SME
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Česko: Obľúbené turistické atrakcie lákajú aj Slovákov

Do Českej republiky prichádza každý rok viac zahraničných návštevníkov. Môžu si vyberať spomedzi množstva turisticky atraktívnych miest.

Hrad Karlštejn patrí medzi obľúbené turistické ťaháky v Českej republike.Hrad Karlštejn patrí medzi obľúbené turistické ťaháky v Českej republike. (Zdroj: flickr/cc/Alex DROP)

Podľa oficiálnych údajov sa v minulom roku v Česku ubytovalo vyše 8,7 milióna dovolenkárov z cudziny. Z toho Slovákov, ktorí u susedov strávili aspoň jednu noc, bolo vyše 570-tisíc.

Ak sa práve rozhodujete, kde by ste chceli stráviť toto leto v Českej republike, skúste sa inšpirovať niektorou z nasledujúcich atraktívnych turistických destinácií. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Český Krumlov

Za svoju dnešnú podobu vďačí Český Krumlov rieke Vltava, ktorá sa na tomto mieste kľukatí a niekoľkokrát mení smer.

Vďaka renovácii jedného zo splavov na rieke priamo v meste a dlhoročnej vodáckej tradícii v Čechách, máte šancu vychutnať si romantickú atmosféru mesta aj z hladiny rieky, z raftu alebo z kanoe.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa chcete vyhnúť davom návštevníkov z celého sveta, začnite s prehliadkou čo najskôr ráno. Nevynechajte Námestie Svornosti, chrám sv. Týna a ulicu Latrán Lazebníckym mostom na mieste stredovekej obchodnej cesty.

Aby sa dalo mesto lepšie brániť, časť starého mesta sa ocitla na ostrove. Vznikol prekopaním skaly a vytvorením vodného kanálu.

Korunou  Českého Krumlova je stredoveký zámok na kamennom brale nad ľavým brehom Vltavy.

Klasik českej modernej literatúry Karel Čapek o tamojšej zámockej veži napísal, že to je "jedna z nejvěžovatějších věží, jaké jsem kdy viděl".

Karlštejn

Karlštejn je po Pražskom hrade asi najznámejší český hrad. Dal ho postaviť kráľ Karol IV., ako svoje reprezentatívne sídlo a úkryt pre korunovačné klenoty.

SkryťVypnúť reklamu

Spolu s relikviami svätých, ktoré kráľ Karol IV. zbieral sa mali uchovávať v kaplnke sv. Kríža vo Veľkej veži.

Významu miesta preto zodpovedá aj jej výzdoba, ktorá je ukážkou vyspelého gotického maliarstva.

 

Hrad počas stáročí menil prestavbami vonkajšiu podobu. Tú dnešnú mu dal v roku 1886 Josef Mocker. Návrat k pôvodnej gotickej architektúre jeho súčasníci len ťažko niesli a tvrdo kritizovali.

S odstupom času si však Karlštejn už inak nevieme predstaviť. Ročne hrad navštívi asi 300 tisíc návštevníkov, z toho asi 40 percent cudzincov,

Slavonice 

Maličké, ale malebné mestečko Slavonice leží na pomedzí Čiech, Moravy a Rakúska. Tak trochu v závetrí pozornosti sú dokonalým príkladom stredovekej architektúry so zachovanými meštianskymi domami v centre, s ich zdobenými štítmi a renesančnými obálkovými alebo figurálnymi sgrafitami na stenách.

SkryťVypnúť reklamu

Domy lemujú Horné námestie Námestie mieru, ktoré od seba oddeľuje farský kostol.

Okrem historickej krásy je hlavná výhoda Slavoníc v ich pokojnej atmosfére. Sú mimo hlavných turistických trás a tým aj priveľkého záujmu cudzincov.

Preto tu nehrozí ani vzájomné predbiehanie sa, ani vrážanie do iných. Nikto nepovolaný nečakane nevbehne do inak dokonalých záberov na pamiatku.

Priamo z námestia sa dá dostať aj do obnovovaného podzemného systému odvodňovacích štôlní, kam však môžu len útlejší a menej robustní záujemcovia. 

Lednicko-valtický areál

Už pred 300 rokmi začal pravý breh meandrujúcej rieky Dyje až k Valticiam meniť do podoby obrovského prírodného parku šľachtický rod Lichtenštajnovcov.

Vďaka ich peniazom a zámerom a šikovnosti architekta (a neskôr aj priemyselníka a vynálezcu drevenej ceruzky) Josefa Hardmutha tu dnes môžeme obdivovať pozitívne zásahy človeka do prírody.

SkryťVypnúť reklamu

Pri pohľade na mapu aj priamo pri návšteve to prezrádzajú napríklad rybníky alebo niekoľko kilometrov dlhé priame línie stromoradí.

Dominantou Lednice je novogotický zámok s obrovským tropickým skleníkom, francúzskou záhradou a anglickým parkom.

Najobľúbenejšou atrakciou je však minaret vysoký viac ako 59 metrov, na ktorého vyhliadkovú ochodzu vedie 302 schodov.

Na opačnej strane Lednicko-valtického areálu, vo Valticiach, odporúčame výhľad z Kolonády na Reistně. Za socializmu sa ocitla za ostatnými drôtmi hraničného pásma, dnes je odtiaľ nádherný výhľad do okolia.

Kúsok odtiaľ pripomína časy streľby a zatýkania na hraniciach Múzeum Železnej opony v budove bývalej 18. roty 4. práporu 4. brigády Pohraničnej stráže

Mikulov

Len kúsok od Lednicko-valtického areálu je mesto s jednou z najkrajších polôh v Českej republike. Mikulov, mesto s vôňou juhu je síce reklamný slogan, ale v tomto prípade mimoriadne výstižný

SkryťVypnúť reklamu

Príjemné juhomoravské mestečko sa rozkladá na posledných vŕškoch Pálavy a je dôkladne obklopené vinicami a vínnymi pivnicami. Dominantou je barokový zámok s expozíciou vinárstva a vinohradníctva.

Podobu Mikulova a jeho okolia nezmazateľne ovplyvnil počas náboženských vojen v období reformácie a protireformácie olomoucký arcibiskup, knieža František kardinál z Ditrichštejna.

Aj jeho zásluhou si síce Jan Amos Komenský ako biskup Jednoty bratskej zvolil odchod na územie dnešného Holandska, v prípade krásy Mikulova však ďalším generáciám zanechal mnoho pamiatok.

Najočividnejšie to vidno na tamojšom zámku alebo na barokovej krížovej ceste na susedný Svatý kopeček s kaplnkou sv. Šebestiána

Kroměříž

Ďalším centrom veľkého turistického záujmu na Morave je Kroměříž. Za svoju slávu vďačí olomouckým arcibiskupom, ktorí si na svojom tunajšom panstve vybudovali letné sídlo.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka ich osvietenosti a dobrému hospodáreniu tu vzniklo a dodnes stojí množstvo architektonických pamiatok, ktoré ukrývajú množstvo umeleckých zbierok.

Ich centrom je Arcibiskupský zámok s rozsiahlou záhradou, ktorý stojí len kúsok od Veľkého námestia. Zámok nájdete aj na každej českej tisíckorunáčke.

Návštevnícky rovnako atraktívna je Kvetná záhrada, vzdialenejšia od historického centra mesta.

Mekka stredoeurópskych záhradných architektov a jeden z najvýznamnejších výtvorov renesančnej a barokovej záhradnej architektúry na svete, zaujme geometrickou podobou a tvarovanou a strihanou zeleňou. Pred niekoľkými rokmi sa skončila jej dôkladná obnova.

Architektonickými dominantami Kvetnej záhrady sú rotunda uprostred a 244 metrov dlhá kamenná kolonáda na severnom okraji záhrady. 

SkryťVypnúť reklamu

Olomouc

Kedysi hlavná metropola Moravy sa právom zapísala nielen na Zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO, ale aj do dejín gastronómie. Chuť a najmä arómu tamojších "tvarůžkov" jednoducho nemožno utajiť.

Mesto pre dejiny architektúry preslávil najmä morový stĺp Najsvätejšej Trojice. Najväčšie barokové súsošie meria 32 metrov a možno na ňom napočítať 18 sôch svätcov, 12 svetlonosičov a 12 reliéfov s postavami apoštolov.

Nanebovzatie Panny Márie je v strednej časti stĺpu a úplne na vrchole žiari pozlátené súsošie Najsvätejšej Trojice.Vo vnútri je ukrytá kaplnka.

Historické mesto Olomouca však má množstvo ďalších pamiatok - radnicu na Hornom námestí s orlojom v štýle socialistického realizmu, kostol Zvestovania Pána na Dolnom námestí, dominikánsky kláštor a kostol sv. Michala na Žerotínovom námestí, arcibiskupský palác a katedrálu sv. Václava, romantické staré mesto, v ktorom stále žijú aj obyčajní ľudia, "Svatý kopeček" a najmä množstvo udržiavaných parkov a mestských sadov.

SkryťVypnúť reklamu

Pohostinné mesto vždy v poslednú júnovú sobotu podvečer hostí Mattoni 1/2Maraton Olomouc. Najpopulárnejšie bežecké podujatie v Českej republike a najväčšie na Morave sú právom ocenené zlatou známkou medzinárodnej atletickej federácie(IAAF).

Tento rok sa beží už 7. ročník, bežci z celého sveta si priateľskú atmosféru mesta prvýkrát vychutnali l 26. júna 2010.

Načítavam video...

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
  7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
  1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
  5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
  8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 643
  2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 108
  3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 7 709
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 084
  5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 931
  6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 4 070
  7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 3 138
  8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 463
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  2. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  3. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Dlhá
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
  5. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
  6. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
  7. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
  8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 181
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 690
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 274
  4. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 24 781
  5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 21 978
  6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 11 981
  7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 231
  8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 010
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu