BRATISLAVA. Často nevhodné správanie sa zahraničných návštevníkov v Chorvátsku vyvolalo reakciu. Mestská rada v Splite zakázala v historickej časti mesta pohyb turistov iba v plavkách. Výnimkou sú pláže a miesta určené na kúpanie a slnenie.
Za porušenie zákazu hrozí pokuta 500 kún (asi 66 eur) priamo na mieste, pri riešení priestupkovým súdom to môže byť až 1000 kún (asi 133 eur).
Zákaz vstupu v plavkách tiež platí v historických centrách na ostrovoch Pag a Krk. Policajti tam ale na porušenie zákazu len upozornia a nedávajú zatiaľ pokutu.

Dubrovník chcel pred sezónou zaviesť ešte prísnejšie pokuty. Ľuďom, ktorí sa mali prechádzať po historickom centre v plavkách mala hroziť pokuta tisíc kún (133 eur) na mieste alebo 2 500 kún (333 eur) v rámci priestupkového konania.
Za pohyb motorových vozidiel bez povolenia vnútri pešej zóny sa rátalo od 130 do 1 300 eur.
Rešpekt ku miestnym zvyklostiam
Slovenská diplomacia upozorňuje, že pri cestách do zahraničia je vždy dôležité dodržiavať miestne zákony a rešpektovať miestne zvyklosti.

"V každom prípade slovenským občanom odporúčame, aby bez ohľadu na to, v ktorom chorvátskom meste dovolenkujú, dodržiavali zásady slušného správania a primeraného obliekania sa v priestoroch mimo pláže," uviedol hovorca Ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.
Od 1. júla do 31. augusta 2016 budú pôsobiť na miestach sa najväčším výskytom slovenských turistov v Splitsko-dalmatínskej a Primorsko-goranskej župe aj slovenskí policajti. Pôjde o rekreačné oblasti Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska, Baška voda, Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Moščenička a Draga.
V Zadare bude fungovať aj vysunuté konzulárne pracovisko Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Záhrebe. Bude poskytovať konzulárnu pomoc a asistenciu slovenským občanom, ktorí sa počas pobytu v Chorvátsku ocitnú v núdzi.
