Dominikánska republika ponúka turistom viac ako 400 kilometrov najčistejších pláží s bielym pieskom a blankytne modrým morom.
Dominikánska republika leží na karibskom ostrove Hispaniola, ktorý je súčasťou Veľkých Antíl a má podľa svojho objaviteľa priezvisko Kolumbov ostrov. Jej poloha v tropickom páse ju približuje k obrazom raja na zemi.
Teploty sa celoročne držia okolo tridsiatky a podobná je aj teplota mora. Pláže a idylické zátišia robia z ostrova častý cieľ dovolenkárov hľadaujúcich odpočinok a luxu.
Desiatky miestných pláží sĺňajú vysoké ekologické štandardy potrebné pre získanie "modrej vlajky”. Dominikánska republika pozbierala ocenenia v od cestovateľského webu TripAdvisor či od UNESCO).
Pokoj v Samaná a životom pulzujúce Punta Cana
Pri vyberaní letoviska v Dominikánskej republike je dôležité si ujasniť, či chcete pokoj, alebo naopak aktívne vyžitie. Nerušenú pokojnú dovolenku nájdete v Samaná a v jej okolí. Ak sem navyše prídete v správny čas, budete mať možnosť pozorovať z tesnej blízkosti, ako veľryby privádzajú v na svet mláďatá.

Naopak nočným životom je vyhlásené mesto Juan Dolio. To je zároveň aj centrom potápania a šnorchlovania, pretože tesne pri brehu sa nachádzajú rozsiahle koralové "záhrady". Najznámejším letoviskom je Punta Cana, ktorá ponúka množstvo aktivít počnúc golfom a končiac jazdou na koni. A ak by ste radšej leňošili, nie je nič jednoduchšie, ako sa položiť do tieňa palmy na pláži, ktorá akoby vypadla z reklamného prospektu.
Tajomstvo delfínieho kameňa
Národným pokladom Dominikánskej republiky je minerál larimar. Má modrozelenú farbu pripomínajúcu farbu delfína. Odtiaľ zobral označenie "delfíní kameň". Ťaží sa len na jednom mieste na svete - v dominikánskej dedinke Baoruco. Zaujímavý je pôvod jeho názvu - ide o spojenie slov Lari (skrátené krstné meno dcéry šperkárov Larisy, ktorí ako prví tento minerál opracovali) a mar, čo v preklade znamená more. Turisti si môžu larimal odviesť v len zapracovaný do šperkov. V prirodzenom stave je jeho vývoz zakázaný.
Návrat do koloniálnej éry v Santo Domingu
Až sa nabažíte ležania na pláži, môžete vyraziť do Santo Dominga, hlavného mesta Dominikánskej republiky, ktoré leží zhruba pol hodiny jazdy od letoviska Juan Dolio. Santo Domingo založili v roku 1496 a ide o jedno z najstarších miest na celom americkom kontinente. Štvrť "Zona Colonial" spadá pod ochranu UNESCO. Dochovala sa v nej pôvodná koloniálna architektúra. Prejsť sa môžete po najstaršejulici celej Ameriky Calle Las Damas a obdivovať najstarší kresťanský chrám celého kontinentu - Santa Maria de la Encarnación. Pre verejnosť je prístupný aj dom Kolumbovej rodiny alebo Guvernérsky palác Alcazar de Colón.
Neprehliadnuteľnou dominantou mesta je aj Kolumbov maják. Sedemposchodová stavba v tvare kríža vznikla v roku 1992 k výročiu 500 rokov od príchodu Krištofa Kolumba. Dnes sú v jej útrobách uložené pozostatky slávneho moreplavca a lasery na jej streche vykresľujú každú noc na potemnelú oblohu obrys kríža. Na okraji mesta stojí za prehliadku posvätná indiánska jaskyňa Los Tres Ojos (v preklade Tri oči).
Tajomstvo správnej cigary
Nikdy pred Dominikáncami nehovorte, že najlepšie cigary sú tie kubánske. Miestní trvajú na tom, že najlepšie cigary sú práve tie ich. Tabak tu pestovali už pôvodní obyvatelia - Tainovia, a balenie cigár dodnes patrí k stráženým tajomstvám, ktoré sa dedia sa z generácie na generáciu.

Lagúny, stolové hory a najvyšší vodopád ostrova
V Dominikánskej republike môžete vyraziť aj za prírodnými krásami. Medzi najznámejšie prírodné parky ostrova patrí NP Los Haitises. Vápencové podložie spoločne s pôsobením vody tu stojí za vznikom zaujímavých skalných útvarov - stolových hôr, v domorodom jazyku nazývaných mongote. Navštíviť môžete aj početné jaskyne vyzdobené kresbami starých Tainov, ktoré sú staré až tisíc rokov.
Častým cieľom turistov je aj Lago Enriquillo - jazero ležiace 43 metrov pod hladinou okolitého mora zovreté horským masívom Sierra de Neiba. Tunajšia voda je trikrát slanšia ako tá morská, kúpanie sa ale vzhľadom k prítomnosti zhruba päťsto krokodílov neodporúča. Uprostred jazera sa rozkladá ostrov Isla Cabritos s extrémne suchým a horúcim počasím, ktoré je ideálne pre rast kaktusov. Jedným z miest, ktoré by ste pri návšteve Dominikánskej republiky nemali vynechať je najvyšší vodopád ostrova Aquas Blancas. Je vysoký 85 metrov vysoký a môžete skúsiť aj jeho extrémne studenú vodu, ktorá padá z nadmorskej výšky 2200 metrov.
A čo tak svadba?
Sobáše v exotickom prostredí sú čoraz populárnejšie. Mnoho cestovných kancelárií preto už ponúka "cestovné svadobné balíčky". Budete ale potrebovať preklad všetkých dokumentov do španielčiny a musíte tiež počítať s tým, že legalizácia sobáša na Slovensku chvíľu potrvá.
O Dominikáncoch rozhodne platí, že čas nie je ich pánom a s ničím sa nemá ponáhľať. Možno, že vám ich spôsoby budú v tomto pripadať neštandardné, ale na druhú stranu - prečo sa tu na dovolenke neriadiť ich heslom: "Tomala suave" ("To je v pohode") A dať na nejaký čas zbohom stresu a zhonu.
Zdroj článku: Cestovinky.cz