Povýšil Prahu na metropolu, založil prvú českú univerzitu, dal postaviť Karlštejn. Jeho meno má jeden z najslávnejších mostov na svete, univerzita aj preslávené kúpele. Karol IV. nezmazateľne ovplyvnil európske aj české dejiny.
Česká republika v tomto roku oslavuje 700. výročie jeho narodenia. Táto udalosť bola zaradená aj medzi výročia UNESCO.
Málokto však vie, že pôvodné meno neskoršieho významného panovníka bolo iné. Jeden z najslávnejších Luxemburgovcov sa narodil 14. mája 1316 ako Václav.

Najväčší Čech
Veľkolepé oslavy „národného výročia“ po celej krajine sú opodstatnené. Karol IV., považovaný za otca vlasti, vdýchol ráz nielen Prahe.
História o ňom hovorí ako o neobyčajne vzdelanom a inteligentnom panovníkovi. Podarilo sa mu pozdvihnúť český štát z chudoby a nevzdelanosti.
Obdivovaného panovníka v Česku pred desiatimi rokmi zvolili v celoštátnej ankete za najväčšieho Čecha. V hlasovaní získal viac hlasov ako osobnosti moderných dejín – Václav Havel alebo Tomáš Garrigue Masaryk.

Karol IV. bol pravdepodobne prvým českým kráľom, ktorý vedel čítať a písať. Hovoril piatimi jazykmi. Základy vzdelania získal v Paríži a univerzitu založil aj v Prahe.
Napísal niekoľko kníh, zachoval sa aj jeho životopis Vita Caroli a podporil vznik českého prekladu Biblie.
Staviteľ a zberateľ
Po príchode Karola IV. do českých krajov zaznamenalo kráľovstvo konsolidáciu a rozmach.
Z cudziny si pozval vzdelancov, podporoval cirkev a dal postaviť viacero kláštorov. Chrám sv. Víta na Pražskom hrade pozdvihol z ruín.

Dal postaviť aj hrad Karlštejn, ktorý sa mal stať jeho reprezentatívnym sídlom, aj miestom, kde sa budú uchovávať korunovačné klenoty aj vzácne relikvie a pozostatky svätých, ktoré zbieral.
Karlštejn je ukrytý medzi kopcami a pred očami prichádzajúcich návštevníkov sa objaví zrazu. Aj pre okolitú krajinu je veľmi obľúbeným čekým hradom. Ročne hrad navštívi asi 300.000 ľudí, z toho asi 40 percent cudzincov,
Karol IV. s každým ďalším sobášom (oženil sa štyrikrát), ku krajine pripájal nové územia.