Maďari aj z iných regiónov krajiny poznajú Eger (Jáger) najmä vďaka jednému z najznámejších maďarských románov Jágerské hviezdy. V roku 1552 kapitán Ištván Dobó tunajší hrad so svojimi vojakmi hrdinsky ubránili pred mnohopočetnou tureckou prevahou.
Turci ho však na druhý pokus v roku 1596 obsadili a na ďalších 91 rokov sa stal Jáger centrom osmanskej provincie. Vybudovali turecké kúpele, kostoly prebudovali na mešity a postavili minarety.
Jeden z nich sa zachoval dodnes a je turistom sprístupnený. No nie je to jediná stavba, ktorá tu zostala z osmanských čias.

Nedávno zrekonštruované turecké kúpele prinášajú blahodarné účinky telu i duši. V bazéne priamo pod zlatou kupolou vyviera radónová voda, ktorá je vhodná na liečenie chronického potenia, porúch pohybového ústrojenstva a reumatizmu.
Okrem jedinečných pamiatok a unikátnych termálnych vôd preslávilo Jáger aj červené víno, Egri Bikavér (Jágerská býčia krv). Vyrába sa ako cuvé aspoň z troch odrôd červeného hrozna.
Jáger má okrem jedného minaretu aj 33 kostolných veží a jednu monumentálnu neoklasicistickú baziliku, ktorá je po ostrihomskej druhou najväčšou v Maďarsku.
Monumentálne schodisko, ktoré do nej vedie, dekorujú sochy sv. Štefana, sv. Ladislava a sv. Petra a Pavla v nadživotnej veľkosti. Pod freskami vyzdobenou kupolou baziliky sa nachádza najväčší organ v Maďarsku.

Neskorobaroková budova lýcea, ktorá sa nachádza hneď oproti bazilike, ukrýva jednu z najcennejších knižníc v krajine. V miestnosti s vyrezávaným dubovým nábytkom a nádhernými stropnými maľbami sa nachádza 130-tisíc knižničných zväzkov.
Vo Veži zázrakov je astronomické múzeum a jedna z najstarších hvezdární v Európe. Jej súčasťou je unikátne zariadenie, spoľahlivo fungujúce do dnešných dní, camera obscura. Za jeho pomoci si v temnej komore premietnete na bielu dosku život v meste.
Hlavným námestím mesta Jáger je Námestie Ištvána Dobóa, ktorému dominuje jeho socha v nadživotnej veľkosti a barokový kostol minoritov s dvoma vežami.
Je to jedna z najkrajších barokových stavieb strednej Európy. Každý deň o 11.00, 15.00 a 18.00 počuť z kostola zvonkohru.
Zaujímavé miesta v okolí Jágru
V okolí mesta Jáger môžete vidieť niekoľko zaujímavostí. Len osem km východne pri obci Egerszalók vznikol prírodný unikát.
Travertínový pahorok vytvára stekajúca termálna vodou, z ktorej sa vyzrážali kryštály vápenatých soli a vytvorili snehobiele maďarské „Pamukkale“. Liečia sa tu problémy pohybového aparátu a roztrúsená skleróza.

V Egerszalóku nájdete aj maďarské „Brhlovce“, jedinečné pozostatky zachovaných jaskynných obydlí, ktoré si do mäkkého tufu vydlabali miestni obyvatelia. Dnes slúžia ako vlastivedné múzeum.
V podstate hneď za kopcom, v obci Demjén boli v roku 2007 sprevádzkované ďalšie kúpele, ktoré nedávno doplnili o celoročne otvorené jaskynné kúpele.
Monumentálny umelo vybudovaný jaskynný systém ponúka relax, liečenie i zábavu v toboganovom svete.
Malebné mestečko Mezőkövesd leží zopár kilometrov od Jágru. Tu vznikla svetovo preslávená ľudová výšivka matyó (čítaj maťó) s typickým pestrofarebným vzorom rôznych kvetín, medzi ktorými vynikajú ruže, pivonky či tulipány. Viac sa o tejto výšivke dozviete v miestnom múzeu.
Jazero Tisza na severe Maďarska je po Balatone druhým najväčším jazerom našich južných susedov. Ten, kto chce toto jazero viac spoznať, môže využiť plavby malými loďkami po vyše 200 km vodných ciest a zblízka pozorovať stovky vodných vtákov, ktoré tu žijú.
Srdcom jazera Tisza je ekocentrum v dedinke Poroszló. Jeho hlavnou atrakciou je najväčšie sladkovodné akvárium v strednej Európe.


Miskolc, to nie sú len nákupy
Miskolc (po slovensky Miškovec) je centrom severovýchodného Maďarska a tretím najväčším mestom Maďarska.
V očiach východniarov bol dlho vnímaný iba ako kúpeľné mesto a miesto, kam chodili výhodne nakupovať. No od polovice 90. rokov, po útlme oceliarskeho priemyslu a zatvorení tunajšej železiarne sa mesto preorientovalo na rozvoj turizmu.
Turisti navštevujú miestny vrch Avas, kde sa nachádza gotický protestantský kostol či v roku 1966 postavená televízna veža.
Historickému centru dominuje Szechenyiho ulica, ktorá je aj hlavným nákupným bulvárom mesta. Pri potulkách po meste vám určite padne do oka drevený gréckokatolícky kostol s nádherným 16-metrovým ikonostasom, ktorý je najvyšším v strednej Európe.
Ak by ste mali už dosť starých budov, vyberte sa do miestnej zoo. Kto si chce vychutnať výborné vína z tohto regiónu, môže navštíviť jednu z 800 miestnych pivníc vyhĺbených do vápencových skál pod mestom.
Unikátne jaskynné kúpele Tapolca
Neďaleko od centra Mškovca sa nachádzajú unikátne jaskynné a liečebné kúpele Tapolca. Nikde v Európe podobné nenájdete. Hlavnou atrakciou je kúpanie sa v termálnej vode priamo v chodbách vápencovej jaskyne, v ktorej sa tieto prírodné kryté kúpele vyformovali pred tisíckami rokov.

Prechádzate či plávate týmito chodbami, pozorujete výzdobu jaskyne, dýchate čerstvý vzduch a relaxujete. Mnohí
tvrdia, že liečivé účinky týchto kúpeľov spočívajú v symbióze liečivej klímy i liečivej vody. Ako kúpeľná kúra sa odporúčajú pri chorobách nervového systému, pri neurotických ťažkostiach spojených s funkciou srdca, pri vysokom krvnom tlaku, žalúdočných problémoch a pri vyčerpaní.
Popri prírodnej jaskyni, sa tu nachádza ďalších päť vnútorných bazénov a šesť vonkajších.
Diósgyőru vrátili historickú podobu
Najväčšou perlou Miskolca je renesančný hrad Diósgyőr, ktorý bol počas svojho zlatého veku za vlády Ľudovíta Veľkého (1342 – 1382) jedným z najimpozantnejších hradov Uhorska.
Štyri rohové veže so štvorcovým nádvorím, s obytným gotickým palácom a kaplnkou boli po jeho smrti až do roku 1526 zásnubným darom pre uhorské kráľovné, ktoré tu rady trávili voľné chvíle. Po páde neďalekého Jágru sa hrad v roku 1596 dostal do vlastníctva jágerského pašu.

Po vyhnaní Turkov z Uhorska strategický význam hradu upadol a hrad začal chátrať. Využívali ho ako lom na kameň. Až miliardové investície v rokoch 2012 – 2014 prinavrátili hradu jeho historickú podobu.
Dvakrát do roka sa na priľahlom štadióne konajú veľkolepé rytierske turnaje.
Prírodné krásy
Z Diósgyőru sa lesnou železničkou môžete odviezť do neďalekého Lillafüredu k zámockému hotelu Palota.
Hotel je obklopený jazerom Hámori a nádherným parkom s visutými terasami s dvoma jaskyňami a najvyšším vodopádom Maďarska - Szinva.

Tí zdatnejší si nedajte ujsť výstup na vrchol hotelovej veže, odkiaľ budete mať celú oblasť národného parku Bükk ako na dlani.
O najkrajší a najdlhší podzemný krasový systém v Európe sa Maďarsko delí so Slovenskom. Jaskyňa Baradla pri obci Aggtelek Je spojená krasovým podzemím s jaskyňou Domica na slovenskej strane.
Obe tieto časti sa v roku 1995 stali súčasťou Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Celkovo bolo objavených asi 26 km jaskynných chodieb v triasových vápencoch.


Autor: Pavol Urbánek, kancelária maďarského turizmu