Lávový prúd, ktorý už od mája steká po južnom svahu sopky Kilauea dosiahol tento týždeň oceán. Pri kontakte s morskou vodu vznikajú obrovské výrony pary, láva sa mení na kameň.
Pri leteckých záberoch sa v kráteri sopky pri troche vizuálnej fantázie objavil aj žeravý smajlík.
Pás lávy má asi 10 kilometrov. Podľa geologičky Janet Babbovej, sa nedá odhadnúť, ako dlho bude prúd lávy do mora tiecť. Mnoho ľudí sa prírodné divadlo snaží sledovať z bezprostrednej vzdialenosti, prípadne z hladiny mora.
Americká vládna agentúra pre geologický výskum (USGS) preto upozorňuje, že priblíženie k miestam sopečnej aktivity nemusí byť bezpečné. V zverejnenom zozname rizík sú prehriatie a popáleniny, nečakaný pád skalnej masy a jedovaté výpary.

Silné výrony vodnej pary z prieduchov na styku lávy a oceánu môžu mať až niekoľko desiatok metrov a zároveň môžu vyvrhovať veľkou rýchlosťou aj skaly. Priame nebezpečenstvo však pre osídlené oblasti nehrozí
Loading
...
Sopka Kilauea má plochý tvar patrí medzi najaktívnejšie na svete. Tiež je jednou z najnavštevovanejších. Jej sopečná aktivita má väčšinou menej búrlivé prejavy.
Od roku 1983 z nej pravidelne vyteká láva a vytvára rôzne lávové prúdy, ktoré z času na čas tečú, tak ako teraz, až do mora.
