálna prehliadka škótskej metropoly Edinburghu.

Sprievodca vás zavedie na miesta, ktoré inšpirovali J. K. Rowlingovú, keď tu písala príbehy o dospievajúcom čarodejníkovi. Mágia sa rodila v okolitých lesoch, kde sa podľa povier preháňali škriatkovia v opevneniach plných prízrakov.
A možno na náhrobnom kameni uprostred zabudnutého cintorína objavíte aj meno Harryho úhlavného nepriateľa – Toma Riddla.