PREŠOV. V Prešove začali napúšťať prírodné kúpalisko Delňa a po trinástich rokoch bude mať opäť vodu vhodnú na bezpečné kúpanie. Napúšťanie potrvá asi dva týždne, S oficiálnym otvorením letnej sezóny v Delni sa ráta so začiatkom letných prázdnin.
Voda na tomto prírodnom kúpalisku bola dlhé roky znečistená a oficiálne nevhodná na kúpanie. Naposledy mali Prešovčania na Delni hygienicky bezchybnú vodu v roku 2003. Neskôr hygienici kúpanie neodporúčali či dokonca zakázali.
Pomohol odborník z Brna
Analýza zistila tri základné typy problémov vody v Delni – vysoký zákal, množstvo živín pre množenie rias a siníc a obrovské množstvo bakteriálnych fekálií. O riešenie problému radnica požiadala profesora Blahoslava Maršálka, vedúceho oddelenia Experimentálnej fykológie a ekotoxikológie Botanického ústavu Akademie vied ČR v Brne.
Ako odborník organizácie UNEP (Program OSN pre životné prostredie) má bohaté skúsenosti s čistením vôd v rôznych krajinách sveta, vrátane Afriky a Ázie. Maršálek inštaloval potrebnú technológiu.

Najprv radnica nechala upraviť dno nádrže a vyčistiť prítokový kanál a technologickú prednádrž Rusalka. V nej sa bude voda upravovať a do hlavnej nádrže potečie už len čistá voda.
Na prítoku nainštalovali technológiu na úpravu vody. Dávkovače síranu železitého sa používajú vo vodárňach na úpravu pitnej vody, v kombinácii s vápenným mliekom používaným na dezinfekciu vody.
Hygienické zabezpečenie vody sa bude ešte robiť ionizáciou v potrubí, ktoré privádza vodu do hlavnej nádrže. V hlavnej nádrži vodu budú stabilizovať probiotické baktérie naočkované do jačmennej slamy. „Táto technológia je unikát, nepoužíva sa nikde inde,“ uviedol Maršálek.

Prevádzka má byť čo najúspornejšia
Pôvodne plánované kavitačné čerpadlo malo vysoké energetické nároky. Uprednostnili preto technológiu s mnimálnymi nákladmi na prevádzku. Pomohlo aj to, že v Delni sa dali využiť už postavené veci.
"Tí, ktorí to navrhli, to mali v hlave jednoznačne perfektne zrovnané. Bolo to dobre postavené a urobené tak, aby voda v nádrži bola číra. Takže sme nemuseli ísť do veľkých investícií,“ povedal Maršálek.
Technológiu na čistenie si mesto zatiaľ požičalo. O prípadnej trvalej investícii rozhodne podľa skúseností pri jej využívaní. Ako uviedla Andrea Turčanová, primátorka Prešova, zhruba 60-tisíc eur investovali do vybetónovania nádrže, ďalšie financie investovali do nákupu potrebnej chémie. Celkovo náklady odhaduje na stotisíc eur.

Na hladinu sa možno vrátia aj vodné bicykle
„Prešovčania po rokoch potrebujú mať na Delni istotu, že ak sa v nej okúpu, nedostanú žiadne alergie či kožné a iné choroby, že voda bude vhodná na kúpanie,“ skonštatovala Turčanová.
Vedenie mesta zvažuje zdvihnúť vstupné do areálu kúpaliska z 50 centov na euro pre deti a dve eurá pre dospelýcha. "To si myslím je stále ľudová cena," dodala primátorka.
Na vodnú hladinu by samospráva chcela vrátiť aj vodné bicykle a člny, takisto pritiahnuť prevádzkarov so stánkami s občerstvením.